Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se intampla daca stau 3 luni fara RCA?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
ionut81
Am si eu o nelamurire
Daca nu am asigurare timp de 3 luni, ce se poate intampla?
RaR5
daca au trecut deja cele 3 luni, eu as zice ca ai scapat..... in schimb, daca aceste 3 luni urmeaza, si tu ai circulat cu masina si te opreste "Cineva", iei amenda, iar daca faci, Doame fereste un accident.. iar nu e bine, ca tu nu esti asigurat...
ionut81
scuze nu am fost foarte explicit.
masina nu va circula in acest timp.
RaR5
Tehnic, pentru a "Circula" cu masina pe strada ai nevoie de asigurare, ITP, talon, vignieta, daca iesi din localitatea de domiciliu.

Daca o tii in curte/garaj, nu conteaza daca nu ai aceste acte. O poti tine cu motor W12 in parcare/garaj, atata timp cat nu circuli cu ea.

Nu patesti nimic daca nu ai asigurare. asa stiu eu.
kosfunny
Obligatia de a avea o polita de raspundere civila, conform legii, o are orice proprietar al unui autovehicul inmatriculat. Nu se specifica nicaieri daca esti absolvit daca masina sta parcata. Bineinteles ca daca nu mergi cu ea si nu ai asigurare , deocamdata, nu ai cum sa fii tras la raspundere pt ca nu poti fi depistat.
Oricum ai grija sa o parchezi regulamentar ca altfel, daca intra un idiot in tine , conform normelor ale constatului amiabil, e caz de culpa comuna. Daca se intampla aceasta nenorocire iar idiotul nu stie treaba asta tu vei sustine ca nu vrei sa inchei amiabil. Astfel, Politia il va scoate doar pe el vinovat!
prody
Asta daca il convingi pe politist sa iti scrie proces verbal,altfel, tu ii spui ca nu vrei amiabil si el iti spune ca trebuie sa vrei deoarece nici el el nu vrea sa iti scrie PV.
RaR5
Tocmai de aia eu spuneam ca e ok daca o tii in garaj/curte. Acolo esti sigur ca nu intra vreun sofer care nu stie ce e aia frana de motor in tine....
Daca o tii in curte ca esti plecat sau ceva asemanator, poti sa stai fara griji... Eu am un amic care are in curte un R5 perfect functional, fara itp si fara asigurare - de vreo 4-5 luni......
kosfunny
Asta e un abuz al rutieristilor. Tu sustii ca nu esti de acord ca respectivului sa nu i se aplice nicio masura coercitiva , ca vrei sa bage bani la buget daca a fost prost, ca nu esti in relatii amiabile cu el si ca vrei sa rezolutie de la un politist care este platit si din impozitele pe care le platesti tu, nu de la un angajat al unei firme private!
prody
Il doare drept in basca,le-a picat ca o manusa treaba cu amiabilele.
kosfunny
Ii doare pentru ca romanul nu se duce sa ii reclame . Daca li s-ar face tot atatea reclamatii sustinute cate li se fac inspectorilor de daune la CSA nu i-ar mai durea decat la buzunar!
prody
Asa e, insa la noi frica de politist inca persista,poate sa fie nesimtit cu oricine ii trece pragul fara nico teama de vreo repercusiune.
os
Eu vad chestiunea asa: ca sa circuli cu masina (nu ca sa ai), aceasta trebuie sa fie inmatriculata. Ca sa fie inmatriculata, trebuie (printre altele) sa aiba RCA.

Nu are RCA ->nu e inmatriculata.

Sigur, pe domeniu privat (garaj curte etc) pot sa tin cite masini vreau, inmatriculate sau nu. Aici treaba e clara.

Mai interesant devine pe drumul public: chiar daca nu circuli (ci masina sta parcata) ea foloseste domeniul public destinat masinilor inmatriculate. Intrebarea este: e legal sa stea parcata in aceste conditii, sau nu? Daca nu se plateste nici impozit (de ex, masina e radiata), as zice ca NU. Daca da, atunci? Poate un jurist sa ne ajute?
argon
ca sa stea parcata pe domeniul public trebuie sa aiba impozitul la zi, RCA-ul e optional si e necesar doar la procedura de inmatriculare, odata inmatriculata si nu circula nu e necesara asigurarea.
ydaniel
problema e ca ocupa degeaba locurile de parcare.in loc sa doarma in curte la remat.
parca s-a dat(sau se vroia)sa se dea o lege,astfel incat daca nu ai itp/asigurare sa ti se radieze masina.stie cineva?
argon
odata ca era doar propunere, si alta ca era mai mare de 3 luni termenul.
Laurentziu83
Si eu imi tin Clio-ul parcat fara RCA, deoarece vreau sa il vand si am alta masina si nu imi mai bat capul cu asta.

RCA-ul a fost bagat ca obligatoriu pentru ca cel pe care il vatamezi cu sau fara voia ta sa poata fi despagubit in orice conditii. Cat timp o masina sta pe dreapta =>nu poate produce daune =>nu intra in actiune RCA.
Trebuie privita putin altfel problema, in sensul ca nu va merge nimeni la asiguratorul RCA al masinii parcate, nu este nevoie. Mai pe intelesul tuturor nu foloseste nimanui hartia alba cu verde a masinii parcate ca sa fie nevoie de ea.

Impozitul se plateste oricum automat, intrucat tine de faptul ca detii un anumit bun si iti aduce anumite beneficii.
La fel, inspectia tehnica trebuie sa o aiba masinile care circula, ITP-ul certifica faptul ca o masina poate circula, cand sta, la fel, nu conteaza starea tehnica.
adi_ar
Conform legii
QUOTE(OUG192)
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

(2) Poliția rutieră dispune măsura reținerii certificatului de înmatriculare sau înregistrare și retragerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate în trafic, eliberând dovadă fără drept de circulație.

(3) Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute la alin.(2), poliția rutieră  dispune radierea din evidență a vehiculului.

Cu urmatoarele sublinieri:
- o masina parcata pe domeniul public se afla in trafic, apropo de cele mentionate aici de kosfunny!
- odata cu trecerea la asigurarea "online", baza de date CEDAM are toate sansele sa devina mult mai actualizata decat este acum si situatia se va putea schimba.
Cert este ca in orice situatie in care Politia face constatarea inexistentei politei RCA, poate dispune radierea autoturismului in conditiile art. 76/3

Acum, daca autoturismul este in garajul din curtea personala, este putin probabil sa il radieze cineva dar odata iesit din curte ... sunteti in trafic!

b06fcn
Nu cred ca o masina parcata regulamentar pe domeniul public se cheama ca ar fi in trafic. Mai curand expresia respectiva este sinonima cu sintagma "care circulă pe drumurile publice", cf. pct.1, confirmata si de dovada "fără drept de circulație" - Adica te-a prins in trafic fara RCA, nu ai voie sa-ti continui drumul. Asa inseamna ca nici tractata nu ai voie sa o misti, ca e pe domeniul public?
Mai mult, radierea se face daca in termen de o luna de la constatarea lipsei RCA. Daca masina e parcata, cum se constata lipsa RCA, ca nu se mai fac controale de rutina, fara motiv...Ah, daca te loveste cineva, chemi un echipaj la fata locului sa-ti constate avariile si dupa aia te duci la politie.
Personal, dpdv juridic, consider ca expresia in trafic inseamna "in miscare, cu propriile resurse, fara ajutor".
adi_ar
Cel putin in privinta "cu propriile mijloace" gresesti! Tractata inseamna tot "in trafic".
jul
sal,nu va mai bateti capul,tot ca ei o sa fie,orice ai face,
ordinea intotdeauna a respectarii legilor vine de sus in jos,de obicei in cazul primariilor,legea lasa loc de interpretare in functie de zona,idei,etc
e clar oricum....cei care dispun,nu au loc de altii care nu dispun

problema ar fi mult mai inteleasa daca in bucuresti,s ar taxa toate masinile care nu au nr de buc,si care nu plateste banutul la buget dar polueaza,parcheste,etc....presupun ca cel puitn 1/4 nu apartin buc....concluzia ,plateste o taxa la intrare ptr a ma irita prin trafic ,pe mine conducaretul care plateste de toate.....viceversa si in cazul celor care se duc din buc in alte loc,sau ...toate maxim posibilitatile.....

daca avem 20 mii de dube de la nus ce farmacii sau nus ce traficanti de produse ambalate in alte parti si vor sa le distribuie la ora 8 dim si blocheaza traficul si marginea drumului sa isi ia micul dejun....vreti sa mai si ....am uitat cum mai e termenul.....sofat parca......era o placere....acum se numeste duma nene ....sa nu mai vb de aia care.....nus....nu ma bag eu nene in bucuresti ca ma speriu...daca imi apare vreun semafor din ala cu 9 cefe....

asta e ideea....spatiu mic ptr oameni mari....am mai incercat eu sa ma cred don chihote.....nu mere.....tot ca ei ramane

20 Dec 2009, 12:57:
ordinea sa nu aveti bube estem1-impoziteanu platit,2- asig ca sa va recuperati ceva daca o gasiti cu o tona de zapada pe ea sau cu o zgarietura de la vreun nene cu camionul ,recuperarea prejudiciului o adunati de pe la victimele strazii....nu sunt 1 +2..clar daca se intampleaza ceva...scoateti cardul si trageti
ionut81
multumesc foarte mult pt. raspunsuri.


masina va sta in curte si nu va sta mai mult de 3-4 luni.
adi_ar
Atunci atentie la momentul cand va iesi din curte!

In foarte multi ani si kilometri de soferie, mie nu mi s-a cerut dovada asigurarii decat in afara Romaniei, la controale de rutina, desi n-am circulat nici macar o secunda fara RCA/Carte Verde (sau tocmai de aceea smile.gif ) dar nu se stie cand se va intampla.
ionut81
cand va iesi din curte va avea asigurare cu siguranta.
dan-paul
o masina care nu are platita polita de asigurare (cred ca 3 luni, nu mai stiu sigur) este radiata de politie. nu vorbesc din auzite ci din experienta personala. am avut un oltcit, pe care l-am vandut cuiva, fara sa fac actele. probabil ca n-a platit nici RCA, asa ca m-am trezit cu o instiintare de la politie, ca mi-a fost radiata masina deoarece n-am platit RCA. asa ca atentie cu neplata RCA.
C a t a l i n
Eu știam de 15 zile perioada de grație.
adi_ar
Pentru aceasta este necesar ca:
- Politia sa constate intr-o ocazie oarecare neasigurarea autoturismului aflat in trafic, fie in urma unui accident, fie la un control de rutina;
- in 30 zile de la constatare proprietarul nu face dovada asigurarii.
QUOTE(OUG195/2002)
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

(2) Poliția rutieră dispune măsura reținerii certificatului de înmatriculare sau înregistrare și retragerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate în trafic, eliberând dovadă fără drept de circulație.

(3) Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute la alin.(2), poliția rutieră  dispune radierea din evidență a vehiculului.


441529
Ca o masina sa poata fi radiata de politie, trebuie ca tu, ca detinator, sa predai talonul. Daca inca ai talon, ai numere, masina este inmatriculata. Fara RCA valabil.

Eu am o dubita pe care nu am folosit-o mai mult de 1 an jumate, nu pentru ca ar fi avut ceva masina ci pentru ca nu am avut nevoie sa car nimic cu ea.
In tot acest timp, masina a stat in garaj, bine mersi. Au expirat si ITP si RCA.
M-am hotarat sa o reactivez, m-am dus si am facut RCA, pe urma am pus-o la punct din vedere mecanic, electric si estetic, am facut ITP-ul si iata, masina nu este radiata. Si nu am primit nici o scrisoare de la nici o politie.
eugeniuz2004
daca ar fi cum trebuie s-ar face radierea automat iar bucata aia de hartie numita certificat nu ar mai avea nici o valoare ... dupa depasirea a 30 de zile de lipsa RCA sau / si ITP si bine ar mai fi. Asta coroborat cu actiunile autoritatilor locale de a ridica aceste masini de pe domeniul public. In curte la tine, pe domeniu privat, tine-o sanatos cat vrei, radiata sau nu! Dar, repet, e cazul ce tinde spre ideal. Nici in Germania nu le-am vazut ridicate asa usor.
ionut81
deci sa inteleg ca doar 30 de zile pot sta fara rca?
doctoru1980
QUOTE(eugeniuz2004 @ 4 Jan 2010, 18:31)
daca ar fi cum trebuie s-ar face radierea automat iar bucata aia de hartie numita certificat nu ar mai avea nici o valoare ... dupa depasirea a 30 de zile de lipsa RCA sau / si ITP si bine ar mai fi. Asta coroborat cu actiunile autoritatilor locale de a ridica aceste masini de pe domeniul public. In curte la tine, pe domeniu privat, tine-o sanatos cat vrei, radiata sau nu! Dar, repet, e cazul ce tinde spre ideal. Nici in Germania nu le-am vazut ridicate asa usor.
*




Nu stiu de ce toata lumea asociaza masinile care nu mai au RCA sau ITP cu rable. Va spun din experienta, cineva poate sa aiba un job care presupune calatoriile in afara tarii pe perioade destul de lungi, sa spunem 4-5-6 luni, iar in acest timp nu foloseste autoturismul si nu vrea sa plateasca RCA. Mai sunt multe exemple cum ar fi: un individ poate avea masina de servici si nu foloseste masina personala, etc, etc. Care este problema? Cum sa radieze politia automat masina? Pe ce motiv? Ca aleg sa nu platesc RCA-ul 6 luni pt ca nu folosesc masina? Sa fim seriosi asta nu se va intampla niciodata intr-un stat democratic (sau cel putin asa prefer sa cred).
Oricum din ce am vazut legea este facuta bine din punctul meu de vedere. Cei care fac aici tot felul de afirmatii despre cum ar trebui sa fie legea isi pierd timpul degeaba.

P.S.
In leg. cu parcarea pe spatiul public. Daca ai impozitul platit la masina si locul de parcare platit nu vad nici o problema, nu trebuie sa-ti faci RCA /ITP ca sa ai loc de parcare.
ionut81
impozit platit mad.gif
parcare platita mad.gif

masina am duso la tara si o tin acolo pt. ca nu mai aveam loc de parcare pt. cele de servici si asa nu era folosita decat duminica la intanlirii. de mai bine de un an statea si ocupa locul degeaba.

ii voi face rca prin martie pt. ca nu vreau sa mai stea pe bara, dar pana atunci ....

asta vroiam sa stiu daca o radiaza sau nu in astea 3 luni.
multumesc smile.gif
eugeniuz2004
Oare care ar putea fi motivul pentru care la radierea voluntara a unui autovehicul (sa spunem direct autoturism) politia cere dovada ca respectivul autoturism va fi dezmembrat / vandut / exportat / pastrat pe o proprietate PRIVATA pentru care se cere o dovada legala? Daca nu ar fi asa atunci ar putea fi pastrat la nesfarsit pe proprietatea privata a statului (domeniu public).

Daca exista prevederea conform careia se radiaza automat la lipsa RCA / ITP atunci nici pe spatiul public nu mai are ce cauta. Si nu e chiar rau! Poate de el au nevoie cei ce folosesc masina in mod curent (si de pe urma lor statul castiga din taxele diverse). Impozitul se plateste pentru ca e un bun si ... deh.... ai vazut sa piarda statul?
doctoru1980

Eugeniuz2004 prevederile legii sunt clare:
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

(2) Poliția rutieră dispune măsura reținerii certificatului de înmatriculare sau înregistrare și retragerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate în trafic, eliberând dovadă fără drept de circulație.

(3) Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute la alin.(2), poliția rutieră dispune radierea din evidență a vehiculului.


Atentie la Alin 1: Scrie clar de vehiculele inmatriculate sau inregistrare care "circula" pe drumurile publice.

Legat de al doilea comentariu al tau:
Daca exista prevederea conform careia se radiaza automat la lipsa RCA / ITP atunci nici pe spatiul public nu mai are ce cauta. Si nu e chiar rau! Poate de el au nevoie cei ce folosesc masina in mod curent (si de pe urma lor statul castiga din taxele diverse). Impozitul se plateste pentru ca e un bun si ... deh.... ai vazut sa piarda statul?

Statul nu castiga nimic in plus nici de pe urma celor care au RCA si ITP pt ca banii pe care ii platesti pt acestea nu intra in buzunarul statului ci in buzunarul diferitelor companii de profil.
Statul castiga direct din plata impozitului si din plata parcarii de resedinta pt ca este pe domeniul public.
Mai am o intrebare la tine: ai cumva loc de parcare? Pentru ca dupa ce scrii aici sunt in proportie de 99% sigur ca nu ai si din aceasta cauza nu esti obiectiv. Oricum subiectul era: ce se intampla daca stau 3 luni fara RCA?
Raspunsul este foarte simplu: nu se intampla nimic daca tii masina parcata.



ionut81
mersi doctotu1980
tzavalau
eu stiu (nu dati cu piatra) dintr-o sursa "de incredere" ca,de cind cu baza de date comuna a asiguratorilor,ceva "OUG",politia poate accesa banca de date a asiguratorilor (partea de rca) si daca un auto.... nu figureaza asigurat rca, termenul depasind 3 luni,...se RADIAZA automat!!!!! pe urma ....faza cu platitul,cu asiguratul cu itp-ul.....vor trebui o noua sau mai multe plimbari,la "organe" si birouri ,taxe,impozite...!..........
acuma, ca se aplica sau nu asta inca nu stiu ca de,...traim in romania si stiti cum este....la fel cum e cu carutele pe drumuri cu E....etc,etc....
the_tavi
Nu ar trebui sa discutam pe surse, ci pe normele de aplicare a unor legi. Daca nu exista norme de aplicare care sa spuna ca masina se va radia dupa 3 luni, masina nu se radiaza.
ionut81
multumesc.
se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.