Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scoaterea apei din motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
beny adam
in primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.
am si eu o intrebare: cum se scoate apa din motor? vreau sa-i pun antigel si pana acum am avut mai mult apa pt ca am umblat vara asta la radiator si nu am avut la indemana antigel sa pun in locul celui lipsa..
am scos apa din radiator si de pe furtune dar cum sa fac sa scot si din motor? antigelul pe care l-am cumparat este deja diluat. cat trebuie sa pun? eu am luat 6 litri.
multumesc anticipat!
fullhouse
e un surub dedesupt de pompa de apa, parca cheie de 11 merge. Il desfaci si golesti blocul motor
beny adam
dar daca las apa in motor si pun antigel diluat, e vreo problema? unsure.gif
Alexio
Dude... goleste masina de apa si baga antigel... lasa carpelile... stii vorba.. prajitura amestecata are gust de... tra-la-la
Adrian_Boy
Tu crezi ca iese surubul ala asa usor ? Pentru ca vad o masina din 88 la tina in semnatura, lasa prostiile si baga amestecul ala fara a mai umbla la acel surub, care probabil va iesi numai incalzit, sprituit cu un wd40, ciocanit la el putin si mult noroc.
krapcarasu
daca vrei mai concentrat fara sa scoti surubul ala, torni inta iun litru de antigel concentrat, apoi completezi cu cel diluat
gogosaru19
eu am apa in motor si acum e vreo sansa sa crape blocu motor? smile.gif
krapcarasu
sunt sanse mari,nici vara nu-i bine sa fie numai apa; faci macar o solutie cu 2l antigel si 3-4 de apa distilata, ce mai ramane mai comletezi cand e cazul
engime
eu am incalzit motorul, dupa care am scos busonul de sus de la radiator si pe cel de jos, apoi am asteptat sa curga toata apa..
vi_escu
E ok.
Merced
Mie imi pierde un pic pe la radiator din ce am vazut. Vara completez cu apa, iar cand se apropie iarna completez cu antigel chior, nediluat. Inainte de iarna asta am bagat in vreo trei "transe" un litru. Verificand in mod popular amestecul, de la robinetu' de aerisire de langa radiator, la limba e destul de dulceag, deci cred ca-i ok. radmasa.gif
membru_DC
QUOTE(gogosaru19 @ 19 Dec 2009, 13:56)
eu am apa in motor si acum, e vreo sansa sa crape blocu motor? smile.gif
*


nu deloc laugh.gif
PS: mai intai se sparg fagurii de la radiator si apoi se crapa blocul motor wink.gif

QUOTE(Merced @ 19 Dec 2009, 15:21)
Mie imi pierde un pic pe la radiator din ce am vazut. Vara completez cu apa, iar cand se apropie iarna completez cu antigel chior, nediluat.
*


vezi ca antigelul nediluat ingheata la fel de repede ca apa... uite-te pe net la curba de concentratie a antigelului dpdv temperatura de inghet.... cand pui 1 la 1 este perfect, in schimb cand pui 2 (antigel concentrat) la 1 (apa), te apropii de inghet wink.gif
beny adam
multumesc de informatii!
pana la urma nu am mai desfacut acel surub pt ca azi de dimineata (aseara am deschis topicul biggrin.gif) nu prea mai aveam timp de asa ceva si nici nu vroia sa se desfaca.. la cat de ruginit era mi-a fost frica sa nu se rupa si sa dau in alte belele..
am pus 5 litri de antigel diluat de-a gata.. cam asa am auzit ca ar trebui sa intre..am aerisit si gata..
ieri am desfacut radiatorul si toata matzaraia de furtune, le-am curatat, le-am spalat (vreo 2 furtunase erau putin inghetate biggrin.gif eu aveam mai mult apa decat antigel), am suflat pe ele pana a iesit apa de pe unde a mai ramas si pana n-am mai putut eu smile.gif le-am pus la loc si azi am pus si antigel ca ieri nu aveam..
azi am mers cu ea si nu am avut probleme..
bafta in continuare!! wink.gif
baranga
QUOTE(membru_DC @ 19 Dec 2009, 17:30)
schimb cand pui 2 (antigel concentrat) la 1 (apa), te apropii de inghet  wink.gif
*



serios??
depinde de la antigel la antigel dar majoritatea pot fi puse fara apa distilata( Prelix -72 grade celsius+ punct de fierbere la 178grade celsius)
si pot continua cu multe alte exemple;
Alta e cauza pentru care nu se pun la unele dacii antigel concentrat,daca vrei sa stii iti zic wink.gif
Merced
Pai eu compensez cu apa care ramane din timpu' verii.
micri
salut
am si eu o problema si nu stiu de unde a aparut.
am schinbat antigelul si am facut aerisirea dar prin calorifer nu vrea sa circule antigel cu toate ca robinetul este deschis.
am crezut ca am o fisura in calorifer si l-am dat jos, l-am spalat si l-am verificat si este ok.
cand opresc motorul aud cum bolboroseste apa in vasul de expansiune de parca s-ar scurge in radiator.
va rog spuneti-mi de unde este defectiunea ca ma urc pe pereti
termostatul merge ok insa sunt tentat sa il schimb cu unul de uzina nou pe cate il am dar deschide la 89 iar cel pe care il am acuma deschide la 86de grade
vladut88
ai garnitura de chiulasa arsa
ghitza
micri ia uitate tu pe joja de la ulei daca a crescut nivelu.si ce culoare are apa in borcan?daca e de culoare mai inchisa e garnitura.
s0rinel
poate este robinetul blocat si tu crezi ca e deschis
micri
apa in borcan este aceeasi culoare ca antigelul, fara urme de ulei iar uleiul este la acelasi nivel.
bygy007
dupa ce ai pus antigel ai facut aerisirea instalatiei corect ?
poate ne spui si cum ai facut-o
micri
am slabit capacul la borcan si lam ridicat sus pe capota, dupa care am lasat sa seincalzeasca motorul pan sa deschis termostatul.
am desurubat surubul de la iesirea de la calorifer dupa care l-am lasat sa curga un litru de antigel intr-un recipient. apoi i-am pus surubul la loc si am strans capacul de la borcan.
apoi am coborat borcanul la locul lui.
am observat ca borcanul era sub nivelul radiatorului.
baranga
trebuia sa dai drumul si la teul ala de langa pompa de apa wink.gif
micri
ieri am desfacut si teul de langa pompa cum ai spus baranga si am constatat ca acolo era aer destul in instalatie. dupa aceea am facu iar aerisirea.
aseara a mers super ok iar de dimineata nu am mai plecatcu ea la servici caci lucrez aproape si incepuse sa ploua.
am sa o testez zilele urmatoare
oviduru
daca am urme de ulei in borcan,de la ce poate fi? am pus antigel,tote ok,numai ca de vreo saptamana am ulei in borcan...
ghitza
garnitura de chiulasa puscata in cel mai rau caz
oviduru
hai frate ca in vara asta am dus-o la rectificat,am schimbat set motor...zi-mi ca e altcva mai neserios smile.gif
baranga
QUOTE(oviduru @ 25 Dec 2009, 15:41)
daca am urme de ulei in borcan,de la ce poate fi? am pus antigel,tote ok,numai ca de vreo saptamana am ulei in borcan...
*



ti-o fi turnat dusmanii ulei in vas de expansiune ca sa te sperii...dar mergi asa ca n-are
nimic... Asta e raspunsul neserios
Si raspunsul serios: garintura de chiulasa sau chiulasa deformata
micri
hai ca astazi am patit ceva ce nu am mai patit pana acum.
am fost si am luat un termostat nou, termostat de 87 grade produs de sempermobil oradea. am facut aerisirea si totula mers ok. chiar ma miram ca tine apa cam la o temperatura mica (70grade). pe searaam fost pana in centru si totul a fost ok apoi am plecat la carefour si in drum a ajuns apa la 100grade. am tras pe dreapta si am desfacut capacul de la vasul de expansiune si instalatia era sub presiune. nu stiu de ce imi face o presiune atat de mare in instalatia de racire. voi ce parere aveti? ce se intampla acolo?
paul-tm
Probabil s-a blocat termostatu pe pozitia inchis. Stai linistit nu e ceva iesit din comun, la cum se fac piesele in ziua de azi.
Eu 2 termostate vernet( made in france) pot sa le arunc. Primu a functionat 700 km, asta al doilea(vernet in ambalaj de uzina) de la inceput face figuri, deaorece iasa apa calda din motor cand termostatu trebuie sa fie inchis. Si cica uzina verifica piesele 022.gif .
Inainte sa il pun sus am suflat in el si trece aeru. Ma gandesc ca trece si antigelu.
Nici nu stiu ce termostat sa mai cumpar nedumerire.gif
baranga
dezmembrari: cu 5 lei iei un brat si le bagi la fiert;care deschide e bun,care nu il dai la dusmani radmasa.gif
micri
[attachmentid=1627579987] sunt in culmea nervilor din cauza termostatelor.
pun poza a doua termostate si as dorii sa imi spuneti pe care il aveti pe masina. unul este produs de calorstat(89 grade) si altul de amc vaslui(87 grade).
eu am avut pana acum unul de amc vaslui.
krapcarasu
mult timp al doi-lea a fost montat, iarna am pus primul din poza, merg bine
Minel
Primul am si eu , tot de 89 C si functiuneaza perfect , apropo , este Calostat ( Vernet )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.