Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: spalator luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
GABONE77
am o mica problema. dupa ingehtul de rigoare patesc asa: cand spal luneta imi arunca ceva apa si pe parbriz. masina e in garantie nu e panica, ma duc la service, dar ma gandesc ca poate s-a lovit vreunul de chestia asta si se remediaza usor. ceva idei? mersi!
gabylzr
Regleaza cu un ac tamburusul pe unde iese apa la luneta.
GABONE77
nu inteleg, cu ce m-ar ajuta asta? e vorba ca motorasul care arunca apa pe luneta functioneaza in paralel cu cel de pe parbriz si scuipa apa si pe fata si pe spate nu ca se duce apa f tare cand spal parbrizul pe luneta sau invers.
klaus
Eu cred ca e o problema de supape pe la motoras. Motorul de spalator de parbriz stropeste luneta daca se roteste intr-un sens si parbrizul daca se roteste in celalat sens.
Eu m-as duce la garantie pentru corpul motorasului de spalat parbrizul. Da' cand o fi mai cald, sa nu spuna aia ca a fost folosit necorespunzator, cu zeama inghetata.
GABONE77
da klaus si eu banuiesc exact la fel. o sa ma duc la garantie dupa ce bag lichid de spalare de iarna pt ca oricum nu au cum demonstra ca e vina mea si oricum ei isi iau banii de la dacia pt operatiunea in garantie.
Lord Hades
gresesti. aia (adica service) nu misca nimic in front fara aprobare prealabila de la dacia. dar ai dreptate, nu se pot uita in interiorul motorasului sa vada ce anume e stricat. Vor face poze si cam atat. Tu o tii pe a ta, lichid de iarna toata iarna, bla bla bla. In principiu o sa primesti aprobare pt inlocuire.
GABONE77
da am fost la garantie si se va inlocui. nu ii intereseaza motivele pe service, buna de plata e dacia. se va inlocui pompa spalator parbriz. evident nu era pe stoc si ma anunta ei ce si cum cand le parvine piesa.
bobo77
De curiozitate sa pui pretul sa vedem si noi.Recent un prieten de-al meu cu Octavia 2 are aceeasi problema, dar nu mai este in garantie si-l costa 1000 lei.Am inteles ca esti in garantie dar poate pui pretul.
klaus
Poate ar trebui sa caute pe al altii. Un motoras d-ala de octavia la aftermarket e intre 40 lei si 300 lei (in functie de model). Totusi pana la 1000 lei e ceva drum
bobo77
Da asa este, solutia asta i-am propus-o si eu, sa treaca sarbatorile .Multumesc, chiar nu aveam ideea cit poate costa unul aftermarket.
GABONE77
daca mi se comunica pretul vi-l voi spune cu siguranta.
ydaniel
pompa de stropit:
-25lei klaxcar
-30lei ceva turcia
-60lei de uzina.
eu am luat de la un user de aici original(reno/pejo/citroen stantat pe pompa)noua cu 30lei.
YR-ZBG
Salutare...
N-am mai intrat cam de multicel p'aci...cam de pe vremea cand aveam Slz.
Problema descrisa aici am avut-o si eu (la sandero evident).
Ma duceam la Iatsa pt. inlocuirea bratului stergator (o alta problema). Pe drum am spalat luneta si mi-a stropit si parbrizul.
Logic am semnalat asta la IATSA si desi eram acolo pt. brat stergator mi-au facut hartiile si mi-au inlocuit-o pe loc pe garantie fara nici un fel de discutie.
De vina este (cum a spus Klaus) o supapa.

Bafta!

ps. treaba asta a avut loc acu vreo luna de zile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.