Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme CV 4 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
budu_vl
Un la multi ani calduros pentru inceput ... si acum .. am urmatoarea problema .. detin o dacie din 1987 cu un motor de 1400 cmc si o cutie cu rapoarte scurte in 4 trepte .. mentionez ca masina ruleaza pe benzina .. ieri am mers aprox 120 de km aprope incontinuu .. mers normal 60 km.h 70 km.h .. si cu unele sprinturi pana la 120 si dupaia lasata pe liber spre.. seara dupa ce am plecat mai tare de la un semafor nu cu scartait de roti doar mai tare .. a inceput sa mi se auda niste sunete ciudate la cutia de viteze gen piese de fier frecanduse una de alta .. harscaituri ... nu este de la ambreiaj pt ca in unele momente daca lasam pe liber se auzea ca si cum as vrea sa bag in viteza si nu am ambreiajul complet apsat insa schimbatorul il am pe liber .. presupun ca asta nu este din lipsa de ulei si este mai grav ... astept pareri ... multumesc anticipat
neajiji
ai zapacit-o cu mersul pe liber, nu stiu unde ai vazut sa mergi cu 120 si sa o lasi pe liber huh.gif
baranga
problema ta suna ceva de genu: ..ma doare capu...o fi de la curentul ala in care stau zilnic??
bineninteles ca problema ta are drept cauza mersul pe liber la viteza mare si/sau lipsa de ulei in cutie(asta e buba la cutiile in 4tr).
Baga ulei in cutie si nu mai merge cu ea pe liber!
PH-06-BOA
Eu n-am inteles daca se mai misca cand bagi in viteza. Daca nu, s-au ras canelurile de la una din planetare, partea care intra in cutie. Pinionul planetar, se invarte liber in planetara. Daca bagi in viteza, altcineva poate vedea care dintre tripote trepideaza, sau chiar se vede invartindu-se pinionul planetar. Sau ridica pe rand fiecare roata, si in viteza, vezi care roata nu o poti invarti, e buna. cea care se invarte cu zarnaituri, are caneluri rase la planetara. Daca totul e bine aici, n-ai decat sa-i pui ulei, si de tot face , demontarea ei e solutia, sau alta ca iesi mai ieftin.
budu_vl
Maine o sa ii bag ulei la cutie .. si cu mersul pana la 120 si dupaia pe liber nu am stiut ca dauneaza dar mi'e mila da motor cand il aud asa turat . Multumesc pentru sfaturi si un an nou fericit ..
tichondrius95
Faci o investitie, si cauti o cutie in 5 trepte. Si nu mai auzi motorul turat, si nici nu trebuie sa o repari pe a ta. Una la sh e ieftina.
budu_vl
merge absolut orice cutie in 5 trepte nu trebuie sa caut ceva specific ?
neajiji
vezi ce tip de planetare ai. daca sunt scurte poti pune o cutie in 5 linistit, daca sunt lungi trebuie sa schimbi si planetarele.
raul93
in primul rand un an nou fericit. as fi interesat cat m-ar costa sa schimb cv mea in 4 trepte cu una in 5. am planetare lungi. si inca ceva: trebuie schimbata volanta si discu de ambreaj de 180mm sau merge de 170mm

1 Jan 2010, 13:28:
in primul rand un an nou fericit. as fi interesat cat m-ar costa sa schimb cv mea in 4 trepte cu una in 5. am planetare lungi. si inca ceva: trebuie schimbata volanta si discu de ambreaj de 180mm sau merge de 170mm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.