Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu ce sa trag
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
vic24
Scurt: vreau sa modific putin pozitia braului de la stergatorul soferului, am desfacut piulita dar nu pot scoate bratul de stergator neam !!! Am tras, am miscat stanga-dreapta....nu iese. Cum sa fac sa il scot? Cu ce sa fac o parghie, ceva, idei ? (in asa fel incat sa nu stric vopseaua etc...)
klaus
Prima oara eu as pune stergatorul intr-o pozitie "de service" (cum au cei de le VW sau Peugeot), adica la verticala (cu contactul pus se apasa pentru o baleiere si cand sunt stergatoarele sus se ia contactul). Asta din cauza capotei care incurca zonal.
iar pentru parghie, intai batai usoare cu ciocanul si se poate face o parghie din ceva neascutit (cheie de ex, nu surubelnita) punandu-se ceva protector pe tabla (o carpa, un burete etc)
ROBY 06-TFA
Iti trebe o presa mica de rulmenti.
tunderbird
In documentatia Renault se recomanda folosirea unui extractor.

Asa cum zice Roby, un mic extractor de rulmenti cred ca ar fi eficient.
Lord Hades
am exact aceeasi problema (la logan dar nu e mare diferenta). Cum se extrage bratul ala ca am tras de el pana am lesinat. Daca nu posed presa de unde pot sa procur? Si alta unealta inafara de presa nu se poate improviza?
aditã
eu am reusit sa il scot doar cu mana fata sa stric nimic!
treb doar sa insisti! smile.gif
aammmmmmggggggg
Incarca cu wd 40,pulverizezi si apoi tragi stanga,dreapta.
C@talin
incercatioi cu miscari finutze stanga dreapta cand stergatoru e in pozitie service si ridicat dupa parbriz,are niste caneluri acolo si se mai intzepenesc cu praf si aer curat din romania
jas2
Salut.

Exact ce vrei tu sa faci am facut eu ieri.Am modificat pozitia stergatorului(la masina din semnatura) pentru ca nu ajungea in pozitia sus f aproape de stalp si-mi lasa o palma nestearsa.Bucata nestearsa plus stalpul masinii imi dadeau un unghi mort cu o latime de 20 de cm.Am modificat popzitia si acum este ok,ajunge pana langa cheder in pozitia sus.Este vb de stergatorul de la sofer evident...

Cum am reusit sa scot stergatorul de pe caneluri ?? Greu,foarte greu.
Stiam in Hornbach la rafturile cu accesorii auto niste prese...Am cumparat una si am folosit-o.Daca erai din Buc. ti-o dadeam sa-ti faci treaba...

M-a costat 19 ron dar fara ea cred ca nu puteam oricat m-as fi chinuit...

Bafta.

La Multi Ani tuturor ! Un an nou mai bun...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.