Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferente 1310-nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stc_ctln
Salut

Cine se pricepe sa ma lamureasca si pe mine.
Am pus motorul de nova 1.6 pe 1310
Acum vreau sa stiu ce modificari trebuie sa mai fac.
Injectie de 1,4 pe 1.6 va confirm ca merge.
1. Toba face fata la noul motor sau trebuie sa pun mai mare,
2. catalizatorul la fel,e diferenta intre cel de berlina si cel de nova?
3. radiatorul face face pt racirea motorului
4. filtrul de aer a ramas tot cel de berlina.
5. pompa de benzina(desi cred ca asta face fata.dar am nevoie de comfirmare)

Am intrebat si la piese auto,si pe mecanici cunoscuti,dar se pare ca mecanica de peste anii 2000(dacia,stiu ca pe alte marci se folosea de mai demult) si mai important electronica ii depaseste rau.


Multumesc mult

A si inca ceva,am tot cautat inainte sa iau motorul,cam cate kg are un motor de dacie si nu am gasit nicaieri.

Motorul de berlina aprox 80kg cu tot cu ulei in el
Motorul de nova aprox 85kg cu ulei in el
argon
e acelasi motor pus la 90 de grade, ce atatea modificari mai vrei sa faci? este si berlina 1.6 injectie din fabrica, cu aceasi pompa de benzina in rezervor ca 1.4.
stc_ctln
Acelasi motor stiu si eu,
Motorul l-am montat deja,am mers cu el,se simte diferenta.

Interesanta treaba cu 90grade.motorul de 1.4 1310 merge la mai putin,
Am constatat ca acul de la apa sta mai sus.

Deci ,toba face fata?catalizatorul la fel? Sau ma astept ca in scurt timp sa il infund?sau ma grav cine stie ce,sa se incinga si sa sparga.
C a t a l i n
radmasa.gif

Motorul e întors la 90 de grade, adicã Nova are motor amplasat TRANSVERSAL, iar Berlina LONGITUDINAL.
G I M
Pai e si normal sa stea mai sus acul de la apa. Tare faza cu amplasarea motorului biggrin.gif
PH-06-BOA
Daca ti l-as fi montat eu azinoapte, l-ai fi recunoscut? Nu. Si-atunci ce mai vrei, de ce-l mai zgandari? Pe nova nu se pun multe de la berlina?Si tu faci calcule la milimetru, mililitru, ca la rachete?
stc_ctln
QUOTE(C a t a l i n @ 26 Dec 2009, 22:52)
radmasa.gif

Motorul e întors la 90 de grade, adicã Nova are motor amplasat TRANSVERSAL, iar Berlina LONGITUDINAL.
*




smile.gif)
Acum am vazut si eu ce am zis.

eu ma refeream ca motorul de nova pe care il am eu merge la temperatura mai mare decat cel de berlina pe care il aveam.
Deci nu ar trebuie sa fie problema cu toba si cu radiatorul da.nu de alta dar nu vreau sa il vad cum firbe vara,cat despre toba la fel,nu vreau sa schimb tobele in fiecare an.
cat despre catalizator stiti si voi ca e 7-8mil .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.