Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cine ma ajuta nitel ...:(
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
laurentiu.bruma
daciot cazut la datorie nush ce sai mai fak acu juma an stiam sa reglez carburator si tot dar nu mi-a mai facut fitze
si am cam uitat smile.gif) acum nush ce sa ii mai fak imi mai da in nas
in viteza de o scot din viteza moare nu tine relantiu ... i-as mai face o supa de carburator ... dar cine doreste sa ma ajute putin cu niste detalii ca sa il fak sa mearga .... cine ma ajuta va rog ma dispera ... of si avansu va rog sa imi dati niste detalii cum sa il reglez cat mai corect... multumesc
iuliano_smile
Curata jiglerul de relanti.

Cu avansul faci asa:
-desfaci capacul de la delcou
-scoti din viteza
-invarti cu mana de curea pana ti se pare ca ar veni sa dea scanteie la psitonul numarul 1
- apoi bagi ochii repede la volanta sa il pui la semn
- misti delcoul pana se deschide platina complet si asa il lasi.
pirvumark
nu e bine asa. e bine adica pana la ultimul punct.
dupa ce il pui la semn, scoti fisa centrala si o apropii de alternator(masa), pui contactul, rotesti un pic de delcou in fata si apoi tragi usor in spate pana se aude scanteia (va face poc). atunci e pus avansul pe 0. montezi totul la loc si gata.
la mine a mers foarte bine metoda. eu am facut-o si cu becul si tot bine a mers. si merge inca.
krapcarasu
in plus, daca motorul are uzura mare, se mai mareste putin
laurentiu.bruma
am cautat semnu de pe volanta ... nimic nu il gasesc
sa incerc sa ma uit in fata la fulie dar nu stiu cum ptr ca am electroventilatoru pus cam pe pozitia aia sa dau cu o lanterna sau cumva:-s o idee va rog ...
krapcarasu
mai cauta, eventual altcineva sa invarta si tu cu o surubelnita apesi pe volanta, vei simti cand intra, poate e murdara
laurentiu.bruma
are cineva vreo poza cu semnul de pe volanta ca numai nu reusesc sa dau de el
pirvumark
uite aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.