Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Usi fata lasate + alte broaste
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Salut la toata lumea!

Am doua probleme pe care le-as rezolva singur si mi-ar prinde bine niste sugestii si indrumari:

1. Am usile din fata (1310) lasate ca ating stalpii. Am banuit ca este din cauza cuielor de la balamale si asa ca am cumparat bolturi noi. Intrebarea este: le pot schimba singur? Si de ce scule am nevoie?

Am vazut ca bolturile astea noi de dacie sunt in forma de cui. La oltcit-uri erau altfel - din tabla groasa si se "strangeau" cand le bagai in balamale si din cauza asta se scoteau foarte greu - la masina lu' tata acum vreo 20 ani le-a scos un nene folosind un baros.

As putea schimba (relativ usor) aceste bolturi? Fara sa fie nevoie de baros... blink.gif

2. Am montat de curand o alarma+inchidere si a trebuit sa schimb broastele de la usile din fata caci aveam sistem din ala mai vechi in care nu puteam agata spita de la actuator. Asa ca am luat de la dezmembrari numai broastele de la sistemul mai nou, am montat actuatoarele (functioneaza), dar: nu se potrivesc butoanele de broastele vechi la cele care le-am montat. Baiatul de la dezmembrari pe langa broaste mi-a dat si butucele cu cheie, fara butoane (pe care apas sa deschid usa), dar nu le pot monta ca nu am gaurile in usa in care se prind acetse butuce.

Vreau sa stiu daca pentru acest sistem (mai nou) de broaste exista butoane de apasat pentru deschis usa care sa fie prevazute cu cheie.

Astfel, n-as mai fi nevoit sa gauresc usa pentru a prinde sistemul nou - buton apasat deschis usa + butuc cu cheie descuiat usa.

Sau ce variante as avea in acest sens?

Multumesc.

5 Jan 2010, 20:42:
Mai oameni, nu stie nimeni p'aici despre huh.gif ce vorbesc?
ghitza
eu zic ca daca te apuci de sch. bolturile la usi sa mai iei un amic cu tine sa te ajute,scule speciale nu iti trebuie.
La treaba cu deschiderea usilor eu stiu ca tipul nou este cu clapete asa am si eu nush ce butoane vrei tu.


iar la ce spuneai de tipul cu butoane la usi se gasesc de cumparat butoane separat
the fast and furious


Am si eu usa de la sofer in starea asta. Se vede ca nu pica la linie cu cea din spate.
Nu prea m-a interesat vreodata sa o aduc la linie. Totusi cineva spunea ca de fapt nu din boltutile alea e lasata ci din cele din interiorul usii. Da acolo nu ai cum sa umbli schimbi usa cu totu.
pirvumark
da, s-a intins tabla, ca sa zic asa si si-a facut joc. am un var care are aceeasi problema la un break, dar, fara schimbat usa nu scapa. poate ar merge ceva sudura dar treb data usa jos si vazut cum. si tabla e subtire nu prea ai de unde sa te prinzi. e nasol.
ghitza
eu am batut cu un lemn in balamaua de la usa fata si un ciocan.am batut inspre botul masini in ea si sa aliniat.
cudry
da ori bati in stapul de undei prins usa ca nenea de mai sus ori schimbi usa astai problema veche la daciile noastre eu am polizat putin din usa sa numi mai loveasca stalpul dintre usi adica cea din fata si cea din spate pe ce se tine usa spate am schimbat garnitura si gata dar nu sta in linie cu cea din spate asta se intampla cand dai cu spatele din garaj si uiti sa inchizi usa radmasa.gif
dacia_slk
Ok, deci la partea cu usile lasate m-am prins, dar cum fac cu broastele noi, ca nu am butoane la clante pe exterior si le deschid cu degetul?!! blink.gif biggrin.gif Introduc degetul medius in gaura clantei pana cand ajung la mecanismul de deschidere al usii si ... tac - se deschide usa, apoi imi retrag organul tactil scrijelit zdravan la prima articulatie... Hmm ... parca am o senzatie placuta de deja vu... dar nu-mi dau seama unde...?!! tongue.gif radmasa.gif

Aveti putintica rabdare, ca sunt un pic prost azi... crazys4.gif blush.gif Din cate am vazut eu la broasca asta inainte s-o pun pe usa, acolo unde ar apasa butonul (ala din clanta), nu e nimic care sa actioneze mecanismul de descuiere al usii.

Ma gandesc ca la tipul asta de broaste toata treaba e asa: butonul din clanta pe care apesi sa deschizi usa nu e prevazut cu cheie, iar pentru descuiere/incuiere trebuie pus sub clanta un butuc cu cheie care actioneaza mecanismul de incuiere/descuiere (in cazul meu - gaurita usa ca nu am o astfel de gaura).

Dupa cum vad eu situatia am doua variante:

1. Pun numai butonul in clanta corespunztor tipului acesta de broasca care nu are gaura pentru cheie (buton la fel ca la usile spate) si ma multumesc numai cu facilitatea de a deschide usile fata in mod decent - apasand pe butonul clantei, iar nu cu degetul cum fac acum. Si renunt la partea cu incuiatul ca sa nu mai gauresc usa.

2. Pun si butonul de la punctul 1. si gauresc si usa pentru butucul cu cheie si obtin toata funtionalitatea acestei broaste pe exterior - deschis usa din butonul clantei si incuiat/descuiat cu cheia din butucul de sub clanta.

Intrebarea de nota 10 este daca la broastele astea se poate (exista) un buton de prins in clanta cu care se deschide usa (apasand pe el), dar care sa aibe si fanta in care intra o cheie si care sa actioneze mecanismul de incuiere/descuiere (din cheie) al usii de pe exterior. As scapa astfel de partea cu gaurit sub clanta usa pentru fixat butucul cu cheie si as obtine 100% din functionalitaea broastei.

As vrea sa pricep cum sta treaba ... sa nu inghet pe la dezmembrari ca nici pustanii aia de acolo habar n'au... sau poate iau noi ... sa vad...
ghitza
tu vrei un fel de buton cum e la portabagaj,cu rol si de yala si de deschis in acelasi timp.eu nu mas complica atata in locul tau.acuma tu stii
dacia_slk
QUOTE(ghitza @ 6 Jan 2010, 16:17)
tu vrei un fel de buton cum e la portabagaj,cu rol si de yala si de deschis in acelasi timp.eu nu mas complica atata in locul tau.acuma tu stii
*


Exact - ca la portbagaj.

Nici eu nu vreau sa ma complic, vreau numai sa vad cum sta treaba ca e prima broasca de dacie pe care am desfacut-o vreodata si vreu sa stiu ce sa caut la dezmembrari, nu sa stau prin parc desfacand broaste pe la 2-3-5 dacii pana ma prind care-i jmenul. biggrin.gif tongue.gif
ghitza
eu zic asa. la tine trebuie unde bagi cheia adica iala sa fie separat de buton.si la mine am tot asa doar ca am clapeta.si langa iala unde bag cheia.cumpara broasca model nu pentru clapeta ci penultimul model.zic eu si cu asta basta.c nu sunt alte modele.asta din cate stiu eu
MECCA
Salutare! La capitolul probleme cu usile adaug si eu unaLa usa spate dreapta s-a dus filetul la tabla acea din aripa unde se fixeaza cremaliera usii.Sti cineva vreo solutie la problema asta, fara a decurge la mijloace ditructive gen taieturi, flexuri aparate de sudura (doar ce am vospsit masina, iar problema a aparut la montaj)
ghitza
un surub mai mare.si refa filetu cu un tarod nush de cat e .te uiti si vezi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.