Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Axul volan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
powertodacia
doar crucea e 22 ron. nu exista cuplaj original si daca ar fi este romanesc.
Maskatu
Incercuieste si tu in poza de pe pagina anterioara la ce "cuplaj" si la ce "cruce" te referi. smile.gif
powertodacia
poze
in cuplajele alea 2 care sunt incercuite intra crucea cardanica care nu se siguranteaza ci intra prin presare doar ,fara sudura sau alte inventii.
ai nevoie de presa si daca urechile la ax sunt prea largite si nu sta fixa pastila , ti am zis cum micsorezi 1-2 mm gaura.
cuplajul nu isi face uzura decat in cruce , atat , in rest exista doar canelurile pe el care sunt diferite fata de cel de la volan de sus, are o catare , atata tot.nu merita sa schimbi axul pt ca problema lui in proportie de 95% o reprezinta crucile alea 2 care isi fac joc in pastila si tremura,vibreaza, troncane.dar degeaba o sa schimbi, poti schimba si axul cu totu , sigur ai probleme si in rulmentul de sus care daca atingi volanu cu podu palmei vibreaza coloana de sus a volanului cu tot cu volanu, macar te scapa de vibratiile inutile peste gropi, drum piatra cubica,pietricele, nisip, frunze, apa smile.gif) glumesc dar io aveam impresia ca si pe drum drept tremura.
In poza 3 ai un ax cu 2 cuplaje asemanatoare ca prindere si ca model, se vede cum crucea intra pe ax prin cele 2 urechi ale ei care in plus de ale noastre sunt sigurantate in cuplaj prin punctele alea pentru un plus de siguranta, posibil sa fie un ax care face oarecare efort si are nevoie de siguranta, cel de la volan de la dsn merge doar presat si nu are cum sa iasa pastila.

27 Oct 2010, 08:58:
ma repet, se gaseste si cuplaju in targ sau doar crucea pe GMW producator(turcia).
cuplaju te ajuta doar in ideea ca , crucea vine capsata si presata pe urechile cuplajului din fabrica si nu trebuie sa o mai presezi decat in 2 puncte pe ax,munca mai putina.

27 Oct 2010, 13:53:
Masky, ai inteles din procedura?
Maskatu
Crucea de jos care vine sub podea este 70 ron? Eu cred ca doar asta trebuie schimbata... Pana la urma care-i "crucea" si care-i "cuplajul"? Ca din ce ai scris eu inteleg ca ar fi acelasi lucru, la fel si in poza, ai denumit ambele capete "cuplaje", ceea ce stiam si eu... wacko.gif

Sa recapitulam: Se cumpara una bucata cuplaj din targ cu 70 de lei, se scoate tot axul INFERIOR, se scoate cuplajul vechi, se pune cuplajul nou = problema rezolvata?
powertodacia
da, problema rezolvata jos , mai ai si sus o cruce, dar sus cuperi curcea fara cuplaj pentru ca are o catare speciala sus fata de jos si nu prea gasesti cuplaju de sus.
din partea mea poti cumpara doar 2 cruc simple poza nr 2 si le montezi pe cuplaj si ax, e ok si asa , cost total 44 ron.dar am zis sa iei joc cuplaju ca sa nu te mai chinui sa prinzi crucea si in urechile cuplajului, vine ea din fabrica prinsa in cuplaj, ramane sa o prinzi doar in urechile 2 dupa ax.
ambele capete cum spui tu au aceasi cruce si acealasi cuplaj, Numai ca ala de sus are o catare/o canelura in plus , atata, ele sunt la fel.
exista acel cuplaj jos deoarece axul nu vine direct in caseta, vine intr-o parte si dasta e nevoie sa lucreze crucea.
Vezi poza, este un cuplaj standar dar arta la fel ca la directie noastra, considera partea din dreapta a cuplajului /partea de sus de la volan.
poti sa ma injuri dar poze cu cuplajul de supernova nu am gasit/ modelul de cruce insa este la fel.
Maskatu
Stiu, asta vara am pus vaselina pe cuplajul de jos dintre podea si caseta, pentru ca imi mergea directia foarte foarte greu. Dupa ce am uns cuplajul, si-a revenit. Este mai simplu de schimbat cuplajul cu tot cu crucea montata pe el.

Eu tind sa cred ca problema este doar de la cuplajul de jos, dintre podea si caseta, pentru ca este foarte expus intemperiilor. Cel de sus nu ar avea de ce sa se strice...
powertodacia
daca tot il scoti de acol(axul) schimbo si sus, nu te costa mult, io am schimbat jos cuplaju si dupa 4 luni am schimabt si sus crucea.
oricum , degeaba pui vaselina pe el, are nevoie de vaselina in pastila pentru ace.
suchea
abia ce am schimbat si eu axul volan....iar!!!!!

inainte am luat di ala negru ...nush cum ii zice ............... cea mai proasta afacere , am dat pe el in aprilie 125 ron.



acum am luat de ASAM 100 ron.... pare sa fie mai bun
Maskatu
Eu zic ca este la fel... nu vreti sa intelegeti ca unele lucruri trebuiesc cumparate ORIGINALE. Chiar daca sunt mai scumpe, le schimbati o singura data. Nu ai facut nici o afacere pentru ca ai pus 2 axuri de srl si deja ai dat 200-300 ron pe piese si manopera, daca nu mai mult.

Am fost pe muntii carpati si aveau un ax cica "polonez" la 405 lei. Ohhhh da! Si cruce nu mai stiu ce natie la 20-30 de lei. Am fost si la un service si mi-au zis ca este prea complicata schimbarea crucilor, si nu prea merita, mai usoara fiind schimbarea intregului ax. dry.gif
powertodacia
mama, mare filosofie sa schimbi 2 cruci cardanice, e foarte simpla. vroiai sa zica service ul ca iti schimba doar crucile?iei nu trebuie sa vanda mai mult?
Vezi ca ax volan original nu exista de 2-3 ani pe putin.si chiar daca ar fi orifinal tot nu ar tine cat a tinut cel dupa masina, faci ce vrei in fond si la urma urmei.Eu m am dus la meridian sa imi schimbe rulmentul de sus de pe mitraliera si a zis ca nu se poate decat cu tot axul din caseta pana la volan.
serviccom
Astia sunt si mai tari, eventual si scaunul.
powertodacia
dupa cum am proms, GMW-producatorul de cruci cardanice care au modelul de dsn la ax. search pe google la gmw universal joint si apare siteul.
mitzone
ok. zic si aici ca vad ca lumea stie si pe aici. za zicem ca ma duc prin magazine si gasesc crucile alea. cine imi poate spune cum se schimba? mersi
Maskatu
Topicul acesta se inchide pentru ca ne incurcam prea tare. Sunt deja prea multe topicuri despre axul volan. Pentru continuare discutiilor folositi topicul acesta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.