Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bobina de inductie dacia injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nmarinae
Acum vreo 2 luni am schimbat bobina de inductie.

Azi s-a ars si aceasta.
Aveti vreo idee de ce s-ar putea distruge asa repede bobina?
Ar putea sa fie altceva care ar putea distruge bobina?
conan brb
pentru ca ai cumparat chinezarae,dac vrei te ajut cu una bosch dami pm sau la id...bgabriel70
nmarinae
cea care am pus-o era originala bosh.

Stau si ma gandesc sa nu fie altceva care arde bobina de inductie, vreo tensiune mare la alimentarea ei. Ar fii posibil?
ghitza
nu are de unde sa fie tensiune mare.si totusi cred ca aceea ce ai luat-o nu era bosch.sigur e bobina arsa?ce simptome are de zici ca e arsa?
C a t a l i n
Nu cumva ai scos fișele să vezi dacă dau scânteie?
Ionut_Nedelcu
Daca ai luat bonul de casa dute si schimbo. Sigur ti-a dat si garantie mai ales daca este bosh. Eventual da un suc pe la cineva de la un service sa iti puna o stampila pe talonul de garantie daca nu ajungi la intelegere cu cei de unde ai cumparat bobina si sunt obligati atunci sa iti dea alta bobina.
P.S.
Cataline stii ceva ce noi nu stim legat de treaba asta? Ca la carburatie asa procedam si nu era bai.
nmarinae
QUOTE(C a t a l i n @ 8 Jan 2010, 12:57)
Nu cumva ai scos fișele să vezi dacă dau scânteie?
*




La un moment dat am scos fisele ca mi s-a parut ca nu merge bine?

Si nu imi zice acum ca eu am ars-o ca ma IMPUSC....

8 Jan 2010, 13:37:
QUOTE(Ionut_Nedelcu @ 8 Jan 2010, 13:01)
Daca ai luat bonul de casa dute si schimbo. Sigur ti-a dat si garantie mai ales daca este bosh. Eventual da un suc pe la cineva de la un service sa iti puna o stampila pe talonul de garantie daca nu ajungi la intelegere cu cei de unde ai cumparat bobina si sunt obligati atunci sa iti dea alta bobina.
P.S.
Cataline stii ceva ce noi nu stim legat de treaba asta? Ca la carburatie asa procedam si nu era bai.
*


am luat bobina de pe o alta masina....
C a t a l i n
Da, e posibil să o fi ars. La carburație e o singură bobină, ce alimentează pe rând fiecare bujie. De asta nu se întâmplă nimic.

Bobina de injecție e defapt compusă din 2 bobine, ce alimentează SIMULTAN câte 2 bujii. Pentru lămuriri poți căuta despre wasted spark. Dacă îmi aduc bine aminte, chiar în manualul sistemului de injecție scrie că e interzisă această testare băbească...
nmarinae
Dar tot nu pricep cum s-ar putea arde doar o jumatate din ea(adica pe un singura buje).

Ma gandeam daca fac o punte intre cele 2 bujii care apartin aceeasi bobine oare o sa mearga? Asta pana fac rost de bani pt o bobina noua sau sa gasesc una de la dezmembrari.
pcostica
daca una din infasurari e compromisa nu o sa mearga. Uite o poza a sistemului de apridere[attachmentid=1627582085]
nmarinae
dar tot nu inteleg cum se distruge doar pe o bujie...Dupa ce vad in schema ar trebui sa nu mai aiba scanteie pt 2 bujii. la mine doar una e distrusa
krapcarasu
dar fisa?
nmarinae
QUOTE(krapcarasu @ 9 Jan 2010, 19:05)
dar fisa?
*




mai am un set de fise si tot la fel face
nmarinae
dupa cate am vazut in schema cred ca la capatele infasurarii de inalta tensiune sunt legate bujiile. Deci una la un capat al infasurarii si una la celalat capat. Cum este posibil sa crape doar la o bujie si cealalta sa mearga?
nelu
Inseamna ca la fisa unde nu ai scanteie descarca in interiorul bobinei.
Ionut_Nedelcu
Cauta pe la dezmembrari bobine de la opeluri de prin `93 ca au sistemul de injectie ca asta de pe daciana. Poate gasesti o bobina sanatoasa.
nmarinae
am schimbat bobina. Merge bine masina.

MAi am o intrebare la voi: ce simtome are masina cand potentiometrul este busit?

13 Jan 2010, 19:28:
nimeni nu poate sa imi raspunda la aceasta intrebare?
goguspan
salutare, se potriveste bobina de la logan pe dacia 1310 li ?
nikuniku
nu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.