Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vanatoarea de Dacii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
lastunul
Astazi nu am avut ce face si am iesit la plimbare prin cartier (Dr. Taberei). Am mai gasit cate ceva interesant mai multe de productie autohtona.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

8 Jan 2010, 17:38:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

8 Jan 2010, 17:38:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

8 Jan 2010, 17:39:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

8 Jan 2010, 17:40:
Favorita mea Galbena B 17 LIR biggrin.gif
am.
foarte frumos
vijelie
Conservele alea sunt tinute sa ocupe locurile de parcare.
verde57
Unele altele nu, si conserva ta poate tine locul ocupat unei..... sa zicem Skoda Octavia.
vladut88
ocupa locurile de parcare a frigiderelor
PH-06-BOA
Pacat, ca n-aveti un pic de orgoliu. In loc sa iubiti si sa dezvoltati valorile care inca mai sunt, va taiati craca de sub picioare. Apreciati mai mult ce fac altii, ca ati vandut tot ce ne ridica pe locuri de frunte in lume, pentru ca excrocii care au venit d-afara, sa nu mai aiba concurenti. Cine uraste Dacia? Dati-mi prilejul sa va spun, si multora nu va va conveni. Treziti-va, si faceti ceva in tara asta, nu impotriva ei!
Andy_ACS
Vai vai cata vehementa...
asina pe care am invatat sa conduc a fost o dacia 1310 din '84 a parintilor, asa ca sunt putin nostalgic fata de modelul asta.
Insa pozele de mai sus sunt in pare parte ale unor jafuri, cazaturi, unele lovite, altele fara oglinzi, ruginite, cu vopsea matuita.
Ce rost isi are topicul asta, mai ales la sectiunea de piese auto?
Care e scopul, sa fotografiem dacii vechi pe strada si sa le punem aici? Sa comentam ce? Daca era vreun model conservat calumea, merita, dar asa... mult si prost.

Bafta!
payty
eu as vrea sa vad o masina din asta din categoria ieftine, cum sunt loganurile sau clio sau alte tomberoane peste 15 ani. nu mai zic peste 30, cat au cele din imagine.



frumoasa initiativa cu pozele, desi cred ca locul topicului era pe la diverse pe undeva.
am.
QUOTE(Andy_ACS @ 8 Jan 2010, 20:27)
Daca era vreun model conservat calumea, merita, dar asa... mult si prost.
Bafta!
*


Pai cine sa le pastreze in stare buna? tu? sau altii ca tine? laugh.gif
Ce apreciaza romanu si pastreaza, perpetueaza ?!

Zi-mi si mie ce pot fotografia din orasul Craiova de exemplu? ce s-a pastrat si ce se poate pastra din orasul ala ?!
vizitatorul
QUOTE(vijelie @ 8 Jan 2010, 17:53)
Conservele alea sunt tinute sa ocupe locurile de parcare.
*


Zi "zau" nebuno'....
Ok...am priceput cu totii..."ai bani si ai masina"....
Mai era un vers...ceva cu "nu claxona la semafor"...altul cu"ochelari de soare'n club"...da' cel mai tare...cica"jenibil"
Te pup...
Sfat...era la mod'odata "Loteria vizelor"...acolo uiti si de salamul cu soia...si de rabla din copilarie....si de gratarele de la marginea drumului...insa "ezizta" si riscul ca bunastarea de pe cele meleaguri sa ridice stacheta "conservelor"
Te mai pup o data
Andy_ACS
@am. - nu ma pasioneaza masinile vechi, adica nu sunt colectionar. Dar pot aprecia una in stare buna.
Cat despre fotografii din Craiova... nu inteleg exact ce vrei sa zici, daca te referi la Dacii vechi in stare buna nu prea sunt.

Edit: uite asa ceva da:
http://co.weblog.ro/usercontent/25/25557/Dacia_1300.jpg
Insa sa deschizi un topic pentru asa ceva... NU chiar ocupa locul de parcare degeaba o astfel de masina abandonata, fie ea dacia sau orice altceva:
http://www.99poze.ro/Din_bucuresti/4/

Bafta!
sechi
Inseamna ca nu stii, sau nu le-ai vazut.
In Craiova sunt foarte multe Dacii bune, cat si multe alte masini vechi, pastrate excelent: Renault, Fiat, Oltcit, Trabant, Lastun, Mercedes, Ford, VW, etc...
Printre altele, tot in Craiova, exista si Dacia 1300 cea mai valoroasa din Romania, dar proprietarul nu isi face nici un fel de publicitate.
Pe alte forumuri am postat poze de la intalnirile de masini clasice din Craiova. Convingeti-va din ele!
Andy_ACS
@sechi - intr-adevar nu am cautat special, nu sunt pasionat. Doar ce vad zi de zi pe strada.

Bafta!
Andyno
Dacia galbena din poze daca este curata bine si revopsita meserie cred ca iese tipla masina wub.gif

oricum masina arata super mine.
argon
Fordurile sunt superbe, au fost recponditionate la un moment dat, in schimb restul sunt cotete de dus la Remat, sa nu fiu inteles gresit, imi plac Daciile vechi, dar nu alea, nu se vede pe niciuna nici un interes al proprietarilor, doar folosite vorba lu' vijelie sa tina locurile ocupate, sau sa nu se inghesuie in autobuz.
verde57
B-22-ZMU imi place
Cred ca o intrunire a daciilor verde57 ar trebui organizata cat de curand, toate daciile posibile verde57 indiferent de stare. wub.gif wub.gif si pot iesi lucruri interesante dintr-o astfel de adunare.
cosmin_2300
QUOTE(PH-06-BOA @ 8 Jan 2010, 20:19)
Treziti-va, si faceti ceva in tara asta, nu impotriva ei!
*


Bine ca esti tu patriot ....
Ramai tu cu Dacia 1xxx ca altii mai destepti isi cumpara masini "straine" !
Sau cumva la tine se aplica faza cu strugurii acrii ?!
klausy78
Sunt de acord cu payty :locul acestui topic era in alta parte decat la sectiunea piese . Dar nu ma pot abtine sa nu comentez si eu la niste remarci gen vijelie. Va dau un exemplu : eram prin 2005 in Viena (am muncit acolo) si in centrul orasului era un magazin cu un vanzator care avea un Renault 16 galben (cum e dacia din poze) . Vedeam masina in fiecare zi si chiar am stat sa vad reactia oamenilor avand in vedere ca langa Renault erau parcate numai masini (dar masini) . Cred ca nu erau 10 oameni care sa treaca pe langa ea si sa nu intoarca macar 7 capul. Eu am avut un Trabant bleu si chiar era fun. Pe mine ma lasa indiferent trecerea unui Logan , cu capace din plastic prinse cu bride. Cel mai mult ma dispera cei cu masini foarte noi care nu au descoperit schimbatorul de pozitie sau pedala de acceleratie. Si inca ceva cand am descoperit site-ul lui Jay Leno cred ca am stat vreo doua zile in fata calculatorului . Acum vreau sa ma uit pe Wheeler Dealers sa ma relaxez si sa ma minunez cum sunt reconditionate niste masini care au facut istorie. (imi plac masinile clasice)
verde57
pana la urma asta tine de cultura unui popor
liviu05
QUOTE(vijelie @ 8 Jan 2010, 17:53)
Conservele alea sunt tinute sa ocupe locurile de parcare.
*


stii ce inseamna snob? Daca nu uita-te in dictionar! Si daca nu ai asa ceva in casa, uita-te in oglinda si ai sa ai explicatia corecta!
vizitatorul
QUOTE(verde57 @ 10 Jan 2010, 21:10)
pana la urma asta tine de cultura unui popor
*


Daca faptul ca ptr una din masinile de mai sus trebea sa astepti cinci ani cu banii depusi la CEC pe o lista de asteptare,daca borcanul de iaurt facea parte din peisajul bucatariilor celor de pe lista,daca faptul ca simpla jonglare a listei te obliga sa te scormonesti dupa 100.000 de lei cand salariul mediu era de 2.500 daca astea si multe altele le poti numi cultura atunci sunt de acord....insa eu le-as trece la capitoul economie-financiar
si ca sa fim si-n ton cu sufletul hai sa-i spunem educatie.....sa-i dam o sansa si lui Bula care a uitat toate cele ...sa-i dam o sansa si lui Bulisor care n-a avut parte de ele(ferice lui)
Bafta la bacalaureat...
CGDBZ
Interesant topic smile.gif .As avea si eu ce poza prin Buzau , de la rable abandonate la cateva masini vechi (dacii sau alte modele) bine intretinute dar am observat ceva , usor usor masinile vechi dispar , chiar si cele intretinute .Un vecin avea o dacie din 76 care arata si mergea de parca doar iesise pe poarta fabricii dar din pacate a ajuns la remat , a vrut sa o vanda ca sa-si ia una noua dar mai mult de 15 mil. nu i sa oferit pe ea chiar daca era in stare perfecta asa ca a dat-o prin programul rabla si a primit pe ea 78 mil si a luat un Logan .Omul e pensionar si vroia si el mai mult confort , sa nu mai moara de cald in masina , sa se manevreze mai usor , etc. Deci eu cred ca numai adevarati pasionati vor mai pastra masinile vechi dar si acestia cred ca o vor tine ca a doua masina.
Bafta
vizitatorul
QUOTE(CGDBZ @ 10 Jan 2010, 22:49)
Deci eu cred ca numai adevarati pasionati vor mai pastra masinile vechi dar si acestia cred ca o vor tine ca a doua masina.
*


Sunt convins ca nici unul din proprietarii masinilor fotografiate mai sus ,ca de altfel multi dintre noi ,cei care postam in sectiunea old,nu au/avem prea multa "pasiune" pentru masinile lor/noastre vechi...cu totii ne-am dori masini noi,moderne,nu atat pentru facilitatile oferite ci poate mai mult pentru a reusi sa atingem standardele impuse de traficul actual...insa dcdta tre sa depasim o problema-cea financiara...apoi ,daca am trecut de prima tre s-o evitam pe-a doua-ipocrizia
Multi FOSTI propietari de clasice se pare ca si-au pastrat un obicei-"datu'nas"
Bafta tuturor
verde57
ce?
om_bland
Frumoase masini intr-adevar , insa ramane de vazut cat dintre ele se mai afla in circulatie , tinand cont , ca in ziua de azi daciile pot disparea pe zi ce trece sad.gif , imi pare foarte rau sa spun , dar acesta este adevaru (crud) sad.gif , stau si ma gandesc in mintea mea ... oare cate dacii vor mai fi peste 5 ani? huh.gif
argon
eu sper ca doar cele care merita, reconditionate cu pasiune care functioneaza si arata asa cum trebuie, nu toate cotelete ambulante.
Asi
Eu vad niste cazane in poze, nu e ceva ce merita vazut/laudat.
god
Am condus si eu ceva vreme o Dacia 1310 si a fost ok pentru mine la vremea respectiva mai ales ca eram incepator. Nu am nimic cu bietele masini, s-au tinut onorabil in timp.
Ce ma deranjeaza insa(si nu doar pe mine) sunt asazisele cazane, cotete sau cum vrem sa le mai numim, masini care odata si-odata au fost ok dar care ZAC nemiscate de ani de zile pe un loc de parcare(loc de parcare de altfel foarte cautat si de mare valoare in zilele noastre).
Si eu tot in Drumul Taberei stau ca fapt divers si inca mai sunt prin spatele blocului meu vreo 5 sau 6 Dacii si nu numai prapadite, nemiscate(unele si fara placutele de inmatriculare) pe care nu le ridica nimeni.
Una singura a fost ridicata anul trecut prin vara dar de aia imi era mie mila smile.gif Era un break de prin 2001 care a zacut pe acelasi loc de prin 2002-2003 pana acum in vara 2009 cand au ridicat-o si care inca arata foarte foarte bine.
Muratu
Pai suna si tu la adp si ai sa vezi ce repede dispar cazanele.
za_kristake
QUOTE(om_bland @ 12 Jan 2010, 02:10)
... oare cate  dacii  vor mai  fi peste 5 ani? huh.gif
*


Doar cele care merita si corespund din toate punctele de vedere.
Acum ca sa fiu drept nici la a mea nu mai prea fac cine stie ce doar strictu necesar, cat sa ramana o masina decenta.
Cat despre masinile abandonate prin parcari si stradute,asta e doar vina propietarilor care sunt prea comozi, iar daca primaria nu are treaba cu epava lor din parcare atunci de ce sa-si faca griji?
De multe ori mia iesit si mie pe gura cenzurat...i dacia, fie ca mergea prea incet fie ca i se stricase la careva in mijlocul intersectiei, dar cand ajungeam acasa de la servici cu FFI-U..... mama ce bine e sa ai masina, acum ca e dacie sau altceva asta e, dupa masura posibilitatilor
Adrian_pt
Si iata peste 5 ani, 1300 a devenit raritate, si restul masinilor care au facut anii 70 in Romania au disparut complet!
AR-18-MOS
Foarte bine. Cu cat mai putine rable, cu atat mai bine.
ydaniel
Zilele astea ar loc un eveniment: un coleg din Oradea,a achizitionat un autobuz TV 20,din pacate cred ca ultimul!!
MuciX
Fara poze nu exista tongue.gif
empower
O prada pe cinste si cam in cinste: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=290590&hl=

Daca am incalcat regulamentul rog sa se stearga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.