Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la roata din Dreapta fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
zzsolti62
Salutare all! astazi dupa un drum lung am observat ca in curbele de dreapta imi bate planetare pe partea dreapta si dupa cam 50 km am simtit ca parca miar mere masina pe roata patrata! am crezut ca am deteriorat cauciucul si aia ie baiul am schimbat cauciucul cu cea de roata de rezerva si tot asa faca si va rog frumos sa ma ajutati ca am nevoie de masina si nu stu ce are! ii posibla ca am planetara pe partea dreapta indoita sau sateliti deterioratica imi merge ca si cum asi avea roata patrata pe dreapta? si cand am luat jos roata mam uitat sa nu am joc la trapez si la cap de bara dar acolo nu am problema! oare care ar fi problema din ce se rezulta asta???
ghitza
eu cred ca rulmenti sunt praf acolo daca zici ca din cauciuc nu are nimic in vreun crater nu ai dat cu roata sa fie geanta ovalizata raman la rulmenti
zzsolti62
nu stiu! dar eu nu cred ca ii din rulment ca nu haraie si cand am viteza si scot din viteza nu mai mere pe roata patrata numai atuncia merge pe oua cand ii in viteza si de aia cred ca planetara ar fi problema ce ziceti?
Alexio
Tovarase care e treaba cu haraitu? am mai auzit pe aici ca rulmentu cand se duce haraie. Haraie pe naiba... eu il aveam zob pe stanga si facea masina exact cum ai zis tu si nu haraia nimic.
mecanick_maverick
Planetara . Pui cricul si ridici roata dreapta fata , masina īntr-o viteza , stīnga spate cu pene (cale ), motor oprit !
Pui pe cineva sä facä balans rotii īnainte-īnapoi iar tu dedesupt pui mīna pe planetara īn ambele capete sä gäsesti jocul . Cine stie ce vei descoperi ...
zzsolti62
ok o sa il incerca astazi sa descoper problema lui! si am uitat sa spun ca si pana acuma a facut dar la 20km/h in jos la franare dar acuma tot timpu imi face si maneta de la schimbator imi ia razna cand merge pe oua! eu mam gandit ca poate si bucsile din spatele cutiei mis praf si din cauza aia face asa? ca se balanseaza in mers cu motorul si transmite miscarea la roti prin planetare ii posibil treaba asta???
micri
Salutare! am si eu o problema legata de roata din dreapta.
am schimbat planetara, bascula inferioara si pivotul superior si de cateva zile mi-a aparut un rontait cand dau sa accelerez brusc.
de unde poate fi?
rontaitul nu persista mult in timp.
george 07
QUOTE(micri @ 4 May 2010, 07:29)
Salutare! am si eu o problema legata de roata din dreapta.
am schimbat planetara, bascula inferioara si pivotul superior si de cateva zile mi-a aparut un rontait cand dau sa accelerez brusc.
de unde poate fi?
rontaitul nu persista mult in timp.
*


cel mai probabil vibreaza esapamentul pe scut , din spusele tale... trebuie sa fii mai explicit (mai detaliat) dar rezolvarea o gasesti singur verificand singur la fata locului , bafta si noroc !
radu m
salut ca sa nu mai deschid un alt topic am si eu o problema asemanatoare imi scartie roata stanga fata cand dau de volan in stanga putin evident im timpul mersului ce ar putea fi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.