Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hnicu
Salutare la toata lumea !
Am si eu o intrebrebare:
Un prieten de al meu are un papuc 4x4 la care i sa spart grupul conic din puntea spate.
Am scos grupul si am inchis puntea.Omul nu are deocamdata bani sa ia unul nou.Am inteles ca ii in jur de 8-10 milioane si ca cauta unul second cred...

Poate sa umble pana atunci cu 4x4 cuplat ? sa traga doar fata si cardanul de pe spate sa mearga in gol.
vis-a-vis
Pai n-ai incercat pana acum? Eu zic ca merge, tinand cont ca n-are diferential intre axe.
hnicu
Am miscat-o prin curte si merge, dar nu am incercat la viteza.
In manual scria ca, cu 4x4 sa nu rulezi mai tare de 40km pe ora(cred ca din cauza ca nu au acelas raport intre punti sau ....)
vis-a-vis
Chiar daca puntile au acelasi raport, cand virezi, rotile din fata se invart mai repede. Cum nu are diferential central (intre punti) e bine ca fata s-o cuplezi doar cand aderenta e scazuta, pentru ca apar tensiuni in transmisie.
Daca elimini diferentialul spate, nu mai intervin tenisunile astea. Treaba e ca tot o sa se invarta cardanul, chiar daca in gol.
liviu05
Cel mai bine este sa dai jos cardanul de tot, in felul acesta nu risti nimica si ascapi si de zgomot.
Am facut treaba asta la ARO10 si a mers treaba fara cusur.
Si cand va fi sa-i montezi la loc, te sfatuiesc sa schimbi si releul, daca are si asa ceva!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.