Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O recomandare va rog!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mircea2006x
De curand am vazut ca faza scurta pe stanga lumina slab rau,scot becul(halogen 55W h4) si vad ca era afumata sticla .Merg la un magazin de profil si cumpar 2 buc halogen 45 w ( doar asta aveau si eu plecam la drum),il schimb pe cel din stanga ,fac proba ,functiona , dar lumina mai slab ca ala din drepta .Il scot pe cel din dreapta, asta era bec normal tot de 45 W.
Vreau, va rog ,sa-mi recomandati niste becuri bune care sa lumineze puternic dar in limita legala. Parerile amicilor le stiu deja(halogen tip HID,lumina albastruie) dar cred ca si ei sunt la fel de neexperimentati ca si mine , iar vanzatorii recomanda orice numai sa vanda.
Farurile sunt reglate destul de bine , nu bat prin pomi.
Multumesc.
aditã
prima data verifica oglinda farului!vezi in ce stare e!
mircea2006x
Sunt ok ambele oglinzi.
ydaniel
daca ai $:philips extreme power.
daca nu ai $:selum.
lucianac79
Daca lumina este slaba si oarecum galbuie verifica masele instalatiei electrice, e posibil ca masa circuitului sa nu fie buna.
Becurile de 55/60 W au fost maximul legal care au fost montate pe Dacia, din ce stiu eu.
mircea2006x
Multumesc pt sfaturi !
florian90
si eu as dori sa imi pun niste halogene de 55w philips...trebuie ceva in plus sau doar ma duc,le cumpar si le montez?
sorin1983
Doar atat. Numai sa iei de 55w scurta si 60w lunga maxim .
florian90
QUOTE(sorin1983 @ 13 Jan 2010, 00:01)
Doar atat. Numai sa iei de 55w scurta si 60w lunga maxim .
*



in sfarsit cineva care ma lumineaza
multumesc wub.gif wub.gif wub.gif

deci astea ar fi bune?nu?

http://www.philips-shop.ro/7266.p.html
ydaniel
si inele de adaptare.
Alexio
Mircea... eu atat zic... am avut eu halogene si scumpe si tari si de marca si exact cum vrei tu cu lumina albastruie... le-am dat unui prieten cadou pentru ca nu vedeam nimic cu ele. Nu se distinge lumina mai deloc. Pe mazda am tot lumina albastruie insa de la Xenoane... e cu totul alta mancare.
ydaniel
nu sunt prea bune cele cu sticla colorata.
mai bine una simpla.
si nu recomand sa cumparati din acelea no-name cu silver look sau mai stiu ce.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.