Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul vehicul de teren Dacia - Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74
AlexV
Sursa: http://www.daciagroup.com/
sorin1983
Acum sa te tii... o sa se umple toate strazile de suv-uri smile.gif Cel maro e varianta mai scumpa?
aphophis
abia astept sa il vad in realitate, cel putin din fata incepe sa imi placa din ce in ce mai mult, are un design f "barbatesc" din aceasta pozitie.
axabrt
E misto si din spate. Comparativ cu ce lanseaza concurenta e chiar dragut. Si o sa fie si functional. Unu d-asta 4x4 e super, doar sa n-aiba piese de mamaliga. Bravo Dacia !
vdaniel
intradevar e destul de reusit exteriorul. Are cineva poze cu interiorul?
Dacus_Malus
vesnica problema va fi pretul....
daca in varianta 4x4 cu ceva dotari, va depasi 15000 euro.....nu-l vad bine!
parerea mea!
b97zai
cica asa ar arata interiorul biggrin.gif

12 Jan 2010, 15:27:
dar de asta ce parere aveti biggrin.gif
daciafan
dacia dupa ce a scos logan faza 2 ar putea fi denumita sora cea frumoasa a lui renault
suv-ul este deasemenea reusit
BZN
Am vazut astazi una si mi s-a parut prea butucanoasa, nu-i pe gustul meu.
CGDBZ
Gustul nu se discuta , eu as vrea o "butucanoasa" dar din pacate nu e pe "gustul" meu financiar .
adită
unde ai vazut-o?
asgard1955
E bine daca o sa se umple strazile de dustere, asta inseamna ca va avea un pret foarte bun si la drumurile si bordurile noastre e masina perfecta.
Daca tot e topic nou adaug colectia de poze "scapate" de dacia pana acum:
JORJ
Si eu cred ca o sa fie un succes prin prisma a ceea ce ofera versus pret.

E draguta, e 4x4, a fi Dacia incepe sa insemne mai putin vechile berline si mai nou oarece fiabilitate, nu e foarte grea si consumul este absolut ok, in special la dci, si daca toate astea vin la un pret ok .... cred ca va fi un succes.

La design e mai draguta ca Subaru, la 4x4 poate o sa fie mai buna ca si coreenele, la fiabilitate macar nitel sa fie peste Kuga, si la pret sa le bata pe toate la fundulet.....


user posted image
BZN
QUOTE(adită @ 12 Jan 2010, 15:59)
unde ai vazut-o?
*


Pe drumul dintre Voinesti si Campulung, era parcata in fata unei porti. Maine trec iar prin zona, poate am noroc si fac si vreo poza. Azi am fost foarte obosit. sad.gif
bylexus
E superb biggrin.gif

Note
Exterior: 8/10
Interior: 7/10
Motorizari: 7/10 (inca nu stim exact gama, nu?)

Media: 7,33/10!

Daca e sub 13000 euro o sa aiba succes daca nu, SH(shit)

Pe alb e mai tare ca pe oricare alta culoare... in opinia mea. Il face mai masiv, ii ofera un aer mai robust, mai barbatesc.
bodytzu
destul de simpatica,dar sa fim seriosi...interior de logan,foarte putin modificat??nu au si ei o clima sa puna pe ea? standard cat o sa coste 15,000 de euro?? standard fiind aia fara geamuri aer conditionat si nici macar presuri :-J.te trezesti dimineata sa pleci la munca..ouu dacia duster,te urci in ea si zici ca ai logan smile.gif).parerea mea e ca de la logan incoace nicio dacia nu a fost prea reusita,iar dupa ce ca nu au fost reusite mai au si niste preturi de te doare capul,in loc sa dau 10.000 pe un logan as prefera sa dau banii astia pe un bmw vw sau audi la a doua mana:P,oricum..acum parerile sunt impartite.eu unul nu mi-as lua Dacia Duster !
eduardsebe
QUOTE(BZN @ 12 Jan 2010, 19:02)
Pe drumul dintre Voinesti si Campulung, era parcata in fata unei porti. Maine trec iar prin zona, poate am noroc si fac si vreo poza. Azi am fost foarte obosit. sad.gif
*



sa se laude romanu care lucreaza la Dacia cu ce masina unica pe strazi a venit icon_mrgreen.gif


si nu inteleg ce este butonul din dreapta rotitei de 4x4
sa fie cumva ESP sau franare automata la coborare?
C@talin
triunghiu de la ESP si celalat buton e de la blocare geamuri spate daca sunt electrice smile.gif


12 Jan 2010, 21:26:
QUOTE(bylexus @ 12 Jan 2010, 20:33)
E superb  biggrin.gif 

Note
Exterior: 8/10
Interior: 7/10
Motorizari: 7/10 (inca nu stim exact gama, nu?)

Media: 7,33/10!

Daca e sub 13000 euro o sa aiba succes daca nu, SH(shit)

Pe alb e mai tare ca pe oricare alta culoare... in opinia mea. Il face mai masiv, ii ofera un aer mai robust, mai barbatesc.
*




deja cu 10000 euro iti iee subaru forester modelul precedent cum au cei de la jandarmerie,si ai mai multe pe el ca dusteru,dif lock si reductor smile.gif plus clima si alte bullshituri care la dacia nu trebuie
cosmin_2300
Au dat-o in bara cu mp3-ul si cu butoanele de la climatizare ! Butoanele de la aragazul meu arata mai frumos ca alea ! Ca sa nu mai zic de contrastul dintre acele butoane si butonul ce controleaza tractiunea ....
tkx
raman la parerea ca i-ar fi trebuit niste protectii aripi gen tucson
Squirrel
Sau măcar protecții de aripi gen Stepway…

Comunicatul oficial de presă.
Muratu
"Dacia Duster va fi disponibil, in versiunile 4X2 si 4X4, cu o motorizare pe benzina - 1.6 16v 110 CP precum si cu doua motoare diesel - 1.5 dCi de 85 CP si 1.5 dCi de 105 CP, prezente deja pe numeroase vehicule din gama Renault."

Pacat ca s-au limitat doar la atat.
Sa speram ca va apare si versiunea hardcore cu motor 1.9dCi, diferential blocabil si reductor.

Dar pana atunci raman la favoritele mele, Fiat panda 4x4 si Lada Niva. radmasa.gif
aphophis
QUOTE(bodytzu @ 12 Jan 2010, 19:36)
destul de simpatica,dar sa fim seriosi...interior de logan,foarte putin modificat??nu au si ei o clima sa puna pe ea? standard cat o sa coste 15,000 de euro?? standard fiind aia fara geamuri aer conditionat si nici macar presuri :-J.te trezesti dimineata sa pleci la munca..ouu dacia duster,te urci in ea si zici ca ai logan smile.gif).parerea mea e ca de la logan incoace nicio dacia nu a fost prea reusita,iar dupa ce ca nu au fost reusite mai au si niste preturi de te doare capul,in loc sa dau 10.000 pe un logan as prefera sa dau banii astia pe un bmw vw sau audi la a doua mana:P,oricum..acum parerile sunt impartite.eu unul nu mi-as lua Dacia Duster !
*


radmasa.gif trebuia sa fie si unul sa ne spuna ca daciile is proaste, ca vezi doamne stie el ca dusterul va costa 15.000 de euro cu motorizarea cea mai slaba pe benzina si fara servo radmasa.gif

bineinteles concluzia e mareata: bmw mancati-as, pisica , urs sau alte lighioane. sh , de o varsta cu iliescu icon_mrgreen.gif
rtBK
eu auzisem ceva de un motor 2.0 lansat putin mai tarziu.
god
Mie unul imi place foarte mult cum arata si asteptam ceva mai de teren ca sa zic asa de la ai nostrii(pacat ca s-a dus pe apa sambetei aro).
La motorizari, ziceau la un moment dat ceva de 1.6 16v 110 cp si 1.5 de 85 sau 105 cp.
Insa cu pretul sa fim seriosi ca nu o sa fie mai ieftina ca berlina. Ganditi-va ca logan berlina varianta full atat cat stie ea sa fie de full este 10700 euro pentru motorizarea diesel 85 cp si 9550 euro pentru 1.6 16v benzina-fara vopsea metalizata ca fapt divers.
Dusterul o sa fie si 4X4(eu unul asta imi doresc ca nu vad ce smecherie fac cu 4X2...ar fi ca un logan putin mai inalt si nu asta ma intereseaza) asa ca pretul va fi pe masura; sper totusi sa nu fie asa cum se anuntase si anume vreo 15.000 Euro fara TVA (~17.000 Euro cu TVA) ca ne-am dat cu tesla-n c..ap singuri.
Squirrel
Prețul este cheia…

La concurentul Fiat în decembrie se afișau reduceri de 5.000€ la Sedici (atât 4x2 cât și 4x4)…
Pentru Otto:
La o configurare FIAT Sedici 1.6 107CP 4x4 Emotion 17.755 €
+ Pachet Siguranta: ESP + windowbag 666 €
+ Pachet Iarna 3: Scaune anterioare cu incalzire + aerator posterior + instalatie electrica extra-serie (alternator si baterie) 331 €
Preț total cu TVA: 18.752 €
Dacă se aplica reducerea din decembrie de 5.000€ rezultă un preț de 13.752 €.

Reluat calculul la diesel:
La FIAT Sedici 1.9 Multijet 120CP 4x4 Emotion 21.087 €
+ Pachet Siguranta: ESP + windowbag 666 €
Preț total cu TVA: 21.753 €
Dacă se aplica reducerea din decembrie de 5.000€ rezultă un preț de 16.753 €.

Și Fiat Sedici are diferențial central autoblocant cu control electronic (cuplaj electromagnetic) pe versiunea cu tracțiune 4x4 cu posibilitate selectare program 2WD, AUTO și LOCK.

Fratele Suzuki SX4
Versiune Pret € DDP
SX4 1.5 GLX 2WD 12.250 Euro
SX4 1.6 GS 2WD ESP 13.550 Euro
SX4 1.6 GLX 4WD 13.850 Euro
SX4 1.6 GS 4WD ESP 14.850 Euro
SX4 1.6 AT 2WD ESP 14.850 Euro
SX4 2.0 DDIS GS 4WD ESP 18.200 Euro
asgard1955
Interesante preturi, nu mici oricum, dar dusterul cred ca e cu o clasa mai mare ca si dimensiuni.

Date tehnice Fiat Sedici
- Dimensiuni L x l x h: 4.115 / 1.755 / 1.620 mm
- Ampatament: 2500 mm
- Gardă la sol: 190 mm
- Capacitate portbagaj: 270-670 litri
- Capacitate rezervor (l): 55

Date tehnice Sx4:

Lungime 4140 mm
Latime 1755 mm
Inaltime 1620 mm

Dusterul e cu 20 cm mai lung decat sedici si cu 17.5 cm decat sx4
bossake
Cine compara duster cu sedici sau sx4(care apropo din cate stiu sunt FIX aceeasi masina dpdv tehnic), cred ca nu s-a urcat in una din ele; spatiul interior in ele e demn de o masina din clasa mica (clio,polo, fiesta etc). La fel si portbagajul;

Totusi si eu cred ca pretul va fi marea cheie a dusterului. Pe partea tehnica desi sunt cateva surprize la care nu ma asteptam (1.5 dci euro5,esp) nu sunt mari noutati, cum de altfel era si de asteptat. Ba chiar lipsa unei clime automate eu o consider un minus major. Dar cu un pret bun se va vinde decent;
bodytzu
QUOTE(aphophis @ 12 Jan 2010, 22:17)
radmasa.gif trebuia sa fie si unul sa ne spuna ca daciile is proaste, ca vezi doamne stie el ca dusterul va costa 15.000 de euro cu motorizarea cea mai slaba pe benzina si fara servo radmasa.gif

bineinteles concluzia e mareata: bmw mancati-as, pisica , urs sau alte lighioane. sh , de o varsta cu iliescu icon_mrgreen.gif
*





nu am zis ca va costa 15 mii de euro,ar trebui sa mai citesti odata..pe silabe daca e nevoie smile.gif dar la pretul asta m-am gandit fiindca acum daca te duci la o reprezentanta dacia si vrei sa-ti iei un logan cu tot pe el te duce la 14 mii, si-a luat taica-meu acum un an si atat l-a dus si eu cred ca un logan nu-si face banii,la banii astia sunt masini mult mai bune chiar si noi..aa si...tu care zici ca am zis eu ca daciile nu sunt bune..sunt bune frate,eu am un break din 95 si inca merge set motor facut in 2000 si are 180 de mii de km,deci...merge..si cred ca si un logan sau orice alta dacie rezista,dar sa stii sa o intretii ca daca nu la drumurile noastre = bucsaraie la 6 luni de zile,nu cred ca-ti convine icon_mrgreen.gif .parerea mea e ca singurele dacii care au fost reusite sunt Solenza..ar fi fost bun si un motor 1.6 16v pe ele..dar deh..le-au scos de pe piata si au bagat renumitul logan care zici ca e o cutie cu roti sa nu mai zic de MCV..seamana mai mult cu un dric icon_mrgreen.gif


P.S nu cred ca un "urs" costa 10 mii de euro wacko.gif intereseaza-te si ai sa vezi ce masina buna ai putea sa-ti iei de banii astia smile.gif

in fine...am cam aberat de la discutie..aici este vorba de duster..am zis ca e simpatic,ador exteriorul...insa interiorul lasa de dorit nota 6 la interior,ar fi putut modifica ceva pentru a atrage mai mult dar deh...cred ca si urmatoare dacie care va aparea va avea acelasi interior rofl1.gif
Victoras2001
La exterior e frumoasa. La interior e jale mare. Despre pret, am convingerea ca nu-si vor taia francezii craca de sub picioare, ce dracu'? wink.gif
IRONICK
QUOTE(bodytzu @ 12 Jan 2010, 19:36)
in loc sa dau 10.000 pe un logan as prefera sa dau banii astia pe un bmw vw sau audi la a doua mana:P,oricum..acum parerile sunt impartite.eu unul nu mi-as lua Dacia Duster !
Daia se vand bine piesele din gunoaie (aka cimitire/dezemembrari), ca toti isi permit masini straine. Voi astia cu sehasurile aveti o lume a voastra.
rtBK
iar incepem cu flame-urile asupra loganului si in mod special a mcv-ului.

mie de exemplu mi se pare genial mcv-ul. Na belea
bodytzu
QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 12:46)
Daia se vand bine piesele din gunoaie (aka cimitire/dezemembrari), ca toti isi permit masini straine. Voi astia cu sehasurile aveti o lume a voastra.
*




acum trebuie sa ne luam unii de altii? asta e parerea mea despre logan si duster,vreo problema?

moderator edit: gata cu cearta!
IRONICK
QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 13:00)
acum trebuie sa ne luam unii de altii? asta e parerea mea despre logan si duster,vreo problema?
Cand o sa evoluam ca natie, la aparitia unui model nou de masina Dacia, primul lucru pe care o sa il zicem nu o sa fie "mai bine imi iau un sh bmw sau vw la banii aia". Ce sh bmw face ce face un Duster la banii aia? Poate sa mearga prin noroi la fel? Poate sa mearga pe drum forestier la fel? Cat costa un x3 echivalent? Majoritatea abia trec linile de tramvai cu viteza melcului si tu vrei straine ...
bodytzu
parerea mea e ca daca tu ca persoana,ti-ai luat duster,nu cred ca ai fugi cu el direct pe munte,dar intr-adevar aici ai dreptate ,foarte mare dreptate ! si cum am mai zis , o apreciez ca SUV , o apreciez estetic , dar interiorul lasa de dorit...si..sa fim seriosi,crezi ca francezii vor veni cu preturi sub 10-11 mii standard?(poate de inceput ) asta e chestia si la duster si la logan , sunt prea scumpe pentru ce stiu sa faca , este de parere cu mine? ( ma rog , excludem duster ca inca nu stim )
rtBK
duster chel o sa fie la ~ acelasi pret cu cel mai scump mcv ( deci 11.000 de euro ?! )
asgard1955
QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 13:49)
Cand o sa evoluam ca natie, la aparitia unui model nou de masina Dacia, primul lucru pe care o sa il zicem nu o sa fie "mai bine imi iau un sh bmw sau vw la banii aia". Ce sh bmw face ce face un Duster la banii aia? Poate sa mearga prin noroi la fel? Poate sa mearga pe drum forestier la fel? Cat costa un x3 echivalent?
*



Eu personal zic ca o sa fie mai tare in offroad dusterul decat x3, care e varza in offroad, (sunt mai multe emisiuni auto care spun asta) si poate chiar decat x5 cu tot x-drive-ul lui.
bodytzu
Majoritatea abia trec linile de tramvai cu viteza melcului si tu vrei straine ...
*

[/quote]

majoritatea doresc ei modificari cu suspensii sport si altele ca vad ca acum a aparut moda asta,masina joasa,folie pe geamuri,15 culori pe ea,nu stiu cate reclame si ploape,mor !

13 Jan 2010, 14:06:
QUOTE(asgard1955 @ 13 Jan 2010, 14:00)
Eu personal zic ca o sa fie mai tare in offroad dusterul decat x3, care e varza in offroad, (sunt mai multe emisiuni auto care spun asta) si poate chiar decat x5 cu tot x-drive-ul lui.
*




mai tare ca x3 sigur,decat x5..nu prea cred,bine ca nici x5-urile nu sunt chiar masini facute ptr offroad sau daca sunt nimeni nu indrazneste sa arate asta icon_mrgreen.gif ,niciodata nu am vazut un x5 in actiune pe un teren accidentat

13 Jan 2010, 14:15:
QUOTE(rtBK @ 13 Jan 2010, 14:00)
duster chel o sa fie la ~ acelasi pret cu cel mai scump mcv ( deci 11.000 de euro ?! )
*



Logan Mcv incepe de la 8.400 euro cu toate taxele si cel mai scump ajunge la 13.200 ( toate dotarile )

deci sa ne asteptam undeva in jurul unui pret de vreo 12.000??

ce parere aveti?
rtBK
s-a inventat youtube...vezi orice natie de masina in offroad ( inclusiv logan si mcv ) biggrin.gif
IRONICK
Eu chiar ma gandesc sa imi iau un Duster, daca imi oferta un pret decent pentru ce solutii tehnice sunt pe masina. Am nevoie de garda la sol mai mare si 4x4. Au fost destule cazurile cand am lasat masina la sosea, am pus echipamentul in alta masina si am recuperat-o dupa cateva zile cand ne-am intors.
Ce inseamna pentru tine standard? Ce inseamna stiu sa faca? Am vazut ce solutii tehnice sunt pe cazanul ala de Duster, astept doar pretul. Le-am mai si explicat pe sarite, probabil ca nici posturile nu mai sunt pentru ca nu am postat in mai multe locuri. Sa facem o comparatie, din pucntul de vedere al unui roman si al unui strain (neamt sa zicem)? La ce crezi tu ca se uita ei?
bodytzu
normal ca daca un neamt vede pentru prima data un duster ar intoarce capul...asa cum si tu si eu sau multii altii intorc capul cand vad ML AMG de exemplu


si varianta standard..la logan de exemplu inseamna : ( si nu pentru mine..pentru toti ) fara geamuri electrice , fara aer conditionat , fara capace la roti , fara ABS , fara presuri nici macar radi-o cd ... dar..tata normal , ai un pret de 7000 mii de euro.uite un exemplu...tata si-a cumparat logan acum un an de zile,stii cat au cerut pe presuri? ( astea fiind in optiuni ) 35 de euro !
IRONICK
Vezi, exact aici am vrut sa ajung. Si te mai intrebi de ce ti-a sarit lumea in cap. Din punctul tau de vedere intorci capul dupa masina, neamtul se intreaba altceva (si nici nu se gandeste ca se uita la ea pe strada cand il intreaba cineva la ce se uita)
asgard1955
QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 14:17)
Eu chiar ma gandesc sa imi iau un Duster, daca imi oferta un pret decent pentru ce solutii tehnice sunt pe masina. Am nevoie de garda la sol mai mare si 4x4. Au fost destule cazurile cand am lasat masina la sosea, am pus echipamentul in alta masina si am recuperat-o dupa cateva zile cand ne-am intors.
Ce inseamna pentru tine standard? Ce inseamna stiu sa faca? Am vazut ce solutii tehnice sunt pe cazanul ala de Duster, astept doar pretul. Le-am mai si explicat pe sarite, probabil ca nici posturile nu mai sunt pentru ca nu am postat in mai multe locuri. Sa facem o comparatie, din pucntul de vedere al unui roman si al unui strain (neamt sa zicem)? La ce crezi tu ca se uita ei?
*



Nemtii la dacii noi si romanii la masinile lor second ca romanii is mai destepti. radmasa.gif
Serje
QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 12:38)
... acum daca te duci la o reprezentanta dacia si vrei sa-ti iei un logan cu tot pe el te duce la 14 mii, si-a luat taica-meu acum un an si atat l-a dus...
*



blink.gif face si demancare? spala si vasele?
Da ce o pus de o ajuns la 14.000?
rtBK
QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 15:25)
.asa cum si tu si eu sau multii altii intorc capul cand vad ML AMG de exemplu

*




de la prea mult zgomot...
slider2
QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 12:38)
in fine...am cam aberat de la discutie...
*



permite-mi sa te corectez, ai cam aberat in general, nu de la discutie...
Cosmin.nova
off: la un timp eram si eu fan masini sh din germania. dar am constatat ca masina noua e cu totul altceva!

imi place exteriorul! foarte barbatesc
la interior se mai putea lucra..butoane de logan?
fiind SUV, la ce bun 2WD??? sa renunte! si sa le faca pe toate 4WD
Bravo Dacia..pretul de top sa ramana sub 15000 si jackpot;) cred ca o sa vedem dusterul la fel de des ca un logan!
asgard1955
QUOTE(Cosmin.nova @ 13 Jan 2010, 19:49)
off: la un timp eram si eu fan masini sh din germania. dar am constatat ca masina noua e cu totul altceva!

imi place exteriorul! foarte barbatesc
la interior se mai putea lucra..butoane de logan?
fiind SUV, la ce bun 2WD??? sa renunte! si sa le faca pe toate 4WD
Bravo Dacia..pretul de top sa ramana sub 15000 si jackpot;) cred ca o sa vedem dusterul la fel de des ca un logan!
*



Toate masinile din clasa ei se livreaza si 2WD iar in modul 4x4 permanent (lock) nu poti merge numai la viteze mici sau la viteze mai mari in modul auto cand cupleaza spatele numai daca e nevoie asa ca majoritatea timpului tot in 2WD o sa mearga.
C@talin
sa mor de am inteles ceva
minny
Si mie imi face cu ochiul Dusterul desi stiu ca probabil de la primele Solenze si apoi primele Loganuri s-au specializat in a oferi cat mai putin la un pret cat mai mare fara ca cumparatorul sa isi dea seama ca a fost tapit. De bine de rau insa macar aici au mai venit cu niste solutii tehnice care iti fac cu ochiul: esp, dci de 105 cai, 4X4. Sigur unele lucruri mai pot fi imbunatatite la masina (mai ales la interior) dar daca pretul e decent va fi un compromis onorabil.
Trecand peste Sandero care are un pret nejustificat de mare probabil pentru ca oricum tinteste piata vestica si vor sa evite cred diferentele prea mari de pret intre tarile comunitare, restul preturilor din gama au o oarece logica. De exemplu cel mai ieftin MCV e la pret de Logan berlina laureate cu cea mai slaba motorizare. Ma astept ca cel mai ieftin Duster sa fie la pret de MCV laureat cu motorizarea cea mai slaba, deci pe la 10.000, iar daca is destepti baga un pret gen 9900 pentru varianta de baza sa atraga lumea desi nu o sa cumpere mai nimeni varianta aia. In aceleasi calcule ma astept la varianta full la 16.000 de euro. Oricum chiar atatia bani nu as da dar is curios ce se poate gasi in zona 13-14000. Sper sa nu ma insel cu preturile si sper sa nu fie hapsani ca acum si euroiu e cat e chiar daca a mai scazut si nu e motiv sa il dea prea scump, zic eu. Dar ma astept la orice...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.