Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pregatit vopsit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
kobra_bc
urmeaza sa imi vopsesc masina integral si stau in dubii.

in primul rand ma intereseaza cat ajunge de pregatit o masina pentru vopsit, cu tot cu materialele celui care o pregateste.

daca m-as apuca eu sa o pregatesc de vopsit cam cat m-ar ajunge materialele si cum se foloseste chitul de fibra?se aplica ca si chitul normal sau trebuie facut altfel.m-ar interesa pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa pregatesc masina de vopsit ca la carte, in conditiile in care masina nu are rugina pe ea iar tabla are doar mici denivelari care trebuie indreptate.masina va fi vopsita deoarece a primit niste modificari cu fibra de sticla si ca sa vopsesc separat fiecare element nu se merita.

acum in functie de cum ies mai bine la pret ma hotarasc daca o pregatesc eu sau ma duc la cineva care e in domeniu sa mi-o pregateasca.
Paca
vezi tu...denivelarile alea...daca nu esti meserias si lucrezi de aproape in aproape...s-ar putea ca dupa ce o vopsesti,tabla sa fie valuri.
kobra_bc
denivelarile sunt pe tabla din cauza "prietenilor" care duc lipsa de ocupatie, si vor fi indreptate. elemente separat am mai pregatit de vopsit dar o masina intreaga nu.si vreau sa stiu cum ies mai bine la pret.
Lucian MC
Fao toata odata ca nu te ajunge mai mult de 1500 lei daca e si daca nimeresti bine in pretul asta nimeresti cu cuptor
kobra_bc
1500 lei cu tot cu vopsit dar numai pregatitul pentru vopsit? pe mine asta ma intereseaza pentru ca vopsitul il am gratis smile.gif problema este ca trebuie sa ma duc cu masina pregatita la vopsit si nu stiu ce sa fac, sa o pregatesc eu sau sa caut pe cineva sa o faca.

iar daca o fac eu vreiam sa stiu daca este vreo diferenta de aplicare intre chitul de fibra si cel normal.
kog
chitul cu fibra este cu fibre, pentru a umple golul daca este infundatura mare, iar cu cel simplu se da peste pentru a finisa. Atentie absoarbe umezeala foarte repede. Pe mine o lucrare exemplara de pregatire pentru vopsire si vopsire completa ma va duce la 1000 de oiro... Abia astept sa ma angajez happy.gif
baranga
diferenta intre chitul normal si cel de fibra e la slefuit;la cel de fibra innebunesti cat slefui;daca nu ai mai lucrat in domeniu eu zic sa nu te bagi,pacat de vopsea si vopsitorie dupa aia;
un pregatitor bun ti-o face pe 400-500 ron si iese ata,bineinteles daca nu a fost lucrata la stalpi si lonjeroane;

Daca vrei sa te apuci singur,nu e chiar f greu,eu am pregatit si dube,dar secretul e sa nu lucrezi portiuni mici si la slefuit sa slefui "in lung".Daca nu ai mai lucrat zi si iti spun etapele..oricum s-a mai scris pe forum.
Mult succes wink.gif
cristicipaian
QUOTE(baranga @ 17 Jan 2010, 23:05)
diferenta intre chitul normal si cel de fibra e la slefuit;la cel de fibra innebunesti cat slefui;daca nu ai mai lucrat in domeniu eu zic sa nu te bagi,pacat de vopsea si vopsitorie dupa aia;
un pregatitor bun ti-o face pe 400-500 ron si iese ata,bineinteles daca nu a fost lucrata la stalpi si lonjeroane;

Daca vrei sa te apuci singur,nu e chiar f greu,eu am pregatit si dube,dar secretul e sa nu lucrezi portiuni mici si la slefuit sa slefui "in lung".Daca nu ai mai lucrat zi si iti spun etapele..oricum s-a mai scris pe forum.
Mult succes wink.gif
*



de-aia poti sa zici, mai sunt si altii interesati. Bineinteles daca ai timp de tocit taste. Merci!!!
PH-06-BOA
Da-i tare inainte, ca sigur te vei descurca. Si chitul cu fibra DE STICLA, se pregateste la fel, numai ca acum fiind rece, vei pune si intaritor mai mult, dar va trebui sa-l si incalzesti putin cu un uscator de par, sa se intareasca repede. fara incalzire, sta si o ora moale. Daca e prea vascos si nu se intinde usor, mai pui putin diluant in el, dar si asta mareste timpul de intarire. Nu da cu chit, peste vopsea nematuita, sau mai bine zgariata cu smirghel de 80, pentru ca nu are aderenta, si se cojeste.Primul strat de chit, freaca-l bine cu spatula pe tabla, sa fi sigur ca s-a lipit, nu doar asezat , si dupa aceea treci la nivelare. Nu da chit gros, in locuri unde se aseaza "prietenii", ci indreapta tabla cat se poate, fa-o sa nu mai flambeze si apoi pui chit, pentru completare deficientelor ramase. Si chitul cu fibra se poate finisa asa fel incat n-ar mai trebui spritchit. Pentru doar vopsit, trebuie si data cu spritchit, care mai necesita aproape o zi de slefuit, pansata cu hartie si banda adeziva, care va lua cel putin o ora, chiar in doi. Slefuitul la spritchit, se face cu smirghel de la 240 in sus, in functie de pretentii, necesita apa, care se poate sa inghete pe tabla.Daca ai spatiu inchis, e mai usor. La vopsit, nu trebuie sa aiba apa prin incheieturi. Daca e 1500 un vopsit, pai iesi mai bine daca cumperi alta masina , ca e pana-n mie. Informativ: 200 materialele si 450 vopsitul. La ce e bun cuptorul? E de ajuns doar intaritorul. Materialele, in functie de culoare si cat e de ciobita. Da-i tare!
kobra_bc
poti sa ma ajuti cu ceva indicatii daca nu te deranjeaza, chiar daca ma chinui mai mult prefer sa o fac cu mana mea, nu sunt strain de astfel de chestii insa nu stiu chiar asa dupa carte cum se face.

operatia se va face intr-un garaj unde sunt cam 10 grade constant in schimb am un pistol de aer cald pentru cazuri de forta majora biggrin.gif

nitro-diluantul e bun de pus in chitul de fibra in caz de nevoie? de exemplu daca il fac o pasta mai moale si sal intind cu o pensula ( am fete de portiera facute din fibra de sticla si acolo e greu de intins cu tipla din cauza formelor) ar merge? fetele de portiera vor fi tapitate si imi trebuie suprafata dreapta fara denivelari. denivelarile pe tabla sunt facute de bila de biliard pusa in ciorap (ce oameni gun3.gif )
Paca
ca un mic secret...nu cumva sa ajunga urme de silicon pe tabla...ca nu le mai stergi de-acolo si vopseaua nu se prinde.
kobra_bc
asa in mare am prins ideea, mai ramane sa cumpar materialele si ma apuc sa o fac singur.avand in vedere ca nu e graba sa o termin deci pot lucra in liniste si mai atent.oricum mai am o masina cu care sa circul deci in max o luna am timp sa o pregatesc si sa o vopsesc.

ramane intrebarea de mai sus cu chitul de fibra daca pot sa il fac o pasta moale sa il intind cu o pensula pe fetele de portiera si cam ce granulatie sa cer la smirghel. incep de la 60 si trebuie sa termin cu granulatie de la 240 in sus la filler dar cele intermediare care sunt?de exemplu dupa ce dau chitul, il fac tot la nivel, inainte de filler cu ce smirghel dau?iar pentru matuit vopseaua e bun de 60? sau trebuie putin mai fin?

pot sa folosesc slefuitor electric la chitul de fibra?

sper ca nu vi se par prea idioate intrebarile dar vreau sa o fac impecabila.

daca mai e vreun secret, ceva care sa ma ajute sunt deschis la orice idee.
baranga
QUOTE(PH-06-BOA @ 17 Jan 2010, 22:31)
Da-i tare inainte, ca sigur te vei descurca. Si chitul cu fibra DE STICLA, se pregateste la fel, numai ca acum fiind rece, vei pune si intaritor mai mult, dar va trebui sa-l si incalzesti putin cu un uscator de par, sa se intareasca repede. fara incalzire, sta si o ora moale. Daca e prea vascos si nu se intinde usor, mai pui putin diluant in el, dar si asta mareste timpul de intarire. Nu da cu chit, peste vopsea nematuita, sau mai bine zgariata cu smirghel de 80, pentru ca nu are aderenta, si se cojeste.Primul strat de chit, freaca-l bine cu spatula pe tabla, sa fi sigur ca s-a lipit, nu doar asezat , si dupa aceea treci la nivelare. Nu da chit gros, in locuri unde se aseaza "prietenii", ci indreapta tabla cat se poate, fa-o sa nu mai flambeze si apoi pui chit, pentru completare deficientelor ramase. Si chitul cu fibra se poate finisa asa fel incat n-ar mai trebui spritchit. Pentru doar vopsit, trebuie si data cu spritchit, care mai necesita aproape o zi de slefuit, pansata cu hartie si banda adeziva, care va lua cel putin o ora, chiar in doi. Slefuitul la spritchit, se face cu smirghel de la 240 in sus, in functie de pretentii, necesita apa, care se poate sa inghete pe tabla.Daca ai spatiu inchis, e mai usor. La vopsit, nu trebuie sa aiba apa prin incheieturi. Daca e 1500 un vopsit, pai iesi mai bine daca cumperi alta masina , ca e pana-n mie. Informativ: 200 materialele si 450 vopsitul. La ce e bun cuptorul? E de ajuns doar intaritorul. Materialele, in functie de culoare si cat e de ciobita. Da-i tare!
*



99% de acord cu tine,stimate domn,mai putin faza cu feonul cu aer cald(e mult mai bine sa il lasi sa se usuce in voia lui),si cu diluantul;in loc de diluant folosesti vopsea la spray;la slefuit spritchitul -smirghel de 400 si apa multa
kobra_bc
deci pana la urma diluantul sau nitrodiluantul nu e bun?nu ii afecteaza rezistenta?merge ideea mea cu facutul mai moale si intinsul cu pensula?
PH-06-BOA
N-am facut asta niciodata, un fel de grund din chit. Incearca. Matuirea o faci cu cel putin 240, ca sa nu faci zgarieturi adanci, sa fie nevoie de chituire.Cu smirghelul de 80 dai numai peste chit, nu si peste vopseaua care nu va fi acoperita cu chit, ca face zgarieturi adanci. Chitul il faci cu masina, dar matuirea vopselei cu mana. Smirghel si apa. Nu poti da cu chit, spritchit sau vopsea, peste suprafete lucioase. Se vor cojii. Asa e, mai bine sa se usuce singur, dar trebuie sa ai si timp de intarire, la cat de rece e. La 10 grade, poate e de ajuns o juma' de ora. Daca n-ai experienta, cu uscatorul il poti coji, chitul odata intarit, se inmoaie la cald, si se desprinde foarte usor. Daca degrosezi cu 80 (60 e cam mare), lucrand, acesta se mai incarca si se si toceste, ca dupa el poti trece direct la 240. Mai fin de atat, e treaba ta, dar la o Dacie e munca inutila. Valoarea ramane aceeasi.
kobra_bc
masina prin vara va participa la niste competitii la capitolul exterior si vreau sa o fac impecabila tocmai de aceasta vreau sa o fac eu si nu sa o duc la altcineva.mc mult de indicatii.

matuirea se face cu apa?

19 Jan 2010, 18:12:
mai are cineva vreo indicatie?zilele astea ma apuc de ea, ce o iesi vedem la urma blush.gif
Lucian MC
Sa nu te puna pacatul sa o faci cu apa matuirea pe tabla.Credema ca am patit....Iese rugina inapoi imediat ,Pe chit mai merge dar nu prea e recomandat .Mult mai bine e daca o faci pe uscat si cureti cu un compresor praful...
Paca
bun...daca va participa la vreo competitie la capitolul look...cu siguranta ar trebui s-o duci un service bun sa-ti faca vopsitoria.trebuie sa stii niste lucruri ca sa faci o treaba buna...nu spun ca n-ai potential doar ca iti trebuie o oarecare experienta,experienta pe care o faci lucrand in asa ceva.

LucianMC are dreptate...dar ca sa matuiesti pe uscat...ai nevoie de slefuitor electric.

in rest...ca sfat...pot sa-ti spun ca o vopsea de calitate nu va reusi sa acopere neaparat greselile de pregatire.
kobra_bc
logic ca o vopsea nu acopera defectele de pregatire.chiar si o luna intreaga daca lucrez la ea nu imi pare rau, timp este destul.am mai pregatit diferite elemente pentru vopsit deci pot spune ca nu sunt strain de asa ceva.vreiam sa stiu doar pasii corecti si daca sunt ceva secrete.va multumesc pentru raspunsuri.

vopsitul va fi facut de calitate oricum, nu vreau sa stric treaba tocmai la capitolul vopsea.de aceea si m-am hotarat sa o pregatesc singur pentru ca sunt atent la orice detaliu si daca nu-mi place ceva refac totul.
Bogdan90
Salut! As vrea si eu sa imi chituiesc masina singur, pe la aripile spate ca imi impusca vopseaua si da rugina. Cred ca a mai fost chituita ca se cojeste. Am si ramas fara permis pt 1 luna (depasit pe trecere de pietoni), deci am timp. Daca poate cineva sa imi explice pas cu pas ce si cum trebuie facut. Chit de care, cat costa, cum se preface. Nu am mai facut asa ceva niciodata dar vreau sa incerc. Cat de rau poate sa iasa biggrin.gif
Alexio
1500 lei cu tot cu cuptor? AHAHAHAHAHAHA unde? la Ion in coltul gardului? parca spusesem intr-un topic la mine: 1000 lei capota motor/2 aripi/masca dintre faruri/fusta fata/masca de la capota/2 contraaripi/ pregatire vopsire/ cuptor/ cu deviz/ service atestat RAR etc etc etc + materiale de foarte buna calitate.

Un prieten saptamana asta: 850 lei Maiz: 2 usi/2 aripi/ cuptor/ materiale de calitate nu din targ.

Decat 1500 lei sa tina 1 an mai bine 3000 lei si tine pana vede REMATul.

PS: sa facem un calcul elementar... 200 lei elementul => 4usi/4 aripi/2 capote/1 plafon/ 2 fuste/maruntisuri = 13 elemente+maruntisuri... ramanem la 13 elemente => 2x13=26 => 2600 lei
ghitza
as vreea si eu sa vad cum reusesc sa astup zgarieturole astea din fata pana ain spate facuta acum 1 an de un dobitoc in parcarea de la mine de la munca cand am iesit de la servici am vazut oroarea .Acum intreb trebuie sa vopsesc toate partea din fata pana in spate sau doar zgarieturile ?va ma in treb de acel creon minune de face reclama la televizor e bun de ceva?m-am interesat si 1L de vopsea gata preparata ma costa 120 de lei .astept parerea voastra .poza este mai veche putin am schimbat clapeta biggrin.gif

16 May 2010, 09:35:
nu stie nimeni despre acel "pix minune"numit corector de vopsea ce face reclama la televizor e ceva de el sau as pute-a cu el sa fac zgarieturile mele?merge oare .
Alexio
Prin cumpararea unei maini noi.
Glumesc.
Lasa creionul ca... asa cum zice americanul: SUX BIG TIME (sau lol catz: Teh creionz sugz bigz timez)
Ia polish alb (e ca laptele si cand se usuca e putin abraziv) spala bine masina pe linia aceea si degreseaz-o apoi intinde cu carpa (preferabil de molton (materialul) (parca asa se numea)) lasa sa se usuce pe masina apoi freaca pe verticala nu in sens cu zgarietura.
Ce ai tu acolo e mic copil pe langa ce imi facuse mie unu pe capota (necazul lui ca l-am prins/l-am batut zdravan apoi i-am luat si banii pentru polish/undeva pe la Lacul Tei)
ghitza
mss Alexio e mai rau pe aripa fata nu am poza cu ea e putin mai adanca .Sa mearga oare cu polish?explicami te rog mai amanuntit procedeele caci nu am mai facut.Si eu nu l-am prins pe dobitoc 022.gif

16 May 2010, 15:06:
cu ce se poate degresa?alcool,diluant .......?
Alexio
Vei afla curand tongue.gif O sa iti descriu tehnica mea. I be Yoda.
ghitza
mss alexio si astept iun continuare "tehnica "ta biggrin.gif
ghitza
uite si pozele sa se vada ,mai clar ce si cum sta treaba si opera lu dobitocu,si rog sa va dati niste parerei despre ce si cum se poate remedia si multumesc userului Alexio de sfaturi o sa tin cont de ele
G I M
Astia merita calcati pe cap!!!!!
ghitza
ai derptate de il prindeam dadeam cu el de gard
Alexio
Pe usi merge si in spate cum ti-am spus, insa acolo pe aripa din fata... acu' se vede mai bine... nu garantez...
ghitza
inteleg si mss, si mai astept sfaturi de la voi
PH-06-BOA
Calcati pe cap? Dar tu daca pui masina in curmezis, de n-are loc nici sa intre nici sa iasa, ori pe locul altuia, pe carosabil unde sunt toti nevoiti sa opreasca din drum pentru a da prioritate, c-asa vrei tu, te calca cineva? Te-ai intrebat vreodata daca ceea ce faci, e pe plac si celorlalti? Nu cumva d-asta ti-a zgariat-o? E posibil sa fie s-un scrantit, care se distreaza, dar distractia costa. Din pacate , de data asta, pe tine. Vinovat, nevinonat, esti prins in joc.
Acum vad mai bine cat e de zgariata. Cere cuiva putin spritchit, ia pe deget si astupa in mai multe straturi zgarietura, freaca-l cu smirghel de 240 si apa, dar sa nu te bagi in vopseaua veche prea mult, sa poti rectifica cu smirghel mai fin. De 400 e numai bun. Un pistol artizanal (nu cele de vopsit), rectifici usor si vopseaua, dupa care dai cu lac si intaritor pus in el. Pe maeginea petei vopsite va iesi putin gazata. Ai doua metode de a-i da acelasi luciu ca la vopseaua veche.
Ideea cu 1500 un vopsit si cate altele, plus materiale, e de fite sau pentru visatori. Daca citesti inca odata (sau macar odata) ce-am scris eu la pagina anterioara, ai intelege cum se prepara si chitul cu fibra, materialele te-ar costa cam 250 lei, intr-o saptamana o pregatesti tu, iar vopseaua intr-o ora e data de un priceput, si n-ar avea motiv sa-ti ceara mai mult de o suta, o suta cinci zeci. Ce cuptor, ce carte, ori ai cine stie ce obiect de arta? Nu le fac ei din fabrica , si te-ai gasit tu sa le dai peste nas (cu bani). Cati ani are masina si la a cata vopsire este? Ceea ce vei face tu, patru ani tine fara probleme. O mai ti atat? Un concetatean de-al meu , n-a spalat-o niciodata. El mergea acasa si o vopsea in loc s-o spele. Cu un litru de vopsea era gata toata. Acum sa nu intelegi ca asa sa faci si tu, dar sa vezi ca se poate.
kog
aia inchisa la culoare e rugina?
ghitza
BOA:nu am parcat la nimeni pe loc sau sa deranjez pe cineva ,pur si simplu am mers sch1 la servici am parcat normal si legal si cand am iesit seara la 7 am vazut-o asa.mUltumesc de sfaturi
KOG:nu e nici o rugina acolo cat e ea de lunga te asigur o sa incerc zilele astea sa vad ce fac si cum sa fac .
PH-06-BOA
Eu nu m-am referit la tine. Nu ti s-a intamplat niciodata vreo nesimtire asemanatoare, sa parcheze pe carosabil, de parca era al lui tac-su ?
ghitza
asta da de cate ori au mama atata carne sa aiba aia in frigider laugh.gif
ghitza
am cumparat smirghel de 220 de 1000 si de 2000 cu cel de 220 pot sa matuiesc innainte de chituit/?cel de 1000 si cu apa sa fie pentru finisat caci ma apuc de aripa de mai sus

8 Jul 2010, 18:26:
mai am de 320 si de 1200 granulatie sa imi ziceti va rog cu care se matuieste si peurma cu care sa dau dupa ce aplic chitul.mss
Bogdan90
Cu care vor muschii tai pana il aduci la forma dorita. La sfarsit conteaza sa dai cu cel mai fin. Asa cred, nu sunt cu experienta. Abia astept poze sa vad cum iese. Si eu vreau sa ma apuc de a mea. Mult spor!
ghitza
uite ce a iesit acuma dupamasa ,eu sunt multumit .am matuit cu granulatie 220 dupa care am aplicat chitul dupa care am lasat sa se usuce si am inceput sa fr5ec cu granulatie 320 si apa multa si la urma am finisat cu smirghel de granulatie 1000 (am si de 2000)si apa si a iesit meserie,voi continua pana in spate si pe usi cat tine zgarietura.in prima poza ii innainte de lucrare rolleyes.gif
bv-08-fgm
pentru matuit vopsea poti folosi de 400 sau de 600,la luat de chit folosesti la primele maini de chit 24o si la finisare 320 sau 400.
Bogdan90
Si vopsitul ti-l face cineva? O vopsesti complet sau doar unde e buba?
Paulorossi
Tocmai am observat si la mine ca suportul superior de caroserie al aripei,cel de pe care se sprijina capota cand e inchisa e ruginit complet.Se poate decupa cu flexu si suda un alt suport?
PS: Ghita ce chit ai folosit?Se poate da si pe aripile din spate ca si eu sunt in situatia lui Bogdan?
Bogdan90
La mine trebuie inlocuite semi-aripile spate. Cel putin cea dreapta, am observat o mica gaura in ea...Imi spunea un sudor ca este de cumparat doar pasajul ala cu semicercul de la roata, de unde incepe rugina. Sa nu cumpar toata aripa care ar fi de sus de la luneta pana la portiera si pana la tripla. Se gaseste doar semi cercul ala?
bv-08-fgm
da,se gaseste doar pasajul acela separat,da vezi producatorul de la care il cumperi ca sunt o groaza de facaturi care cand le pui sus vin ca pixu si te chinuie mult sa le aduci la forma originala.da ai asa gaura mare incat necesita schimbarea?adauga niste poze cu zona aceea.
Bogdan90
Zona aceea e sub chit, se vede greu, si nu dau kitul jos k sa pozez...mai mascheaza biggrin.gif . E buza de care vin prinse aparatorile pentru noroi. E mancata toata!
ghitza
Paulorosi:chitul este in ceva cutiuta mai mica asa ceva ADE.....nush cum,e ceva rosu cu negru si se poate da oriunde fara probleme dupa care smirgheluiesti pana la finisare cu apa multa si smirghel de 1000 am folosit pt finisat

9 Jul 2010, 16:53:
sider plast este marca chitului este made in ITAly
bv-08-fgm
bogdan,mai bine te duci la un sudor(care isi cunoaste bine meseria) si poate til reface pe acela decat sa cumperi altul.
Bogdan90
E asa de scump pasajul ala? Sau te temi ca nu o sa mai iasa frumos? Eu normal ca nu as vrea sa dau banii aiurea.

Asta este masina. De la cine am luat-o a fost revopsita complet, dar a fost treaba de mantuiala. Daca faceam eu, si nici daca vroiam sa iasa asa nu iesea. A smirgheluit masina cu smirghel foarte abraziv si a dat vopsea direct pe tabla. Au ramas zgarieturile...chitu ala se vede cum e, iti dai seama ca nu a fost aplicat bine de sare asa rugina. La praguri vreau sa imi dati voi cu parerea. Dublura aia care e indoita e ruginita destul de binisor, dar e inca tare. La mine e indoita de la buturugi. Pragul nou vine cu tot cu acea dublura? Daca aia e ruginita necesita schimbat pragul? Pragul are doar cateva puncte de rugina minore...As vrea sa o fac frumos unde trebuie sudura la un meserias, dupa care tare as vrea sa ma apuc eu sa o vopsesc, metalizat. Cat de greu poate sa fie frate!? Dau cat de subtire pot eu, am mana fina. Ii dau si 5 straturi de vopsea, numai o parfumez ca sa nu curga. Am compresor, spatiu inchis, toate informatiile de pe net, pas cu pas...
ghitza
pragurile nu arata chiar asa de rau au ceva rugina pe ele inflorita dar este de suprafata,slefuiesti pana la tabla si pe urma vezi adevarul despre ele .Daca au gauri le faci chit de fibra daca nu au le ungi bine cu vaselina bagi ulei in ele daca vrei si pui niste praguri false din fibra pe care le vopsesti cum vrei tu
bv-08-fgm
nu trebuie sa schimbi pragurile,arata bine,pasajele ti le face un sudor bun,si partea aceea dintre usi nu face parte din praguri,acolo ie dublura la stalt care o va taia si suda alta tabla in locul ei,de vopsit nu e asa de greu doar ca trebuie date 2-3 straturi de vopsea subtire sa nu curga(se lasa 5-10 min intre straturi) si dupaia se da 2 straturi de lac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.