Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco Groupama + BRD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Sakin1985
Am cumparat un Logan F2 Laureate 1.5 DCI, prin BRD... Masina e cumparata in octombrie 2009, iar pe 17 ian 2010 m-am rasturnat de vreo 4-5 ori cu ea... Din fericire nu au fost victime si nici alti pagubiti...

Acum m-am dus la Groupama (unde am Casco) si vor sa-mi acorde paguba totala, insa tot imi spun ca banii ii primeste banca si ca voi ramane si fara masina si va trebui sa mai si platesc diferente de bani pe la banca...

Masina nu e luata in leasing, deci eu sunt proprietarul ei... Mi s-ar parea normal ca banii sa-mi revina mie, iar eu sa platesc ratele in continuare la banca, sau daca nu banca sa-mi ofere acelasi model de masina.

Daca stie cineva mai multe detalii sau a fost in aceeasi situatie poate ma poate ajuta si pe mine cu ceva informatii legate de subiect.

Multumesc anticipat pentru ajutor...
driverx
Una e ce ti se pare tie normal, dar realtiatea este ALTA. E una pe care ai semnat-o TU.

Deci tu ai girat cu propria masina (banui). Probabil si CASCO e cesionat in favoarea bancii. Din moment ce NU mai exista masina, tu vrei ca banca sa stea in continuare la dispozitia ta sa le dai bani cum vrei tu iar ei sa nu fie acoperiti? Io stiu ca tie ti-ar place, dar banca s-a gandit la toate
Brainie
Asigurătorul plătește o despăgubire conform contract. Despăgubirea asta constă în suma de bani A și epava care îți rămâne ție (A+valoarea epavei = despăgubire). Dacă A> creditul rămas + toate comisioanele băncii + franșiza, rămâi și cu ceva bani în afara epavei (șanse 0%). Foarte probabil A<creditul rămas + toate comisioanele băncii+franșiza, deci ai de acoperit ceva către bancă. Epava o vinzi cu totul sau pe bucăți, și mai scoți din pagubă. Din auzite, unele persoane au ieșit destul de bine primind suma A și valorificând epava. Baftă !

Nu-ți face iluzii că banca o să-ți dea altă mașină la fel, nici că va prelua epava în contul datoriei tale.
IRONICK
QUOTE(Sakin1985 @ 19 Jan 2010, 09:10)
Mi s-ar parea normal ca banii sa-mi revina mie, iar eu sa platesc ratele in continuare la banca, sau daca nu banca sa-mi ofere acelasi model de masina
Da, banca o sa iti dea un Mercedes sau un BMW.
zanzie
QUOTE(driverx @ 19 Jan 2010, 09:14)
Una e ce ti se pare tie normal, dar realtiatea este ALTA. E una pe care ai semnat-o TU...


In traducere: CITESTE CONTRACTUL!
Avani
QUOTE(Sakin1985 @ 19 Jan 2010, 09:10)
Masina nu e luata in leasing, deci eu sunt proprietarul ei...
*


Esti foarte sigur ca tu esti proprietarul ?
1. Ai luat credit de masina de la BRD ?... atunci, nu esti tu proprietarul.
2. Ai luat banii cash de la BRD (credit de consum) si ti-ai luat masina ?... atunci da, tu esti proprietarul.

Conteaza mult unde te situezi. Daca esti la 1., CASCO e cesionat in favoarea bancii. Daca esti la 2, primesti suma asigurata prevazuta in contract sau o valoare mai mica + epava.
sonykel
eu am credit auto la BRD si da eu sunt propietarul in cartea de identitae si in talon e numele meu.
dar in caz de dauna totala sau furt e cum zice asiguratoru , banca ia toti banii si daca nu se acopera toate comisioanele si etc mai dai ceva bani. depinde de avansul dat si cate rate ai platit.
Tudor
Contractul de asigurare e cesionat in favoarea bancii, astfel ca orice suma se plateste bancii (regula generala) sau tie direct doar daca banca isi da acordul in acest sens.
In caz de dauna totala, banca va exercita dreptul de a incasa despagubirea.
Din punct de vedere al bancii, creditul tau va fi platit anticipat. Ei vor face calculele de inchidere anticipata a creditului si din acest calcul va rezulta o suma de bani (X). Daca X este mai mare decat valoarea despagubita de asigurator, vei ramane dator la banca cu diferenta. Daca X este mai mica decat valoarea despagubita de asigurator, vei primi tu diferenta.

Orice altceva ti se pare tie normal nu conteaza. E o situatie reglementata de contractele pe care le-ai semnat (credit si casco) si lucrurile se intampla conform acestor contracte.

Epava iti ramane tie. Te sfatuiesc sa citesti atent sectiunea dauna totala din Ghidul Casco si cela cateva topicuri cu situatii de dauna totala, sa vezi cum negociezi valoarea epavei si ce poti face cu ea.
argon
QUOTE(sonykel @ 19 Jan 2010, 17:09)
eu am credit auto la BRD si da eu sunt propietarul in cartea de identitae si in talon e numele meu.
*



voi nu intelegeti ca degeaba crezi ca esti tu proprietarul, ca nu esti! proprietar te numesti cand o poti vinde daca ti se nazare, ori tu nu poti face nimic, cu numele tau in acte cu tot, masina e la dispozitia bancii. Proprietar o sa fii dupa ce ai platit pana la ultima rata bancii.
sonykel
si ce te ratoiesti asa? tongue.gif teoretic e cum zici tu practic e cum vreau eu. pot sa-o si vand si in secunda 2 ma duc si o achit desi teoretic nu am voie.
ideea nu era de propietari ideea era ca casco e cesionat in favoarea bancii , la mine e cesionat in caz de dauna totala , furt...
argon
QUOTE(sonykel @ 20 Jan 2010, 07:41)
pot sa-o si vand si in secunda 2 ma duc si o achit
*



esti sigur? unsure.gif
sonykel
pai da cine ma opreste daca toate actele sunt la mine??? ti-am zis practic pot teoretic nu... deci explica-mi dece nu?
driverx
QUOTE(argon @ 20 Jan 2010, 07:41)
esti sigur? unsure.gif
*



Ma, TU ai credit de genul asta, ti-ai citit contractul, il cunosti bine? Sau doar vorbesti asa ca sa te afli in treaba, precum faci IN ORICE ALT subiect?
adi_ar
Ati dat-o in offtopic.
Lamuririle la intrebarea initiatorului le-a facut Tudor.
Se inchide pentru calmarea spiritelor!

Daca initiatorul mai doreste lamuriri, il rog sa dea un REPORT la primul post.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.