Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri strambe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fane
Salut

As vrea sa indrept si eu discurile de frana pt ca rotile merg cam infranate si vreau sa intreb daca a mai facut cineva operatia asta si care au fost urmarile, si daca se poate sa-mi recomandati un service in sectorul 2 de preferinta.
klaus
Cauti un magazin si cumperi niste discuri noi...
adysomnolenta
le pui pe aragaz pana se inrosesc dupa care le iei la batut cu ciocanul. glumeam. wink.gif

cred ca ai doua optiuni si anume, le dai jos si le duci la un strungar sa le ia o fata dreapta sau cumperi alte discuri noi.
tatabobu
Discurile nu cred sa poata fi indreptate (fier gros si permit toleranta mica la abateri). Vezi ca mersul franat de obicei iti arata ca nu revine pistonul din etrier pe pozitia de repaus cand ridici piciorul de pe frana.

Chiar daca ar face cineva asa ceva, mi se pare cel putin iresponsabil gestul de a indrepta discurile de frana. mai ales la berlina, unde sunt foarte ieftine. Eu am dat 250.000 pe doua discuri in octombrie 2003.

EDIT: ati postat in timp ce scriam eu! D'aia apar asa multe raspunsuri.
driverx
Pentru a indrepta discurile, trebuie sa mergi intr-un magazin si sa ceri doua bucati discuri.

Altfel nu se pot indrepta. Serios, din cate stiu, nu sunt scumpe. De calitatea lor, nu stiu ce sa zic.

Nu stiu ce s-ar mai putea spune pe aceasta tema. Prea multe nu.
Daca cineva are ceva important de spus, sa ma contacteze, si deschid topicul.

Topic closed.
Ov
ba se pot "indrepta" bine mersi, si anume se reprelucreaza la strung cum zicea si cineva mai sus, DAR nu merita. Un disc odata ovalizat (ca nu se stramba) isi face tensiuni interioare si daca-l reprelucrezi (asta daca-ti permite "carnea") e posibil sa cedeze. Deci NU merita sub nici o forma. La cat muncesti sa le dai jos si cat dai la strungar, mult mai bine cumperi altele noi (nu te astepta nici la alea sa fie perfecte) !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.