Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bloc de lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lucianwwl
excl.gif ce-mi puteti spune si mie, stimabililor despre blocul de lumini, 1300, 1310, diferente? mufele reprezinta singura modificare de la un model de dacie la altul?
bine in afara de butonul de semnalizare care la unul e , la altul ba.
astept comentariile voastre?

domnilor, chiar nu poate nimeni sa-mi spuna ceva despre aceasta situatie? ma indoiesc!

diferenta este urmatoare:
unul costa 395000
altul costa 800000 primul are mufa ingusta si altul mufa lata, cel scump!]
mie imi trebuie mufa lata, dar nu am atatia bani si ma gandeam sa cumpar din cel care are mufa scurta si sa o inlocuiesc cu mufa lata de la blocul meu cel vechi! firele sunt aceleasi!
exista vreo alta problema? va intreb!
StefanT
Pretul! Diferenta de care ai nevoie. Esti dispus sa dai aproape 1,5 mil. pe unu de asta nou? Daca tii mortis si ai bani, se poate ca nu is diferente mari, chiar deloc smile.gif. Se poate!
coco35
daca te descurci cu mufele,daca ai rabdare sa ghicesti firele merge...
la prindere nu sunt probleme
lucianwwl
multumesc domnilor. am cumparat bloc de lumini cu 395000 cu mufa patrata, tip nou, am taiat-o, am inlocuit-o cu cea veche (lata) si totul e ok!
cam greu cu culorile firelor dar am scutit cel putin 500000!
abniel
poate sa-mi spuna cineva ce culoare are firul care pleaca din blocul de lumini spre pozitii cu plus ?
eXtenSion
@ lucianwwl as aprecia foarte mult daca ai scrie cum ai "cuplat" culorile. smile.gif
Poseidon
culorile sunt asa:alb -pozitii,faza mica-galben,faza mare-verde,maro-claxon,si mai este un fir ptr lumini ceata spate-rosu cu alb,si el se leaga tot la faza mica sau pozitii,culorile corespund la ambele mufe
eXtenSion
"cam greu cu culorile firelor dar am scutit cel putin 500000!"

"culorile corespund la ambele mufe"


?!

Poseidon, culorile date de tine sunt pt mufele mai noi ? Eu voiam corespondenta intre culorile vechi si astea noi..

Poseidon
daca nu citesti atent ce sa-ti fac?am spus ca ,culorile sunt la fel la ambele mufe!puteai sa vezi asta si singur!numai mufele si pozitia firelor difera!
eXtenSion
Si tu daca nu citesti atent ce spun eu ce sa iti fac?

Nu vezi ca omul care si`a cumparat bloc nou spune ca nu sunt la fel?

"cam greu cu culorile firelor" <-------------- Sau sunt la fel, dar el e daltonist? smile.gif))
Poseidon
mai sunt la fel de ce te iti place sa te contrazici?crezi ca spun asa aiurea,ce pot sa zic?verifica si ai sa vezi!am montat zeci de astfel de blocuri incat la dacii cunosc culorile cablajului pe dinafara!poate sa difere un fir sau doua,asta din cauza ca srl respectiv a gresit la culori,dar in general se respecta,difera cum am spus pozitia firelor nu si culoarea,de exemplu la vechiul bloc in mufa sunt incluse si firele de semnalizare:verde-comun,albastru si rosu sunt stg si dr.daca ai nelamuriri spune culorile si iti zic cum sa le legi.dacia are o instalatie electr relativ simpla fata de alte masini straine!
eXtenSion
De ce nu zici asa, ca ai lucrat in domeniu si stii sigur?

Eu tocmai de aia intrebam ca nu am vazut bloc optic asa ieftin si ma gandeam ca poate tu vbesti despre tipul ala de 500 000. Cel mai scump e 1200 000 si mai este unul cu 800 000.

De aia eram flexat, nu pt ca am pasiunea contrazicerii..
Poseidon
vezi ca am ti-am trimis un e-mail,si la blocul ala sa stii ca,culorile ar trebui sa fie la fel,difera srl,de asta e mai ieftin sau e la pret vechi! smile.gif
andutzu
Oare de ce sunt asa scumpe, sunt poleite cumva cu aur sau platina?! Eu am luat unul de la SH de pe o masina avariata... o nimerisem! era nou nout, inca avea pretul pe el.Cred ca fostul proprietar al masini il schimbase cu cel mult o luna inainte... am dat 10ron pe el.
eXtenSion
Probabil materialul care rezista la temperaturi mari e scump... Si manopera. Alceva nu vad ce ar putea fi.
andutzu
ce material... e un plastic comun.Si nu prea vad de se ar trebui sa reziste la temperaturi ridicate.Daca se incalzeste inseamna ca ai probleme la instalatia electrica.Probabil ai nevoie de niste relee. oricum componentele sunt extrem de simple.
eXtenSion
Pai si materialul de la cutia de sigurante pare un plastic simplu si nu e..

Oricum, atunci ce poate fi ? Manopera? Sa puna acolo niste contacte?

Totusi, acolo ajunge + direct, fara a trece prin cutia de sigurante, deci cine stie ce features are. biggrin.gif

Altfel nu imi explic de ce .. Ca doar daca s`ar putea face cu 100 000 ar veni un srl si ai gasi imediat, nu?
B31AYZ
QUOTE(coco35 @ 14 Apr 2005, 17:13)
daca te descurci cu mufele,daca ai rabdare sa ghicesti firele merge...
la prindere nu sunt probleme
*




Salut ,

Am un bloc de lumini de 1310 si vreau sa-l montez pe D1300 .Electricianul a spus ca nu se poate , ca trebuie schimbat totul si ca nu se baga .Ceva cu mitraliera ?
Vreau sa stiu daca se poate monta un bloc de lumini de D1310 pe D1300 si in ce conditii .

Multumesc .
bygy007
daca citesti mai sus gasesti raspunsul ,culorile firelor blocului de lumini corespund tuturor modelelor instalatia nu difera mumai daca nu s-a respectat culorile la in fabricarea instalatiei de S R L uri
B31AYZ
Salut ,

Eu am intrebat in ce conditii se poate monta un bloc de lumini de D1310 pe D1300. Cum am mai spus , electricianul a spus ca nu se poate . Trebuie schimbata toata partea de prindere de la D1310 pe D1300 . Nu am intrebat de legarea firelor . Pe mine ma intereseaza mecanic , modul de prindere nu partea electrica .Mi-a recomandat ca e mai simplu sa iau un bloc de D1300. Eu am unul de D1310 si vreau sa-l folosesc Este posibil ?

Multumesc .
mitu2002
si eu tot asa am facut am luat un bloc de lumini nou din cel cu mufa patrata am taiat mufa veche cit mai aproape de bloc iar cuplarea nu am facut-o dupa culori ci prin corespondenta cea veche cu cea noua (la mufa noua am lasat2 cm de fir de la pauci la locul de taiere )astfel:ambele mufe au5 fire dispuse in forma de C daca tii ambele mufe cu C-ul in sus sau in jos firele corespundse taie apoi izilatia se leaga si se izoleasa f f f f bine (daca izolarea se face de mintuiala exista pericolul de incendiu mai ales pe faza lunga ) wub.gif


25 Jul 2007, 10:41:
din punct de vedere mecanic nu este nici o problemavin exact la gauri si se incadreaza perfect in soclul respectiv
rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.