Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putza Sticluta sau Bison Electro
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Remiuk
Salutare tuturor,
Va scriu si eu in speranta ca se gaseste vreun bun samaritean care sa ma ajute....contracost bineinteles! cool.gif

Am o Dacie 1310 din 1989 in 4 trepte. Si cum mi-a picat mie pe mana am zis sa scot ce e mai bun din ea si drept urmare am zis ca ar fi cazul sa ii fac dezaburirea pe luneta sa ii functioneze.
Problema este ca solutia pe baza de argint care se pare ca este singura alternativa este un pic cam scumpa. Adica aproximativ vreo 70 de roni. Si cu banii astia ii iau o luneta noua. sad.gif
Rugamintea mea era ca cei care si-au cumparat aceasta solutie sa ma ajute si pe mine sa imi refac cei cativa milimetrii de circuit intrerupt de pe luneta.
Acuma astept si eu pe cineva sa se ofere sa dea o gheara de ajutor. wub.gif
Multam!

PS: Eu sunt in Bucuresti acum si in Galati ajung pentre 2-3 saptamani.
deceneu32
Cu banii astia ii cumperi o luneta noua.
vizitatorul
QUOTE(Remiuk @ 23 Jan 2010, 10:32)
Si cu banii astia ii iau o luneta noua.



QUOTE(deceneu32 @ 23 Jan 2010, 14:38)
Cu banii astia ii cumperi o luneta noua.


vallyyy
QUOTE(deceneu32 @ 23 Jan 2010, 14:38)
Cu banii astia ii cumperi o luneta noua.
*





eu inteleg din topicul lui ca vrea ca un coleg care si-a cumparat solutia si mai are din ea sa i-o ofere lui pentru as repara luneta ........nu ca are intentii sa dea 70 de ron pe solutie sau alta luneta
krapcarasu
numa cu aia se poate lipi? Ce material e traseul, nu se poate cositorii?
vi_escu
QUOTE(krapcarasu @ 23 Jan 2010, 15:48)
numa cu aia se poate lipi? Ce material e traseul, nu se poate cositorii?
*



Numa cu aia sau un vax asemanator, de cositorit nici vorba. Rezistentele se distrug si de stersul energic al lunetei (pe interior) cu diverse dracii.
Remiuk
Exact! Cautam pe cineva care mai are solutie sa ma ajute si pe mine sa imi lipesc cei cativa milimetrii.

@ krapcarasu - se poate lipi numai cu aceasta solutie sau ceva asemanator. Proprietatea care o face asa scumpa este faptul ca este solutie de argint si se lipeste pe geam.
Iar cositorul exact cum a spus vi_escu distruge luneta si rezistentele. Plus ca grosimea firului lipit trebuie sa fie exact la fel ca cel initial caci altfel s-ar incalzi inegal si iti poate consuma bateria instant!
krapcarasu
a incercat cineva sa protejeze traseele cu lac transparent?
G I M
Pentru a proteja traseele, o solutie ar fi sa-ti pui cea mai deschisa folie de geamuri pe luneta, astfel nu vei mai avea probleme de genu asta.
krapcarasu
rezista oare la incalzire?
deceneu32
QUOTE(Neagu Ionut @ 23 Jan 2010, 16:57)
Pentru a proteja traseele, o solutie ar fi sa-ti pui cea mai deschisa folie de geamuri pe luneta, astfel nu vei mai avea probleme de genu asta.
*


Si mai are vreun efect?Folia nu se incinge?
G I M
Eu am folie (stil oglinda) si nu am avut niciodata treaba, traseele sunt toate bune in afara de unu care am reusit sa-l intrerup din neatentie cu un colt de la un frigider pe care il aveam in portbagaj, am julit si folia si un traseu. Rezista, nu se topeste si nici nu ia foc folia.
Remiuk
Da mai..dar ca sa pun folia tot trebuie sa le lipesc in prealabil!

Revenind la tema noastra...are cineva solutia fantoma? ph34r.gif
deceneu32
QUOTE(Neagu Ionut @ 23 Jan 2010, 23:07)
Eu am folie (stil oglinda) si nu am avut niciodata treaba, traseele sunt toate bune in afara de unu care am reusit sa-l intrerup din neatentie cu un colt de la un frigider pe care il aveam in portbagaj, am julit si folia si un traseu. Rezista, nu se topeste si nici nu ia foc folia.
*


Am inteles lucrul acesta,folia nu pateste nimic.Dezaburirea se mai produce cu efienta daca o acoperi cu folie?

24 Jan 2010, 12:18:
QUOTE(Remiuk @ 24 Jan 2010, 00:02)
Da mai..dar ca sa pun folia tot trebuie sa le lipesc in prealabil!

Revenind la tema noastra...are cineva solutia fantoma?  ph34r.gif
*


Sa-ti imprumute sau s-o impartiti,nu cred ca are nimeni.
G I M
Remiuk eu am zis doar pentru A LE PROTEJA, pentru ca sunt destul de sensibile acele rezistente. Luneta nu se sterge cu carpe aspre si nu vertical sau pe diagonala, doar pe orizontala fara a apasa.
deceneu32 cred ca se mareste putin timpul, dar nu foarte mult. La mine se dezabureste perfect si destul de repede.
alex1988
Am si eu linii intrerupte, nu pot lua o litza de la un fir si sa il lipesc cu picatura in locul intrerupt?
ydaniel
nu.si nici cu oja sau alte solutii.
Sorin_18
am eu o luneta de vanzare daca te intereseaza(este noua si ieftina) daca esti din bucuresti
alex1988
am vazut pe un alt forum pe cineva care a zis ca a vazut o posta pentru lipit circuite de parbriz si cu un pret mult mai mic fata de alte produse
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t35421.html
autor cosmineus

zice de o pasta amepox care costa 30 lei
stie cineva ceva de acea pasta? pentru ca ar fi mult mai ieftina decat una la 60- 70 lei

28 Jan 2010, 21:37:
Nu a auzit nimeni de asa ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.