Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: surub capac culbutori rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Floppy76
S-a rupt unul din cele trei suruburi care tin capacul culbutori, imi iesea putin ulei pe acolo, iar dupa ce l-am schimbat, ãsta nou a ramas cam cu 1 cm mai lung in afara decat celelalte. Eu m-am chinuit sa-l strang cat am putut si mi se pare ca tine bine. Este vorba de surubul din capatul spre radiator, de langa buson. Cu ce scule se strange ? Ca eu am pus piulita aia mica pe el si l-am strans cu ajutorul ei. Exista ceva surub mai scurt sau toate 3 sunt la fel ?
ionut L.
Nu ma pricep prea bine dar stiu ca se strange cu cheia de bujii.
Floppy76
Nu piulita, surubul !
bog_cip
Eu am schimbat intr-un an 2 ( doua ) suruburi din astea. Cert este ca surubul se stringe bine numai daca dai rampa jos. Se poate stringe , nu prea tarea, !!!cu simt!!!, cu un patent. Asta am facut si eu , asta a facut si mecanicul. Cert este ca daca se stringe prea tare atunci sunt sanse sa se rupa. Sa stii ca si la mine un surub este mai lung chiar cel "din capatul spre radiator". Vezi sa nu curga pe langa capac. In rest iti recomand sa verifici periodic suruburile sa nu se rupa. Bafta.
Dyda
O tija de metal indiferent de lungime si grosime , filetata la ambele capete , indiferent de lungimea acestuia , se numeste prezon.
Pentru a stringe un prezon prin infiletare , se folosesc doua piulite cu acelasi metric ca al prezonului care se string suficient de tare cu doua chei la unul din capete ptr a nu se rotii.Dupa aceasta operatie se insurubeaza prezonul cu celalat capat ( liber ) in chiulasa si cu o cheie potrivita pe hexagon piulite se stringe sanatos. Se desurubeaza piulitele si totul este gata
Floppy76
fain, multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.