Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Clio 2 Hatchback
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
Cabasse_tronic
De o luna mi-am luat si eu un clio 2 hatch extreme.. cu motor de 1.2 16v de la o domnisoara draguta, prima proprietara.
Masina fabricata in 2004 avea 56500km reali verificati in reteaua IPSO.
Bube : distributia (60k sau 4 ani.. cam 5 da fie)
ambreiaju.. am zis ca e masina de femeie, nu??
dotari?
Climatronic, ABS, piele pe volan, scaune sport, parbriz atermic, jante de aliaj cu cauciucuri de vara si tabla cu d-alea de iarna.
dotari suplimentare?
Cruise Control dupa ce iau masca de la butoane, cotiera, Cd-Player Cabasse+ boxe Cabasse, lampi in usile din fata si cam atat. sa vina primavara si banii si se mai pun chestii.

POZE: http://www.reno.ro/Poze-cu-ale-noastre-pag...06157-s120.html ca sa numai adaug altele.. acum masinuta are 57400 si se comporta exemplar. trage bn, consuma ok, atat ca la plecat cu "scart" ma face si un matiz smile.gif)
ArtVandelay
cat o fo'?
Cabasse_tronic
fara numar .. more then 4000... cu mult peste:D.. da mi-a placut masina, gagica si asta a fost.. am luat-o si nu imi pare rau, da stiu ca luam un megane 2 da rupt in 2, obosit si alergat.
hellcat
Cea mai buna echipare ce s-a vandut si la noi...extreme. Iar prima generatie "cod de bare" mi-a placut foarte mult. Pacat ca-i cu motor de 1.2.
rtBK
foarte frumoasa masina, m-am abtinut cu greu de la comentarii pe celalalt topic.
Cabasse_tronic
pentru mine 1.2 e super bun, ajunge in bucurestiu asta.. daca vreau sa aleg pe strada cu masina ma bag la un NFS... sper sa gasesc repede carcasa de reglaj faruri cu CC si sa-l montez:D
hellcat
Mda, s-au vandut multe de 1.2 in ciuda tinutei sportive a masinutei si consumului urban identic cu 1.4. Probabil majoritatea aveau si nfs pe calculator.

Capacul din stanga bordului mai bine comanda-l la reprezentanta...nu costa mult, eu de acolo l-am luat. Din dezmembrari slabe sanse, se aduc doar echipari de baza, deh...sa fie profitul mai mare.
Cabasse_tronic
scoti si tu capacu si imi dai si mie codu de produs?? ala scris pe el ca sa comand mai usor:D multam fain.
al3xsutz
da- ne si noua mai multe detalii de cotiera aia cum si ce ai modificat la ea sa incapa acolo?

off-topic: se poate face manevra asta pt CC si la symbol sau e valabila numai la bicorp?
Eggy
frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos, dar eu cred ca mai mult de dragu' la fata aia ai cumparat-o ca prea ai zis de multe ori ca era faina biggrin.gif
Cabasse_tronic
pai cotiera... se ia o bucata cotiera si se taie picioru pe care sta, se face un alt suport din ce vrei tu dar sa aiba baza fostului picior (ca sa poti prinde cotiera fixa in pozitia originala). noul picior se imbraca in ceva sa dea bn si voila ai o cotiera. maine fac poze mai detaliate.. pacat ca n-am facut in timpu procesului de creare:D traiasa tata.
CC pe Symbol merge daca e model dupa 2004, daca are mufa aia alba in spatele capacelului de la reglaj faruri, daca il activezi din CB, daca ai butonu de ON/OFF si iti pui 4 butoane pentru comenzi.. e un topic cu treaba asta.. se face super usor, doar sa fii atent si sa intrebi pe aia care stiu:D

27 Jan 2010, 00:01:
Eggy .. shhh sa nu auda nimeni biggrin.gif
slider2
la banii astia (4000 cu mult peste deduc ca e cam 4500euro, poate mai bine) nu luai megane2 rupt in 2, ci luai clio3 1.4 16v...
Eggy
@slider2 asta nu prea "crez"
Cabasse_tronic
slider nu-mi placi ca te bagi in seama aiurea... clio 3 la 4500 lovit sau dauna totala si reparat cum era acu ceva timp pe forum un megane 2006 avion la 4000e... te rog sa nu te mai bagi aiurea. multumesc.
slider2
bine nu clio3 (desi iti spun eu ca gasesti), dar corsa/fiesta din 2006, chiar si diesel.
scuze daca te-au suparat posturile mele, daca vrei poti sa le stergi, ca doar esti moderator pe jurnalul tau de bord.
Cabasse_tronic
nu sterg nimic. doar ti-am atras atentia ca suntem oameni. eu mi-am dorit un clio 2 HB, d-aia l-am luat.
App daca intereseaza pe cineva imi vand cd-playeru vechi .. e un tuner list 130 lei nediscutabil. merge brici.. acu am Cabasse Auditorium Tronic.
hellcat
QUOTE(Cabasse_tronic @ 27 Jan 2010, 00:00)
CC pe Symbol merge daca e model dupa 2004, daca are mufa aia alba in spatele capacelului de la reglaj faruri, daca il activezi din CB, daca ai butonu de  ON/OFF si iti pui 4 butoane pentru comenzi.. e un topic cu treaba asta.. se face super usor, doar sa fii atent si sa intrebi pe aia care stiu:D
*



Nu are anul de fabricatie nicio influenta, la symbol-ul benzina care are acceleratie la cablu...e poveste lunga...iti trebuie un kit special.
La diesel, care are acceleratie pe potentiometru se poate implementa, mufa alba nu o are niciuna, deoarece e cablaj "baisse de gamme". Iar comanda pilotului s-ar putea face doar dupa viteza de deplasare, deoarece ceasurile de bord de la symbol nu sunt la fel ca la bicorp, nu suporta afisajul informatiile de cruise control.

@al3xutz: Lucrurile astea ti le-am explicat si pe topicul de la modificari si imbunatatiri, unde ai pus aceeasi intrebare. E chiar asa greu de citit?

@cabasse: Topicul asta de la jurnal de bord ti-l poti modera singur, daca vrei sa stergi din posturi...poti s-o faci.
Cabasse_tronic
@ Hellcat .. stiu da atata timp cat discutiile se tin intr-un mod civilizat nu am de ce sa editez parerea nimenui. App ai un PM de la mine.
Eggy
"acu am Cabasse Auditorium Tronic"
se simte vreo diferenta fata de playerul stock? de unde l-ai luat?
Cabasse_tronic
se simte diferenta, bassul e mai fin , nu brutal cum incearca boxele stock sa dea. se aude mai clar si cu aceleasi setari ca pe playeru si pe boxele vechi, pe noua configuratie dau volumu mai mare fara sa distorsioneze.
Ciukyii
salutare.poti sa postezi si tu t rog cu poze mai explicite pentru cotiera ta .k ma intereseaza si p mine sami iau una si nu gasesc pt clio ??multumesc
Cabasse_tronic
nu o sa gasesti cotiera de clio 2.. poate doar in anglia la pretu de 250 lire.. am vazut pe un site una de cadea bine.
deci iei o cotiera aftermarket, de preferat una mai draguta cu un suport cat de cat rezistent. ii pastrezi de la suport talpa lui originala pe care sta cotiera si ii modifici picioarele astfel incat sa ai loc sa o montezi pe imbracamintea aia de plastic de la frana de mana si sa poti culisa usor scaunele. nu e greu, e doar de migala ca sa iasa bine. noroc cu tata care are talent.
slider2
pe solenza unchiului meu cand am montat cotiera, am dat jos scaunul de la pasager (4 suruburi de 13), am marcat pozitia in care prindem cotiera in functie de cum i-a convenit unchiului meu (aceasta nu era reglabila pe lungime).
apoi am dat si scaunul de la sofer jos si am montat-o cu suruburi autofilentante in tunel de plastic al franei de mana. era destul de fixa. la o adica pentru rigidizare, sudati, sau prindeti ceva intre picioarele ei.
Cabasse_tronic
slider ideea e ca la clio nu e atat de mult loc intre scaune.. si daca le dai in fata de tot nu trece de cotiera din cauza reglajului de la spatar..

27 Jan 2010, 18:33:
Cateva poze de sub cotiera: [attachmentid=1627587851] [attachmentid=1627587852] [attachmentid=1627587853] [attachmentid=1627587854] [attachmentid=1627587856] [attachmentid=1627587857]
hellcat
Asa arata o cotiera cu picior pentru clio bicorp. Pretul lor variaza de la 150 de lei pana la 70 de euro pe diverse site-uri de pe-afara.
[attachmentid=1627587893]
Problema e ca symbol-ul nu are acea piesa de plastic ce imbraca frana de mana...si astfel nu poti face decat improvizatii.

Codurile renault pt piesa sunt: cu 4 sloturi 8200069072 si cu 2 (doar reglaj faruri si buton cc) 8200084862.
slider2
@cabasse nici la solenza nu era asa mult loc, a trebuit sa inversam scaunele pentru a intra cotiera intre ele si pentru a mai putea folosi rotita de reglat spatarul.
Cabasse_tronic
da dar eu nu am avut chef sa inversez scaunele... au airbaguri..
slider2
nici nu iti recomand sa faci chestia asta, la solenza era altceva. vroiam doar sa zic, ca nici acolo spatiul nu era suficient.
Cabasse_tronic
oricum cine vrea cotiera si-o cauta pe aia originala cine nu are atatia bani de dat ia una din Hautovit (mancati-as) si o modifica cum vrea baiatu. trebuie doar ca suporu pe care sta ea fie mai ingust ca sa poata culisa scaunele. bafta la toti care vreti montarea cotierei.
@ Hellcat ms de coduri. daca imi dai si codurile de la ambreiaj.. fiecare in parte esti cel mai tare.
Offtopic: RCDu inca e de vanzare. in buc cu predare persoana+ proba, in provincie curierat sau posta cum vrea fiecare cu posibiliatea de returnare.
Ciukyii
ms pt poze
Cabasse_tronic
Am desfacut masina sa schimb ambreiaju.. deci pot sa spun ca ala vechi e copt.. am dat comanda de un Luk. si daca tot am desfacut-o am vazut si eu cat de "bune" sunt discurile de frana si placutele.. vreau si eu sa stiu ce dimensiuni au discurile ca trebuie schimbate..
ajaccio83
Ti-am vazut intamplator masina prin Cluj smile.gif zilele astea.Oricum nu prea multe bicorpuri prin tara asa ca iasa imediat in evidenta.Sa ai bafta de ea.Si eu am una neagra seria limitata Billabong si is tare multumit de ea la 135.000km
Cabasse_tronic
nu eram in cluj clar:)) ink nu am scos-o mai departe de carrefour militari sau de aeroport:D
Cabasse_tronic
Hmmm nu am mai scris de mult.. pai in afara de ce am scris mai sus ca am mai facut la brotacel i-am mai pus si masca de butoane cu CC si ESP. Acum ramane sa fac toata jucaria cu CC. Poze : [attachmentid=1627594871] [attachmentid=1627594872] [attachmentid=1627594874] [attachmentid=1627594875]
Eggy
de unde ai butonul de cc?
Cabasse_tronic
L-am cumparat.
hellcat
La ce vei folosi butonul de esp?
Cabasse_tronic
va fi doar de frumos.. ca sa nu ramana locu gol. acum trebuie sa gasesc un reglaj de intensitate luminoasa ca la renault nu au:( . alte poze : [attachmentid=1627595115] [attachmentid=1627595116]
Eggy
QUOTE(Cabasse_tronic @ 20 Feb 2010, 07:28)
L-am cumparat.
*


de asta mi-am dat seama, dar de unde si cu cat?
Cabasse_tronic
70 lei.
Eggy
mersi de raspuns! e luat de la reprezentatnta?
Cabasse_tronic
nu ca e mult mai scump. te intereseaza ca mai am unu:D?
Cabasse_tronic
Azi am facut 58000 km... adica in aproape 2 luni am facut 1500km.. Poza: [attachmentid=1627595566]
ajaccio83
Foarte misto bicorp-urile astea model >2004.Au spoiler-ul fata putin modificat.Pacat ca la cam toate volanul de biele se face ca naiba de urat.La modelul < 2004 acest lucru nu se intampa.Cred ca e de vina piele "ecologica" smile.gif
Eu am cu al meu 136.000km si inca mai duce,bine am si avut grija de el.
Cabasse_tronic
Masina ta am vrut sa o iau eu .. da avand in vedere pretu, km si distanta intre noi m-am lasat batut.
Cabasse_tronic
Poze cu "incaltarile" ce vor fi puse dupa frigu asta si am facut si rost de reglaju de intensitate luminoasa ... masca e completa
Poze : [attachmentid=1627596925] [attachmentid=1627596926] [attachmentid=1627596927] [attachmentid=1627596928] [attachmentid=1627596929]
Cabasse_tronic
am inceput sa-mi montez pe cliut cabasseu cu cd changer si amplituner separat.
si am mai pus si protectiile de praguri de la laguna.
ceva poze : [attachmentid=1627600618] [attachmentid=1627600619] [attachmentid=1627600620] [attachmentid=1627600621] [attachmentid=1627600622] [attachmentid=1627600623] [attachmentid=1627600624]
Cabasse_tronic
revin si eu dupa o luna asa... pai ce sa mai zic.. am inceput un proiect amplu de modificarea navigatiei carminat (laguna 2 initiale) pentru clio 2.. am facut rost de scule , de schema electrica si acum am facut o proba in casa cu toate jucariile si ce sa vedeti .. merge:D .. termin cablaju (care e imens si intortochiat) montez pe masina si gata.. poze cu sculele.. din prima poza se monteaza tot mai putin playeru 2 din de ford:D
[attachmentid=1627610531] [attachmentid=1627610532]
Cabasse_tronic
My work is 70% done!!! trebuie sa mai fac o consola pentru display si sa montez antena GPS... Poze din timpu montarii
[attachmentid=1627611745] [attachmentid=1627611746] [attachmentid=1627611747] [attachmentid=1627611748] [attachmentid=1627611749] [attachmentid=1627611750] [attachmentid=1627611751] [attachmentid=1627611752] [attachmentid=1627611753] [attachmentid=1627611754] [attachmentid=1627611755] [attachmentid=1627611756] [attachmentid=1627611757] [attachmentid=1627611758] [attachmentid=1627611759]

11 Apr 2010, 21:40:
alte poze : [attachmentid=1627611760] [attachmentid=1627611761] [attachmentid=1627611762] [attachmentid=1627611763] [attachmentid=1627611764]
Astept opinii si pareri.. apropo sistemu audio cu ampli-tuner separat suna divin!! scoate 40w pe canal
cosmin_2300
Ce ai mai rezolvat cu navigatia ?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.