Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Supraîncalzirea motorului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
om_bland
As avea si eu nevoie de niste opinii blush.gif de la cunoscatori daca se poate smile.gif < Intrebarea> mea este : Daca in aceasta iarna am avut probleme cu o bujie care nu functiona deloc si am mers 3 zile cu aceasta aproximativ 10 km , pot exista efecte adverse gen : uzura motorului intr-un timp scurt ( se poate uza un motor in 3 zile daca nu functioneaza o bujie ?) . Astazi am schimbat-o si merge bine , mentionez ca n-am putut sa o schimb datorita gerului de-afara si a ninsorii sad.gif (nu puteam rezista afara) . Iar asta vara l-am fiert odata , datorita sistemului de racire defectuos ( radiator infundat ) , apa distilata in el avea
Muttley
1) ce treaba are ce ai scris aici cu titlul?
2) o bujie o schimbi in maaaaxim 5 minute daca o lalai, chiar si la -20 de grade. Nu trebuie penseta, poti purta manusi. Suferi de vreo boala? Nu fac misto.
3) e cam aiurea sa iti asumi un risc cu buna stiinta si atunci sa-ntrebi pe un ton ingrijorat daca s-a stricat ceva.
4) (totusi) n-a patit nimic motorul.
vi_escu
Benzina nearsa de la cilindrul cu pricina se scurge parțial în baia de ulei și îl contaminează. Asta poate dăuna!
vizitatorul
da...insa se evapora
om_bland
Multumesc celor care au avut placerea de a raspunde intrebarii mele smile.gif
vi_escu
QUOTE(vizitatorul @ 28 Jan 2010, 17:22)
da...insa se evapora
*



Si uleiul a ramas la fel de bun ca inainte. Ba chiar mai bun ca a fost spalat!
vizitatorul
amestecul in cilindrii este omogenizat.....pe evacuare iese acelasi amestec(aer-benzina) omogenizat poa cu exceptia catorva procente mici de benzina care condenseaza pe peretii cilindrului si raman sa "spele" pelicula de ulei ... pe deasupra ansamblul piston-cilindru nu este expus temperaturii ridicate coresp. exploziei...pe deasupra segmentul de ungere isi face in continuare treaba....pe deasupra benzina care ajunge in baie , "ramane cum am stabilit" :se evapora...
pe deasupra vad ca vrei sa ai ultimul cuvant ...pe deasupra iti ofer sansa asta....pe deasupra ,in consecinta,astept raspunsul tau..
peste toate....Bafta
revin...impropriu spus"condenseaza"
tom79
QUOTE(vi_escu @ 28 Jan 2010, 23:54)
Si uleiul a ramas la fel de bun ca inainte. Ba chiar mai bun ca a fost spalat!
*


pai sa mai scoata o fisa sa-l si clateasca,eventual sa-i bage si un cocolino...nu? blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.