Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna 3 GT 2.0T 4Control
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
naighba
Dupa 1 an de zile de cautari si comparatii m-am hotarat sa schimb batranica Laguna 2 1.8 16v Privilege din 2001 cu cel mai sportiv model de Laguna 3. Asa ca dupa o grea "lupta" dusa cu toate forumurile si cu diverse persoane cu pareri diferite am ales varianta pe benzina cu o culoare mai speciala ... bleu maltez ... o culoare specifica modelului GT. Acesta este primul post "la cald" cu toate ca inca nu am masina. Ea va fi livrata pe 06.02 de catre un concesionar Renault. Masina va fi inmatriculata in Franta si majoritatea drumurilor vor fi facute tot aici.
Ca detalii :

14000 km / an fabricatie 03.2008 / GPS, 4Control (4 roti directoare), scaune electrice incalzite etc.

Atasez cateva poze facute ieri la test-drive

[attachmentid=1627588097] [attachmentid=1627588098] [attachmentid=1627588099] [attachmentid=1627588100] [attachmentid=1627588101]

Voi reveni cu poze si pareri de indata ce voi pune mana pe ea.

P.S. Am gasit si un filmulet cu Laguna inmatriculata inainte de a mea tongue.gif

http://www.autodeclics.com/renault/essai/3...html?tpe=video#
aphophis
sa o stapanesti sanatos, fara probleme. IMi place culoare, stopurile alea pe leduri se vad super tare noapte, sunt convins ca sta foarte bine pe drum..
andreis
S-o stapanesti sanatos si sa fie asa cum o vrei tu.

Imi place culoarea, e superba si o imbraca bine, te asteptam cu multe "pro" si cat mai putine "contra" dupa ce o conduci.
Arhimede
Superba, marfa culoarea.
slider2
s-o stapanesti sanatos si sanatoasa!! cat te-a dus toata afacerea??
naighba
Masina a costat 18900 de euro si a fost luata de la un concesionar Renault din Franta.
Tinand cont ca la dotarile pe care le are ca noua se ridica in aprox 33.000 de euro ... eu zic ca la 14.000 km am luat-o destul de bine tongue.gif
slider2
tinand cont de an de fabricatie, kilometraj, dotari si nu in ultimul rand motorizare, raportat la pretul de nou mi se pare super afacere, gandeste-te ca ai luat-o la aproape juma de pret.
eduardsebe
norocosule tongue.gif
sa o conduci sanatos si sa auzim numai de bine wink.gif
hitman1234
Ma' da' unde ti-au zgariat usa asa? huh.gif



















Joke,s-o stapanesti sanatos,sa-i dai cox cat duce si sa n-ai treaba cu ea decat la lichid de parbriz si benzinica..de ce o inmatriculezi pe franta,nu-i mai scump?
naighba
simplu ... pentru ca locuiesc in Franta blush.gif
Wolverine
Superba masina. Felicitari ptr achizitie si sa te bucuri de ea.

Asteptam poze exterior-interior.
hitman1234
QUOTE(naighba @ 28 Jan 2010, 15:49)
simplu ... pentru ca locuiesc in Franta  blush.gif
*



deci te urasc si mai mult acum happy.gif

ce-ti trebuie ma nene 2.0t ca acolo n-am vazut sa mearga nimeni cu mai mult de 90km/h..poate aia din Taxi si Transporter,dar cam atat biggrin.gif
naighba
locuiesc in Franta ... dar mai vin si in Romania ... radmasa.gif
TAW
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente... Te asteptam prin Romanica sa ne prezinti si noua "frantuzoaica" la o intalnire de club...
Bafta!
Arhimede
Sa ne zici cand sa dam cu cheia pe ea. =))
Cocojambo
Ce cheie....




Lichid de frana 04.gif
naighba
Vorba lu` Gigi Becali " Bai ... bai ... bai ... pac pac pac " radmasa.gif
catala2k
frumos exemplar... sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea
naighba
Azi mi-au fost confirmate toate actele ... deci masina va fi inmatriculata pana miercuri . Joi ma duc dupa ea ca nu mai am stare icon_mrgreen.gif .
Pana atunci ... multa rabdare si tutun ...
Io_mi_s
S-o stapanesti sanatos!
Care-i faza cu 'tehnologia japoneza'? Stiam ceva de toate rotile directoare la un model de Celica (parca) mai vechi... Este vreo legatura?
naighba
E un sistem preluat de la Nissan dar din cate am inteles acel sistem era in mare parte mecanic pe cand cel de la Renault este electronic si tine cont de foarte multi factori ... accelratie ... viteza...inclinare etc. Din ce am inteles Nissan a conceput acest sistem ca un fel de ESP ... dar a fost rapid depasit de ASR si ESP.

"4WS (Four Wheel Steering) Called Active Drive introduced by Renault for 2008 uses a rear steering actuator similar to the HICAS system used in several Nissan and Infiniti models, which allows better cornering dynamics, high speed stability and decreased turning radius."

HICAS (High Capacity Actively Controlled Suspension) is Nissan's rear wheel steering system found on cars ranging from the more recent Skyline and Fairlady Z (300ZX) iterations to smaller models like the Nissan Cefiro (A31), 240SX/Silvia (S13 & S15)/180SX and Nissan Serena/Nissan Largo. It is also found on models from Nissan's Infiniti division, such as the Q45, M45/M35 and G37. Unlike other four wheel steering systems, HICAS and Super HICAS are fitted to improve handling rather than as a parking aid.

Earlier HICAS versions used hydraulics to steer the rear wheels. The hydraulic system was powered by the power steering pump and used speed sensors to determine how much and in which direction to steer the rear wheels. Later versions, called Super HICAS, moved to an electric actuator for the rear steering rack, making the system much lighter. The Super HICAS system also used its own computer to control the system instead of speed sensors. HICAS and Super HICAS rear wheel steering is limited to about 1 degree in either direction.

HICAS was introduced on the 1986 Skyline GTS coupes (GTS, GTS-R, and GTS-X). The system was later adapted to work on many models in the Nissan range, beginning with the Passage GT.

sachelos
Felicitari pentru achizitie! Astept detalii si cateva poze, impresii..
Da'...pan' Bacau cand ajungi sa o vad live?
Da de veste inainte, thx
tongue.gif
dogy_10
pfffff.......nu pot sa cred cum arata masina asta.....culoare e senzationala, sincer nu pre imi place laguna 3 , dar asta ta e........ parca ma face sa uit ca e urat spatele masinii, e senzatie......sa ai parte de ea si sa incerci sa o ti curata pt ca e foarte frumoasa culoare
Andy_ACS
Noroc ca o sa o conduci prin Franta, caci cu sistemul acela de virare complex si pe rotile din spate nu te vedeam bine prin gropile din .ro smile.gif

Bafta!
Valy1
Sa o stapanesti sanatos...foarte misto culoarea.
Cu niste poze cu interiorul ne incanti ?
naighba
Joi imi vine masina ... asa ca pana atunci ...
BlackHole
Este superba ! Iar culoarea si jantele alea.. wub.gif
Sa ai grija de ea si mai asteptam niste poze dupa ce intri in poseseia ei.
norby_puma
Superba!!!Sa o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente!Bestiala culoarea
naighba
Si eu care imi faceam "probleme" datorita culorii mai exotice blush.gif
Apropos de culoare ... am facut o simulare cu configuratorul de pe situl Renault si am vazut ca e singura culoare trecuta ca "PEINTURE MÉTALLISÉE SPÉCIALE" tongue.gif
Muttley
Du-te pe Champs Elysees la Renault sa admiri "tehnologia japoneza" de la sistemul de directie spate. Daca ai catusi de putin simt tehnic ai sa... vezi tu.

Daca japonezii au vreo legatura cu... chestia aia, eu m-as mira mult si bine.
naighba
Cei de la Renault au recunoscut ca s-au inspirat de la Nissan ... doar detin 55% din companie ... dar sistemul are doar ideea japonezilor ... tehnologia ce e drept e frantuzeasca ...
Sistemul implementat de Nissan in anii 90 era pur mecanic ... pe cand cel de la Renault este electronic si tine cont de diferiti factori ... viteza .. accelerare laterala ... etc.



ncristi
Superba masina. Sa o stapanesti sanatos smile.gif
sachelos
Am mai intrebat odata, cred ca nu ai observat...prin Bacau cand ajungi? smile.gif
naighba
Prin Bacau habar nu am cand ajung ... probabil in vara ... dar nimic nu e sigur. In orice caz in prima joi cand sunt in Bacau ajung si la intalnire wink.gif
sachelos
Suntem in 6, ceva vesti?!? tongue.gif
aphophis
cred ca deja a pus la munca masinuta tongue.gif
naighba
Gata ... am revenit ph34r.gif . Ca prime pareri dupa vreo 600 km ... WOW . Motorul asta te scoate din orice situatie ... parca are turbina permanent. Ca diferente intre Laguna 2 si Laguna 3 GT ar fi urmatoarele:

1. Confortul in scaune - imi este dor de scaunele de Laguna 2 ... erau cat de cat mai confortabile. Acum nu neg ... scaunele de pe Laguna 3 sunt ceva mai sport ... marginile mai ridicate ... putin mai tari dar pana la urma ma invat si cu ele.

2. Comenzile mai "dure" - ambreiajul, servodirectie si cutia de viteze imi par mai ... "inchegate" ... se simt ce e drept veleitatile sportive ale acestui model. In orice caz este multtt mai stabila ca Laguna 2 ... si sistemul 4WS isi merita toate laudele.

3. Suspensia - amortizoarele sport combinate cu jantele pe 18" se simt ce e drept. Nu credeam ca in Franta drumurile au asa multe denivelari ... sau cel putin cu Laguna 2 nu le simteam.

Tin inca odata sa laud sistemul de virare al rotilor din spate ... cred ca este cea mai usoar de condus masina in care m-am urcat. Tinand cont de marime si greutate se conduce nemaipomenit. In curbe o mare parte a fortei centrifuge care te arunca este contracarata de sistemul 4Control ... si chiar se simte. Dupa primul plin, consumul s-a ridicat la peste 9.5% ... dar nici nu am stat rolleyes.gif . Farurile bi-xenon directional sunt nemaipomenite ... nici nu imi imaginam cat conteaza sa vezi "dupa curba" cool.gif .

Am reusit azi sa fac ceva poze ... a plouat non stop pe aici asa ca scuzati jegul care era inevitabil blush.gif .

[attachmentid=1627591057] [attachmentid=1627591058] [attachmentid=1627591059] [attachmentid=1627591060] [attachmentid=1627591061] [attachmentid=1627591062] [attachmentid=1627591063] [attachmentid=1627591064]
[attachmentid=1627591065] [attachmentid=1627591066][attachmentid=1627591067] [attachmentid=1627591068] [attachmentid=1627591069] [attachmentid=1627591070]
[attachmentid=1627591071] [attachmentid=1627591072] [attachmentid=1627591073] [attachmentid=1627591074]
[attachmentid=1627591075] [attachmentid=1627591076] [attachmentid=1627591077] [attachmentid=1627591078]
[attachmentid=1627591079] [attachmentid=1627591080] [attachmentid=1627591081]

... si ceva poze cu "uzina"

[attachmentid=1627591087] [attachmentid=1627591088] [attachmentid=1627591089] [attachmentid=1627591090] [attachmentid=1627591091]

am observat ca Renault a inceput sa foloseasca baterii Varta rolleyes.gif

[attachmentid=1627591092]

si kitul de umflare ...

[attachmentid=1627591093] [attachmentid=1627591094] [attachmentid=1627591095] [attachmentid=1627591096] [attachmentid=1627591097]

spalatoare de faruri


aphophis
multumim pentru impresii sunt bucuros ca esti multimit de masina tongue.gif si de felul cum se misca
naighba
Daca tot e jurnal de bord hai sa incep si eu.

- 14.200 km - revizie inainte de vanzare (ulei, filtre etc ... 88 puncte de control)
- 14.500 km - butonul TEL de pe consola GPS nu functioneaza ... sapt viitoare urmeaza sa schimbe toata consola pe garantie.
- 14.500 km - trage putin dreapta .... sursa inca neidentificata. Marti urmeaza sa merg in service sa caute "buba"
St
Sa o stapanesti sanatos! Poate pui si un video cu sunetul motorului/esapamentului biggrin.gif
naighba
Degeaba il pun . Am ramas surprins de sunetul evacuarii ... care nu prea e ... La 4000 de ture abia il auzi tongue.gif. GT-ul e facut mai mult pentru confort decat zgomot . Pe autostrada la 140 .. 150 e mult mai silentioasa ca vechea Laguna 2 1.8 16v.
sorin_f39
Felicitari pentru achizitie. Multi sunt invidiosi pe tine pentru masina asta (si eu sunt tongue.gif ). Este cea mai tare Laguna pe care Renault a facut-o pana acum.
Iti doresc numai satisfactii cu ea.
R19/16v
Trapa ii lipseste... in rest wub.gif
pistolaru
38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif
sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara probleme . am vazut la showroom laguna 3 gt prea frumos wub.gif wub.gif wub.gif
lurk0000.gif
radioman
Interesanta masinuta, cat mai multi km fara probleme sa ai cu ea, apropo cum procedezi cu kitul de reparatie/vulcanizare a rotii in caz ca..? smile.gif
naighba
uite asa ...

aLecsunder
E absolut superba ! Iti urez sa te bucuri de ea la maxim .
danni_swn
Superba! Sa o conduci sanatos si fara probleme. Un sfat amical: Sa ai grija la pielea de pe volan. Daca porti verigheta. Tipul de piele de pe volan se exfoliaza in timp daca nu ai grija.
Wolverine
Felicitari inca o data ptr masina. Cred ca esti printre cei mai invidiati (constructiv vb) membrii de pe forum.
naighba
Vai ma faci sa rosesc blush.gif ... merci . Am ales versiunea asta total impotriva paerilor prietenilor si cunoscutior care toti imi ziceau ... "bai nu stii ce face un Passat tedeii sau un Bmw 320". Acum am sa le arat ce face un motor sport Renault ph34r.gif . Nu imi pare rau deloc de alegerea facuta ... siguranta care ti-o da la condus e exceptionala. In orice caz la banii pe care i-am dat nu cred ca gaseam ceva asemanator ... la 14.000km si inca in garantie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.