Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: garnitura filtru de aer
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
ionutiulia
stie cineva de unde sa cumpar si eu garnitura dintre filtru de aer si corpul clapeta? acolo unde se aseaza filtru de aer pe corpul clapeta , cea din partea de sus.am cautat si in pitesti pe renumita strada Muntii carpati si nexam.si furtunul acela de la filtrul de aer cel pe unde trage aer motorul , acela negru care se prinde pe caroserie.astept raspunsuri.multumesc
Solenzul
Foarte greu se gaseste ceea ce cauti. Incearca pe la dezmembrari.
cgc64
am cautat si eu aceea garnitura.nu se vinde separat,decat cu carcasa filtrului de aer.incearca sa improvizezi.
YRX
Ba da, exista si separat. Am cautat-o si eu pentru Logan (ar trebui sa fie la fel la Solenza) si am descoperit codurile de la garnitura de sus si de la cea de jos la corpul clapeta. Am intrebat la un magazin si mi-au dat un pret de vreo 30 de lei pe fiecare. O sa caut codurile sa le postez.
ionutiulia
yrx daca le-ai gasit si le-ai cumparat spune-ne si noua de unde sa le luam ca te-om ajuta si noi vreodata cu ceva.eu sunt din buc.la dezmembrari sunt la fel de distruse ca la a mea deci ???
klaus
Garnitura de jos: 7701047579 - 5,7 euro+tva
Solenzul
Garnitura de jos la pretul ala ohmy.gif ? Adica cea dintre motor si corpul clapeta? 173.gif

Eu am gasit-o toamna lui 2009 in Targoviste la 5 lei. Am mai fost pe acolo dar nu au mai adus.
cgc64
poate este pentru logan.de este asa scumpa.in catalogul de piese de schimb pentru solenza nici ni figureaza aceasta garnitura.decat carcasa cu garnitura cu tot.
ionutiulia
klaus nu stiu la ce garnitura te referi .''cea de jos''.nu cea dintre corp clapeta si galeria de admisie.cea din partea superioara corpului clapeta.iar daca vorbim de aceeasi piesa la care ai dat tu codul zi-mi si mie de unde o cumpar ca nu este asa de scumpa.sunt in Bucuresti.
augustin87r
Ma intereseaza si pe mine ca eu jos nu prea mai am garnitura...
YRX
Hai ca am gasit codurile:
7701047579 - garnitura dintre corpul clapeta si galeria de admisie (cea de jos)
7701069213 - garnitura dintre corpul clapeta si cutia filtrului (cea de sus)
Eu am intrebat prin toamna la un magazin de piese (cel de pe Militari), au gasit si ei codurile in catalogul lor, mi-au zis un pret de 30 lei / buc, dar nu le aveau pe stoc. Le puteau aduce la comanda, dar intre timp a venit frigul si n-am mai avut chef de mecanica.
djasu82
poate se gaseste la magazineledacia de pe pantelimon o sa intreb eu .
ionutiulia
MULTUMESC yrx pt ajutor , dar aceste coduri le poti comanda la orice magazin de piese auto? eu am langa mine magazinele de pe CRIZANTEMELOR si MUNTII CARPATI pe langa antiaeriana si piata rahova.pot comanda acolo?sau mai precis in militari la care magazine ai fost tu?cora lujerului, autogara ?????unde mai exact?
klaus
Ia incearca la dacoserv salaj...
Sau service-ul renault de pe trafic greu...
Si tot pe trafic greu - unixtrade.
ionutiulia
bai fratilor am dat comanda de acea garnitura cea dintre filtru si corp clapeta.acum apare intrebarea:sigur se potriveste ? sau o cumpar degeaba!!!! a probat cineva ?multumesc klaus.am dat codul7701069213.asta am comandat-o.imi spune cineva sigur daca e buna.
YRX
Cutia filtrului si corpul clapeta sunt similare la Logan MPI si Solenza asa ca ar trebui sa se potriveasca. Sa dai si tu mai multe detalii, de unde ai cumparat-o cat costa, eventual o poza cu ea. Trebuie sa mi-o iau si eu si cred ca multi altii cu Logan si Solenza.
ionutiulia
o mare dezamagire.am fost azi sa dau avansul pt garnituri la service auto dacia dacoserv si meridian si surpriza acea garnitura nu vine singura decat cu carcasa filtrului de aer care cimpreuna costa 2milioane opt sute mii lei vechi.deci sa il rugam pe KLAUS daca vrea sa ne ajute.sa ne spuna de unde o cumparam.am dat acele coduri care ni le-a dat YRX si nu au gasit nimic in calculator in programele alea ale lor.le-am zis sa faca scrisoare la fabrica la dacia la smecherul ala de francez si sa-i spuna sa plece cu toate sculele din romania sa ne lase in pace.daca cei dio vor sa ne ajute de bine daca nu asta este.sau daca stie cineva un magazin special pentru garnituri prin bucuresti????????
klaus
http://www.piese-logan. ro/?page_id=99#
codurile date de YRX sigur exista. 7701069213 - garnitura difuzor si 7701047579 - garnitura clapeta fluture.
Poti incerca si la service-ul renault de pe trafic greu (ca are referinte bune interne la renault). Alea-s niste garnituri care se regasesc si pe motoarele de pe masini renault get beget.

Sau te duci in targ duminica si vorbesti cu baietii de acolo.
Cu cei cu piese noi, cu cei cu dezmembrari...
ionutiulia
merci KLAUS an sa incerc si acolo maine si in targ duminica poate o da DOMNUL.
YRX
Astia sunt dusi cu pluta rau.... au versiuni vechi de Dialogys in care nu apare decat ansamblul cutiei filtru. O sa mai trec si eu pe Militari sa mai intreb.
Cat despre comerciantii din Autovit, cam greu sa-ti aduca pe cod, aduc si ei ce gasesc.
ionutiulia
pentru KLAUS .am fost acum la servisul de pe trafic greu si nu aveau decat pe cea de jos le-am dat codurile si nu au gasit decat ce am zis.cea de sus vine cu carcasa cu tot. daca YRX are timp sa treaca pe la magazin sa ne zica daca o mai au !!!!!????cam asta este rezultatul
YRX
Deci, update in epopeea garniturilor biggrin.gif
Am fost pe la magazinul meu favorit unde bagasera garnituri. Cea de jos e clara, aia e si pace, la cea de sus o mica surpriza: -codul pe care-l aveam eu este de la garnitura dintre capacul cutiei filtrului de aer si carcasa cutiei. Cat despre cea dintre cutie si corpul clapeta mister total. Dar nu ma las, ca m-au enervat, o gasesc eu pana la urma si pe aia. Atasez mai jos pozele celor 2 garnituri (ca aveam nevoie si de aia).
Deci:
- 7701069213 - garnitura difuzor - intre capacul cutiei si cutie
- 7701047579 - garnitura clapeta fluture - jos, intre corp clapeta si galerie
[attachmentid=1627590877]
[attachmentid=1627590878]
ionutiulia
pai vezi mai YRX. am dat in benganeala degeaba.vezi ce poti face . pana la urma cred ca trebuie sa le dam dreptate la nesimtiti se livreaza numai cu carcasa cu tot.poate totusi?????????
klaus
Sunt prin service-uri o gramada de loganuri lovite cu dauna totala. O gramada de anunturi cu dezmembrari pe net. Si nu trebuie o carcasa intreaga, trebuie o garnitura intreaga.
Si chiar la asta existenta, se poate pune niste "silicon" (de parbrize in cheder de ex, ca e mai elastic)
argon
s-a inventat si siliconul special de trasat garnituri. huh.gif
klaus
Garnitura de chiulasa, de capac culbutori nu-i totuna cu garnitura de la filtrul de aer. Una e fixa intre 2 placi oarecum rigide de metal, ailalta e pe un filtru care joaca si danseaza.
argon
nu ma refeream la silicon ce-l intinzi pe garniturile existente si-l comprimi intre placile alea doua oricare ar fi ele, ci silicon ce inlocuieste garnitura, gasket maker, in genul asta.
klaus
Daca e sa ma intrebi pe mine ala e un silicon poliuretanic daca e garantat ca fiind aderent pe aluminiu. Nu are nimic special.
YRX
Argon, garnitura aia este groasa, mare, si cu doua buze de etansare, nu merge sigur turnata din silicon.
Cele de la dezmembrari arata la fel cu ale noastre, cred ca au o problema de material nepotrivit, se crapa de la caldura si vibratii.
E bizara treaba asta, exista garnitura de jos si nu exista aia de sus, nu stiu ce sa zic. Codul ala se potrivea de la Symbol-Thalia cu motor K7M, iar pe desen in Dialogys pare exact garnitura de sus (apare o steluta in fata numelui *garnitura difuzor, ce inseamna?)
[attachmentid=1627591929]
ionutiulia
ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrr.Mi-am epuizat toate metodele de cautare a acelei nenorocite de garnituri.nu o mai caut.daca are cineva vreuna in plus sau stie de unde se cumpara il rog RESPECTUOS sa ma ajute.
marius80_eugen
In targ la Vitan am vb cu un "vanzator" la 50 ron o astfel de garnitura ca altfel este 1,9 milioane cu tot cu cutie . Eu ultima data am pus si putin silicon si sper sa-si faca treaba . A mea era doar putin crapata .
Ma enerveaza porcariile astea de conditii de la vanzatori , ba sa dai 2 mil pe o nenorocita de cutie , ba sa dai 2,4 mil pe un ansamblu de motoras si brate , daca nu ai nevoie decat de brate .
Poate data viitoare auzim ca te pune sa iei tot motorul in loc sa schimbi doar bujiile . "Porcarii din Romania " - asa ar trebui numit topicul de piese auto .
ionutiulia
si cand ti-o aduce?daca mergem duminica in targ crezi ca o sa gasim?ma intereseaza si pe mine.
ionutiulia
mai stie cineva ceva despre aceasta garnitura?????????????????????
alexandrusiri
eu am sunat azi la majoritatea serviceurilor autorizate dacia din bucuresti la sfatul celor de la vocea clientului dacia la care am trimis un mail.si la unele mi-au zis ca nu au avut asa ceva niciodata,la unele mi-au zis ca o au numai pe cea de jos pe baza de comanda,iar la unele mi-au zis ca cea de jos e diponibila doar pe comanda iar cea de sus vine doar cu ansambul filtrului de aer si ca nu vine ca reper separat.si m-au sfatuit sa incerc in dezmembrari smile.gif
ydaniel
...am cautat si eu garnitura dintre corp clapeta si filtru de aer.
din pacate nu am gasit,singura varianta :''cumparare cutie filtru aer''...
klaus
Garniturile de la 16 v nu se potrivesc?
Ca la corpul ala clapeta sunt piese de schimb individuale
diarenato
QUOTE(YRX @ 6 Feb 2010, 19:46)
Deci, update in epopeea garniturilor  biggrin.gif
Am fost pe la magazinul meu favorit unde bagasera garnituri. Cea de jos e clara, aia e si pace, la cea de sus o mica surpriza: -codul pe care-l aveam eu este de la garnitura dintre capacul cutiei filtrului de aer si carcasa cutiei. Cat despre cea dintre cutie si corpul clapeta mister total. Dar nu ma las, ca m-au enervat, o gasesc eu pana la urma si pe aia. Atasez mai jos pozele celor 2 garnituri (ca aveam nevoie si de aia).
Deci:
- 7701069213 - garnitura difuzor - intre capacul cutiei si cutie
- 7701047579 - garnitura clapeta fluture - jos, intre corp clapeta si galerie
[attachmentid=1627590877]
[attachmentid=1627590878]
*



[text scos de moderator]
M-am documentat, avem documentatiile Dialogys si Renault Parts, avand update-urile la zi. Renault livreaza in felul urmator:
1. garnitura tip sarpe cu codul, 7701069213 care etanseaza cele doua corpuri ale carcasei filtrului de aer;
2. garnitura tip simering cu codul 7701047579 care se pozitioneaza intre ansamblul corp clapeta si motor. (sub corp clapeta).
[text scos de moderator]
Garnitura mult cautata (subiectul acestui topic), care etanseaza carcasa filtrului de aer de corp clapeta injector, NU se livreaza separat, ci numai cu carcasa cu tot !
[text scos de moderator]
[moderator edit] la urmatorul post ce contine reclama, ban permanent
cristio_79
Asadar, daca se strica garnitura, ori o carpim in stil romanesc, ori cumparam toata carcasa filtrului si facem colectie. Ar mai fi dezmembrarile.
ydaniel
bine ca nu faci si reclama la magazinul vostru cu preturi enorme si ''atitudine'' de smecher!
CIPTUNING
La dezmembrari, putin probabil sa gasim bune: si astea au tot aceeasi varsta ca ale noastre, facute din acelasi material si sunt probabil la fel de crapate.
Doar de la vreun Logan mai tanar. Asta daca nu simt baietii de la dezmembrari fenomenul si o sa ceara cat nu face pe ea sau sa n-o dea separat de cutie.
Eu zic ca vor aparea la fel cum au aparut si simeringurile la servodirectie- pasari la fel de rare, candva.
diarenato
QUOTE(diarenato @ 25 Sep 2010, 12:41)
[text scos de moderator]
M-am documentat, avem documentatiile Dialogys si Renault Parts, avand update-urile la zi. Renault livreaza in felul urmator:
1. garnitura tip sarpe cu codul, 7701069213 care etanseaza cele doua corpuri ale carcasei filtrului de aer;
2. garnitura tip simering cu codul 7701047579 care se pozitioneaza intre ansamblul corp clapeta si motor. (sub corp clapeta).
[text scos de moderator]
Garnitura mult cautata (subiectul acestui topic), care etanseaza carcasa filtrului de aer de corp clapeta injector, NU se livreaza separat, ci numai cu carcasa cu tot !
[text scos de moderator]
[moderator edit] la urmatorul post ce contine reclama, ban permanent
*




Am introdus antetul firmei noastre (care a fost scos de moderator) pentru autenticitatea postului si pentru a elimina orice speranta a gasirii separat a garniturii din acest topic.
Reclama nu ne trebuie, mai ales aici, plus ca suntem satui de cata munca facem.


Revenind ON-TOPIC, la 1.4MPi si 1.6MPi de la Logan si Sandero, avem aceeasi garnitura, care, din pacate, de asemenea ca si la SN si Solenza, NU se livreaza separat de catre constructor.
YRX
Trebuie gasit fabricantul real al garniturii. Am cautat putin printre furnizorii traditionali Dacia-Renault si cred ca fabricantul este urmatorul:
http://www.ronera.ro/contact.htm
Daca este cineva din zona sau are drum poate se intereseaza.

Oricum, mai nou carcasele filtrului de aer se fabrica la Munplast, poate s-a infiintat vreun magazin neoficial pe acolo smile.gif
ramsen
waw...o sa ma duc special si o sa ii intreb daca vind aceasta garnitura si la bucata...si cit costa una...
ydaniel
din ce am vazut eu garniturile din cauciuc presate sunt fabricate la vm comp iar cele tip burduf la ronera.
normal ar trebui sa vanda la ronera.
ar fi frumos daca le-ai face o vizita rolleyes.gif si sa cumperi garnitura ,ca sa nu mai sustina ''niste vanzatori dornici numai de profit'' ca nu se gaseste separat.

la munplast au numai plastice...nici vorba de garnitura sad.gif
diarenato
[moderator edit: nu mai citati posturile IMEDIAT anterioare]

Garnitura NU se produce in Ro! Vine numai pe reteaua Renault.

Afirmatiile gratuite nu cred ca si au rostul.
Maskatu
Asa de rupte aveti garniturile de necesita inlocuire? Masina mea are 72.000 km si 9 ani, iar garnitura in cauza este intr-adevar fisurata insa pe laterala si nu in "buza" unde face contact corpul filtrului de aer cu corpul clapeta.

In functie de gradul de ruptura, se poate repara cu silicon negru (este mai rezistent) sau apelati la dezmembrari... decat sa dati 100-150 pe toata carcasa filtrului de aer, gasiti la dezmembrari garnitura in cauza cu 10-20 de lei.

spor
diarenato
Domnilor, personal m-am ocupat, am detasat o garnitura de pe o carcasa de filtru de aer din depozitul nostru, am trimis-o tocmai in Iasi la un SRL si a copiat-o. A durat 5 saptamani si iata:

Am primit garnitura cu pricina, au venit 10 bucati, mai avem 8 bucati in acest moment. 18RON/buc.

Avem ! smile.gif
YRX
Bravo!
O poza cu copia se poate?
bogdanelkva
Si cat sunt facute sa tina garniturile astea? unsure.gif
ionutiulia
daca ne spui si locatia unde te gasim e si mai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.