Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sukaru
ce model de garnituri sunt pentru pompa frana 4 conducte si un lichid de frana bun
baranga
ieri le-am schimbat si eu la mine(11 ani si-au facut serviciul);am luat de care am gasit(era urgenta sa plec cu masina);dupa 2 saptamani nemiscata nu aveam gram de frana chiar daca am lasat-o pe dreapta cu frane beton;
Rezultatul schimbarii garniturilor este f.bun;am frane foarte bune;
Daca nu stii cum se schimba garniturile scrie si iti dau detaliat;
La magazin ceri garnituri de pompa de frana 4 conducte,diametru 20,6 wink.gif
sukaru
sall treaba este ca am schimbat garniturile ,am facut aerisire si degeaba frana am la a 2 pedala chiar nu stiu ce sa ii mai fac multam
ghitza
cand faci pedale nu sufla innapoi in borcanu de la pompa?uitate si vezi.daca zici ca la a 2-a pedala ori ai aer in instalatie asta daca nu curge pe niciunde ori pe spate de la reglajele acelea idioate cu care imi mananc si eu zilele.rog sa se puna o schema sau ceva cu reglarea franei de mana si excentricelor pe spate.
sukaru
sall am verificat si nu sufla in borcanu de la pompa, aerisire am facut de mi s-a facut rau si tot degeaba
Mr_Devil83
ghitza, la tine e cu autoreglaj in principiu. ar trebui sa se regleze singuri sabotii dupa ce apesi de 3 4 ori pe pedala.

Si eu am avut acceasi problema cu pompa de frana, garniturile cumparate din magazin pur si simplu nu tineau mai mult de 2 3 saptamani. Asa ca am luat un kit de reparatie pt pompa, de asam, a fost vreo 25 de lei, avea si arcurile si pistonasele si mai bine de 1 an jumate n-am avut treaba iar masina si acum are frane foarte bune.
ghitza
da Mr_Devile asa stiam si eu c a sistemu lu peste se regleaza singur dar pe stanga tot nu e cum trebe nush dc.si am sch.si silindru de vreo 2 ori.piesa de 25 de lei.de curs nu curge am frane dar se poate mai bn.deasta am intrebat exista o poza ceva cu reglaj.mss inca odata
tom79
QUOTE(ghitza @ 2 Feb 2010, 00:19)
da Mr_Devile asa stiam si eu c a sistemu lu peste se regleaza singur dar pe stanga tot nu e cum trebe nush dc.si am sch.si silindru de vreo 2 ori.piesa de 25 de lei.de curs nu curge am frane dar se poate mai bn.deasta am intrebat exista o poza ceva cu reglaj.mss inca odata
*


cel mai bine dai tamburii jos le polizezi gradul si faci reglajul manual
ghitza
tamburii nu au grad.nici sabotii
tom79
QUOTE(ghitza @ 5 Feb 2010, 23:59)
tamburii nu au grad.nici sabotii
*


atunci aeriseste si conducta de retur de la repartitor la pompa[aia cu piulita cea mai mare]
Minel
Circuitul de by-pass .... smile.gif
robbygh
am si eu o problema legat de frane:
am schimbat garniturile de etrier, placutele de frana, cilindrii si imi raman rotile din fata blocate dupa ce eliberez frana.am crezut ca sunt furtunele de etrier infundate asa ca le-am schimbat si pe alea, dar nici un rezultat.
ce mi-a mai ramas a fost pompa la care nu am umblat.trebuiesc chimbate grniturile de la pompa pentru ca nu lasa lichidul sa revina?
multumesc
numai bine
ghitza
mss de rasp tom79:cred a ca tre sa schimb si limitatoru ca e intepenit nu mai face cursa aceea de inchis si deschis.frane am nu pot sa zic dar ar mai fi loc.am mai regtlat si din cursa de la pedala si e mai bn.la a 2-a pedala e deja sus si franeaza.am mai strans si frana de mana sa fie undeva la 7-8 dintisori.eu cred ca si pompa (ASAm) nu e pe treaba ei dar merge de 90 de lei cat am dat pe ea.caut si eu acuma o pompa de papuc diesel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.