Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tab`
turometru pe dacie 1310 li...daciutza mea a avut turometru dar nu merge desi are toate firele unde trebuie mai putin becul acela care se aprinede cand dai pozitie si bate de sus in jos(cel verede la mine),ar putea sa fie din asta?
alin12
1. dc zici a avut? l-ai scos?
2. nu este nici o legatura intre iluminatul bordului si turometru
3. verifica mufa de deasupra turometrului, poate nu face contact
tab`
nu l-am scos sunt unele dacii nu au si de aceea am zis aja,am verificat mufa si face contact perfect,poate sa fie din el(turometru)adica sa aiba ceva defect in el?
alin12
da niste detalii.....de cat timp nu mai merge, cum a functionat inainte, daca trepida, daca sarea acul cand aprindeai luminile, cand claxonai.....etc
tab`
problema e ca nu merge de cand am luat masina am verificat la bobina,cu becul si vine curent si mai multe la fel si la contact,dar problema este ca nu merge,doar kilometrajul,si app pe parte la turometru merg toate becurile cel de la pozitie,cel de faza lunga,martor frana mana,tot numai turometru nu merge:D
ghitza
pai lai dat jos sa vezi nu are o placuta in spatele lui ?acea placa este prinsa in 3 surubele ce fac contact cu folia aia de plastic verde ce este la ceasuri,si din placa pleaca 2 fire la turometru.ia vezi nu e puscata acea placa?la mine asa este si e dus intagratul acela.eu cand puneam contactu si dupa era acu la 7000 si varia in functie de consumatori,acum lam deconectat pana vad ce fac ori repar placa daca se mai poate face ori alte ceasuri.



aceasta este placuta de care vbeam ea se afla in spatele turometrului si din ea pleaca 2 fire la turometru.asa e la mine
tab`
oke mersi mult o sa ma uit si o sa va anunt
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.