Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Buson Rezervor inghetat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
Ultima oara am alimentat inainte de ultimele zapezi, acu vreo 2- 3 sapt.

A scazut nivelul, trag la pompa, ioc, nu mai intra cheia in buson decat jumate.

2 posibilitati, ori a inghetat butucul, ori a fortat careva busonul cu ceva si s-a rupt inauntru.

Care ar fi solutia de deblocare?

Sa-i bag niste alcool salin, spirt, WD40, apa fiarta, ce anume?

Daca e blocat ceva inauntru cum deblochez?

Busonul pe capul conductei se misca putin stanga dreapta.
mircea63
a inghetat din cauza umezelii din aer. incalzesti cheia cu flacara de la o bricheta si apoi o introduci in yala. astepti cateva secunde si apesi ca sa intre de tot si apoi usor incerci sa o rotesti. daca nu reusesti repeti operatia. dupa ce ai deschis pui in yala cateva picaturi de wd40 sau antigel ca pe vremuri. nu o sa mai ai probleme iarna asta.
danut 69-71
Cu apa fierbinte si dupa ce-si da drumu , WD-40 , antigel , lichid de frana , ce ai la indemana .
tzepesch
multumesc de raspunsuri, i-ll get on it.

cand am vazut ca nu-i dau de cap am bagat in canistra, dar tot tre s alimentez intr-un final


(ps off: debica passio 2 se comporta excelent pe zapada)
Alexio
Nu incalzi cheia cu flacara ca o decalesti si o ia dracu de cheie.
Nu te apasa pe el ca este inghetat si stii si tu putina fizica.
Degeaba bagi WD40 ca este o porcarie.
Nu baga apa fierbinte ca este prea frig afara si nu rezolvi nimic.

Solutia: fii hotz! cum? simplu!

Ia o surubelnita lata cat cheia. Baga-o in buson la cheie si fa cu ea stanga dreapta stanga dreapta in timp ce cu mana rotesti busonul spre stanga (parca in stanga se deschidea). NU FORTA fa usor ca in 15 secunde ar trebui sa il desfaci. Ia-l in casa curata-l bine apoi usucal cu feonul, Ai nevoie de 2 sprayuri: unul care curata rugina si mizeria si oxidul si unul cu vaselina lichida activa. Dupa ce ai uscat busonul 100% dai cu ele si Gata il pui la loc. Daca nu ai acele sprayuri nu da cu nimic. Nici cu vaselina nici cu wd40.

Testat si reolvat si pe berlina si pe brakuri... Asa am patit si eu de 3 ori din cauza fraierilor de la spalatorie care nu se simt ei bine pana nu baga apa si in toba.
CGDBZ
Am patit si eu , dar la peco , si trebuia neaparat sa bag benzina , asa ca am luat frumos un patent ,dupa ce am frecat putin cheia sa se incalzeasca cat de cat am batut cu el in cheie usor pana a intrat cheia , am apucat cheia cu patentul si am miscat usor stanga si inapoi pana sa deschis , mi-au inghetat putin mainile ca nu erau decat -20 de grade dar am reusit .Daca esti acasa pune ulei fierbinte (de motor) si imiediat bagi cheia .Nu pune apa caci ingheata la loc .
adrianadrian
si eu tot break am...cu apa fierbinte ii dau biggrin.gif
tzepesch
rezolvat

porcarie sau nu, aseara inainte sa urc in casa am bagat wd. dimineata n-am mai fost nevoie de alcool, apa fiarta, cheie incinsa, etc.a mers din prima.

multumesc pt raspunsuri
florian90
QUOTE(tzepesch @ 31 Jan 2010, 09:37)

(ps off: debica passio 2 se comporta excelent pe zapada)
*



off:si tot passio 2 am...si am mers pe zapada fara probleme...biggrin.gif
CRISTI IF100CSY
In legatura cu busonul de la rezervor,m-i sa intamplat si mie,chiar si la incuietori.Am folosit toate metodele spuse de voi dar pana la urma am luat de la peco un spray special si,vi-l recomand este foarte bun si ieftin. smile.gif icon_mrgreen.gif
s0rinel
voi va chinuiti prea mult eu suflu in incuietoare si rezolv problema smile.gif)
tzepesch
stiam si eu de varianta cu suflatu aer cat mai cald in yala, dar radmasa.gif asta mi s-a parut cea mai extrema, pe lanaga aia cu incalzitu busonului cu bricheta direct
Mr_Devil83
e vreo 8 lei un spray de ala si e foarte bun.

Cea mai mare tampenie mi se pare asta cu incalzitul cheii, bruscatul ei sau mai stiu eu...aia cu batut in cheie.

Eu le recomand tuturor o trusa de scule si chestii de astea de prim ajutor sa tina in portbagaj dar de ce sa fim prevazatori cand putem face topic special pe daciaclub?
bobu
Oameni buni, solutia rapida este suflatul. Am patit de nenumarate ori sa imi inghete apa in butuc si dupa doar doua guri de aer cald s-a topit de se scurgea apa din butuc. Cu cat se sufla mai puternic, cu atat se incalzeste mai repede. Sunt necesare maxim 2-3 operatii. Bineinteles ca este de preferat o solutie dedicata (sprai), dar in lipsa asta este solutia rapida.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.