Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BATAIE LA CULBUTORI?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CRISTI IF100CSY
FRATE EU AM O DACIE DIN '99 SI NU AM NICI UN FEL DE PROBLEMA CU EA,NU AM FACUT SETUL NICIDATA,DECI NU AM UMBLAT DELOC LA MOTOR,IN SKIMB MI-A REGLAT CINEVA CULBUTORII.......... MAI BINE NU AI MAI REGLA. CAND MOTORUL E RECE BATE INGROZITOR,CE SA FAC?????????????????????????????????????????????????????????? MS.PT AJUTOR
Ciorapel
Scrie si tu cu litere mici, corect gramatical, si cu mai putine semne de intrebare.

Raspunsul intrebarii e foarte simplu : du-te la cineva care intr-adevar stie sa-i regleze !
CRISTI IF100CSY
Frate,din cate stiu eu,mecanicul asta e foarte bun,lucreaza la o companie foarte mare din romania {nu pot sa dau nume} repara zeci de masini pe zi. dar oricum,ms pt sfat. smile.gif Si,inca ceva,culbutorii bat numai cand motorul e rece.
krapcarasu
ulei de care folosesti, filtru?
CRISTI IF100CSY
Pai eu folosesc ulei Texaco havoline 15W40 De foarte mult timp,imi recomanzi un alt tip de ulei? Si,in schimb vara bag aditivi 2+2 cam o cutie la un schimb de ulei.
smile.gif icon_mrgreen.gif Filtrul tot de la texaco
krapcarasu
aditivii in general nu se recomanda, filtru texaco nu am avut, trebuie verificat, daca nu lucreaza supapa de retur din el nu tine uleiul in rampa si vor bate culbutorii pana ajunge uleiul
CRISTI IF100CSY
ok krapcarasu,ms de sfat,eu o sa schimb filtrul si dupa aceea o sa mai vedem. Tu la ce perioada de timp schimbi uleiul?
krapcarasu
intre 5000 si 6000km, aral 15w-40 si vara si iarna, fara aditivi, filtru mann
ghitza
ia mai desfa tru putin capacu de la culbutori din cele 3 piulite sau 2 nu ma retin sa vezi mai bate atunci?eu am patit ca am fost la reglat cu ei si am strans capacu prea tare si cand am dat cheie sa vezi batai dealea.atingeau in capac .incearca si vezi.
CRISTI IF100CSY
Bine frate,ms.mult o sa incerk sa iau si eu ulei aral si filtrele mann sunt foarte bune nu?


1 Feb 2010, 16:13:
da,ku kapacu ar fi o chestie, o sa incerk.


1 Feb 2010, 16:16:
da,totusi nu kred ca e de la capac ca,bate numai cand e rece.......... sad.gif

2 Feb 2010, 10:19:
Da frate,chiar ai avut dreptate,capacul de la culbutori era foarte strans si l-am mai slabit putin si,akum nu mai am probleme,ms fratilor smile.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.