Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe Supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Guvide
Salut ! Am o clima din 2001 si dupa cum bine stiti, la partea audio e extrem de proasta cu niste rahaturi de boxe.
Ceea ce vreau sa aflu si yo este daca casetofonul ei suporta 2 boxe pionner sau tre sa pun alt casetofon, din ceam auzit cik poate sa suporte destul de mult si a doua intrebare unde as putea sa pun boxele in spate in afara de etajera, deoarece cu timpul se lasa si e naspa.
M-ati ajuta foarte mult daca mi-ati da niste idei cu locu unde sa le pun.




Multumesc anticipat !
arogant
Daca vrei sa le iei mai mari de 10 sau 13 cm cat au cele originale care se aud groaznic asa cum spui si tu, nai decat sa le ti in buzunare daca nu vrei sa le pui pe polita, sau mai exista varianta sa le pui in cutie si sa le ti in portbagaj, dar va ocupa loc si ar trebui sa renunti la acea polita
robert1991
cred ca suporta!eu am pe casetofonul original pe spate 2 boxe blaupunkt ovale si pe fata nu mai stiu..se aude destul de bine:) cand o sa am bani o sa schimb si casetofonul!ascult cu chestie d-aia la bricheta,nu stiu cum ii zice!

in legatura cu locul,nici eu n-am vrut sa gauresc etajera dar alta solutie n-am avut!
Maskatu
Fm transmitter.
GrOzOy
Eu am un cd-player kenwood , 2 boxe pe fata ( cele din frabrica) si pe spate mi-am luat de curand 2 difuzoare boshmann . Se aud excelent la banii care i-am dat pe ele smile.gif ! Tin sa mentionez ca am dat gauri in etajera aia din spate si din cauza greutatii in 2 luni deja sa facut "barca".. !
robert1991
si ale mele tot cam cat ale tale sunt GrOzOy pe spate dar inca nu s-a lasat etajera!le-am schimbat si pe cele de pe fata ca nu erau bune deloc! mi le-a dat pe moca un prieten si dc tot n-avea ce face cu ele le-am schimbat pe toate:)

fm transmitter masktu asa!
j00hn
puneti si voi o bucata de lemn intre cei doi suporti de boxe ( alea originale de plastic ) sub etajera aia...ca sa sustina greutatea...tongue.gif
Cosmin.nova
pei polita e un loc ideal pentru boxe mai mari..alt loc nu vad care sa nu te incurce. Uite cum e la mine
[attachmentid=1627589444] [attachmentid=1627589445] [attachmentid=1627589446] [attachmentid=1627589447] [attachmentid=1627589448] [attachmentid=1627589449] [attachmentid=1627589450] [attachmentid=1627589451] [attachmentid=1627589452] [attachmentid=1627589453] [attachmentid=1627589454] [attachmentid=1627589455] [attachmentid=1627589456] [attachmentid=1627589457] [attachmentid=1627589458]

ma scuzati, n-am mai facut curat in ea de mult..iarna asta blush.gif
and_rei
eu nu stiu cum de se indoaie a voastra.eu am boxe ovale pe spate de vreo luna si,si cum era polita cand am pus boxele atunci asa e si acum :|
GrOzOy
O sa ii fac eu cv ca daca sa lasat nu mai sta lipita nici de haion si se aude mai prost dar la vara o sa rezolv eu cumva ca am probleme si cu haionul , scartaiala in toata masina si tot asa ... dacie ! Numai bine
Cosmin.nova
dar cine a zis ca se lasa polita din cauza boxelor? bine..contribuie si asta dar cel mai probabil e uzura si materialul din care e facuta. Daca mai ai si apa..sau cine stie ce a pus pe ea ex-proprietarul
arogant
Acum depinde de ce model de boxe aveti! Cosmin.nova eu am pus acelasi model de boxe pioner ca ale tale doar ca sunt de 25 cm in diametru si cantareste 3,5 kg o boxa. Ce parere aveti se indoaie polita cu 7 kg pe ia ???
harry
eu dupa ce mi-am montat difuzoare ovale pe spate, am pus si o tija metalica pentru a intari polita aceea.
Guvide
Mda se pare ca n-am de ales osa trebuiasca sa pun pe etajera boxele si n-am decat sa o intaresc. smile.gif tongue.gif
Maskatu
Polita din spate este destul de rezistenta in conditiile in care nu se pun pe ea diverse lucruri sau nu se monteaza difuzoare. In cazul in care se monteaza difuzoare se recomanda intarirea ei cu o bara metalica sau cu o scandura. Eu am pus o scandura chiar in curbura dinspre incuietoare. Am prins-o in 4-5 suruburi de rigips care nici nu se vad, pentru ca s-au "imbinat" cu mocheta politei.

Daca imi aduc bine aminte din fabrica masina a venit cu difuzoare de 13" pe suportii politei adica in spate, respectiv 10" in usile fata. In spate evident nu se pot monta difuzoare mai mari de 13" pentru ca lacasul nu permite. Se pot motna in schimb difuzoare 6/9" in polita, in acele 2 "gauri" ale politei unde incap fara probleme.

Iar in usile fata se pot monta difuzoare de 10", de 13" sau chiar de 17" fara modificari majore. Casetofonul sau radio cd-ul din fabrica nu suporta difuzoare mai mari decat cele din fabrica, sau mai bine zis daca puneti alte difuzoare, claritatea si calitatea sunetului nu va fi aceeasi cu claritatea si calitatea unui mp3 de generatie mai noua.

bafta
robert1991
da asa e...dupa cum am mai spus am boxe pe casetofonul original pana dispun de bani pt un mp3 player!se aude binisor dar dc dai mai tare volumul de 24 face ca naiba:) Guvide daca dispui de bani pentru un mp3 player ia-ti smile.gif
harry
@Maskatu Ai vrut sa spui te exprimi in centimetri nu in inch (toli), nu? tongue.gif
Maskatu
Mda, cm.... dar pe multe site-uri de profil inca mai sunt trecuti inch in loc de cm.... deci pe fata 10 cm din fabrica, respectiv 13 pe spate. Iar ca after market pe fata merg de 16,5 cm - 17 cm , iar pe spate pe polita 6/9 inch sau 15x23 cm.
Bogyciu
Eu am avut ovale prinse in spate, unde e locul normal de difuzoare. Din pacate una a crapat si le-am inlocuit cu altele pe 13... Nu gasesc poza... facusem niste bride si stateau f bine acolo...
Guvide
Pai am un casetofon jvc recent de 1 an cumparat si doua pionner. Si polita e intarita cu o bucata de lemn .


Deci mai tre sai dau bataie biggrin.gif . Chiar sunt curios cat mi-or lua aia sa le monteze; cred ca vreun milion. blush.gif
j00hn
eu mi le-am montat singur...si subwooferu' cu statia la fel...singur...biggrin.gif
piticus_2009
Va salut domnilor, am si eu o intrebare pentru cunoscatori in legatura cu partea audio; am cumparat doua suwoofere jbl GTO 1202D cu doua bobine 300W RMS si un amplificator jbl GTO 7001E 700W RMS de la Booster am zis si eu sa am ceva profesional am facut o incinta cum am stiut eo mai bine si mam dus la iei sa mi le monteze am crezut ca la ce mi-am loat o sa rupa masina cand colo nu se auzea mai nimic mi-au spus ca nu e buna incinta, am cumparat o incinta compatibila din emdeef si tot nu se aude, mam dus cu ele la garantie aia zise ca nu au nimic si ca nu are ce sa le faca apoi mam dus la baieti din targul vitan aia miau spus ca sunt cablurile subtiri bun zic sa o fac si pe asta miau pus aia niste cabluri groase de am zis ca nu e adevarat a mai bagat un condesator am schimbat si bateria mau facut sa las si pacolo vro 12 mil. au mai incercat iei tot felul de reglaje, combinati cu firele alea pea colo si nimic tot asa se aude.
Deci am incercat toate combinatiile posibile am fost la o gramada de baieti si toti au ridicat din umerii. Acum va rog sa va dati si voai cu parerea sad.gif
Relu_GTT
condensator ai ?
piticus_2009
Da frate am doua
djasu82
egal cu 0 cndensatorul daca statia nu scoate tongue.gif vezi cum e legata la partea casetofonului ... se poate injecta din casetofon semnal de 0.2mw sau 2-5V asta pe partea de iesire dif in intrarea statiei.
Difuzorul de la statie se leaga in punte pentru ati furniza cele 700W rms daca legi difuzorul intre iesire si masa semanlul scos pentru difuzor e slab si deci nu e legat in punte .
Cum ia unii banii biggrin.gif tongue.gif
Pune o poza cu statia si conexiunile iei si intrari si iesiri si iti facem o schema de legatura si dupa aceea o faci chiar tu fara sa mai arunci cu banu.
te ajutam eu dar momentan nu sunt in bucuresti ma invart pe la sibiu.
piticus_2009
Mersi ASU lasa ca poate vii o data la intilnire si te uiti tu la ea ca eu ami prind urechile pacolo sincer.

5 Feb 2010, 15:25:
Aropo ASU poate gasesti si tu pe-acolo mufe de casuri log biggrin.gif
coco_blondu
eu mi-am pus pe fata de 16 cm..ca nu aveam platicul ala care il aveti majoritatea...initial luasem de 13....dar..nu stateau acolo!!..si acum le iau..si nu le-am dat asa ca pe cine intereseaza ..sa-mi de-a un PM!!..ca le tin degeaba..app..cu banii nu de-a moaca:))=))
j00hn
ce boxe sunt blondule ??? hai ca vb pe mess pe la 2-3 biggrin.gif
DJMaxx
incintele custom la subwoofere nu se face dupa metoda ochiometrica depinde mult de parametri difuzorului deciinainte sa iti faci incinta uitate pe parametri t/s si vezi ce tip de incinta trebuie volumul incintei si acordajul ... eu am un woofer sony xplod de 15" producatoru recomanda incinta inchisa eu am facut bass reflex .. se aude ca dracu in masina ... dar in aer liber rupe ...
acuma daca nu merge in nici un fel ce poate fii? statia dusa sau legata prost
daca ai luat statia noua uitate pe manualu de instalare si respecta pasi de acolo
daca vii duminica la intalnire poate ma uit yo pe acolo biggrin.gif
Maskatu
Ce sa te uiti ca la tine se aude oripilant rolleyes.gif Tare si mai multa vajaiala decat bass unsure.gif
DJMaxx
ha ha ha ... poi ce ai vrea sa se auda ...la el nu se aude deloc si am mai spus ca ala nu era facut era de proba ... dar asta e mai sunt si alti factori care influenteaza calitatea sunetului cat si volumul
sonnic53
am pe masina un dvd din care pleaca restul de difuzoare . in fine . ideea este ca intro zi am pus niste video pe card si toata ziua am ascultat doar videoclipuri dupa acel card. seara mam hotarat sa bag un cd cu muzica insa nu mai citea . de atunci nu mai citeste nici un fel de cd. de oare ? pana sa ascult de pe card mai mult timp totul mergea ok ...
djasu82
pai vezi din setari si deconecteazal de la baterie ca sa-si revina la setarile initiale.
sonnic53
asta sa fie ? hai ca asta nu mia dat prin cap . o sa incerc si asta . mersi
robert1991
guvide pana la urma ai pus?pe casetofonul original?
Guvide
Nu mi-am pus nimic ink unsure.gif mad.gif
sonnic53
am incercat si faza cu bornele la baterie ? sau resetat comenzile la dvd insa tot nu citeste cd . cand bag cd in el se aude 2 sec , insa dupa aia se opreste . si imi arat cd error . la orice tip de cd bag ... ce sa fie oare ?
djasu82
probleme la lentila laser sau ceva blocat .. o curea sarita ca si asta e comandata prin curea din cate stiu ca multe au asa ceva mai ales la cd. Vezi daca iti citeste un DVD.
DJMaxx
dai fata jos ....sau sub fatza are un buton ascuns ... sau ar putea avea ... e o gaurica ceva unde bagi o scobitoare sau ceva ce intra pe gaura aia si asa se da reset incerca si asta ... eu am un cd sony si pateam si eu asa ca imi dadea eroare de citere pe cd ... ce model e ? poate ma uit pe net si iti zic
sonnic53
nu citeste nici un fel de cd. nici dvd nici normal nici original nimic. insa pana sa bag cardul cu videoclipuri mergea totul ok . insa acum cand bag cd se aude 2 sec atat sidiul ca si cum ar invarti. doar la bagare , apoi se opreste si sta asa panami apare " disc error " nu are nici o gaurica nimica

23 Feb 2010, 22:54:
vreo 2 poze cu el . scuzati claritatea . firma ? nu scrie asa ceva pe el smile.gif
DJMaxx
aia e fata ... pe aparat in partea frontala vezi daca are ce am zis eu ... un buton de reset .....
sonnic53
scuze atunci. o sa ma uit maine . sa vad daca gasesc ceva pe el .

25 Feb 2010, 19:18:
mam uitat . am gasit acel buton. am reusit sal apas cu ceva ascutit si subtire. cand al tin apasat se aprinde un beculet rosu . dupa ce pun fata si dau drumu setarile sunt Resetate.la 0 toate . insa tot nu citesc cd . de ce oare ? ce sa fac ?
j00hn
schimbal...
sonnic53
da la tine gata daca nu mai citeste cd trebue schimbat.. raman celelalte accesorii , card,usb,RADIO . insa as vrea si cd sa mearga . are si ala rolu lui acolo .. mersi oricum de idee
puiu82
Baieti,am si eu o mica problema cu mp3-ul meu...functioneza,dar nu se mai aprinde fata si nu pot modifica nici o setare.........nici volum,nici melodii,nici radio......ce sa aiba oare?
P.S.Scuze Sonic,pt ca am intervenit in topicul tau......
Bafta!
DJMaxx
easa dintr-o data sa stins? sau ai scapato pe jos cum am facut yo ...biggrin.gif la mine a fst nasol ca fata era pe tub fluorescent , daca era luminata cu leduri era altceva ... verifica contactele fetei cu casetofonu ... lamelele de la fata sa nu faca bine contact ...
Maskatu
Poti sa cureti contactele dintre fata mp3-ului si mp3 cu o guma de sters creionul, sau dai cu spray de contacte pe o carpa, apoi stergi contactele. Spor!
robert1991
sal baieti!

am facut rost de bani si vreau sa achizitionez un mp3 player!

DSN mea e clima! trebuiesc modificari majore pt a conecta de ex dvd player-ul din poza de mai jos?

cam cat este in service sau la electrician pt montarea unui mp3 player?
sonnic53
daca este mai mare doar fata playerului , iar carcasa lui este ca un player original nu faci nicio modificare . vad ca are mufe la el . daca ai si tu mufele ( 2 ) la masina e ok biggrin.gif
robert1991
da , am cele 2 mufe:)

dimensiunile player-ului original le stie cineva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.