Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vibratii ciudate dacia pick-up diesel 4X4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sorin_buicu
Salut, am un papuc diesel 4x4 din 2006 si incepe sa ma "supere" in urma cu 2 zile am schimbat rulmentul de la cardan (intermediar) si uleiurile...grup si cutie. dupa ce am facut astea..la viteza mai mare de 50km/h vibreaza toata masina si se simte in cabina...de parca s-ar dezmembra. de ce oare? azi am vazut ca rulmentul de la grup are joc...sa fie din el? multumesc
Muttley
"Meseriasii" au montat cardanul la loc cu crucile defazate.
sorin_buicu
pai eu am fost "meseriasii" cardanul e model nou.adica ultimul si nu ai cum sa pui crucile defazate. are doar 2 cruci la grup si una pana in rulment apoi dintii aia unde oscileaza cardanul ma ganndesc ca le-am pus invers fata de cuplajul ala de cauciuc de la cutie intre cutie si cardan e un cuplaj de cauciuc . asta sa fie cauza?:-??


5 Feb 2010, 18:53:
chiar nu stie nimeni...?:|


5 Feb 2010, 18:53:
chiar nu stie nimeni
?
pirvumark
cred ca ai conectat gresit cardanul, cu toate ca pe sub papuc nu am mai stat de cativa ani si sincer nu vad cum sa-l pui rau, dar cred ca ai facut ceva si merge in salturi, iar la turatii mai mari ale cardanului, forta centrifuga face sa tremure ca naiba. vezi sa nu strici iar rulmentul si altceva in grup sau cutie. da jos si verifica. de obicei vine de la sine montatul, nu prea ai alte optiuni de pozitionare, dar........
didosdoru
Rulmentul de la cardan l-ai cumparat cu tot cu cauciuc? Acel cauciuc poate fi foarte rigid is nu mai amortizeaza deloc vibratiile, pune-l pe cel vechi daca poti, deasemeni se poate sa nu fie bine centrat cardanul, dupa schimbarea rulmentului.
Iuli
ai cuplat cardanu gresit nu e pe linie cum sa demontat si bate atunci
sorin_buicu
am incercat toate pozitiile si degeaba...singura solutie...a fost sa las rulmentul nou si am schimbat doar cauciucul. cel nou era prea rigid asa cum zice si "didosdoru" l-am pus pe cel vechi si merge perfect. multumesc....cat despre montarea gresita a cardanului....nu se poate monta gresit e model nou...are decat 2 cruci cardanice care nu se pot invrsa:|
mircea63
colegii se refera la alinierea crucilor. ca sa intelegi uitate la un alt cardan la alta masina si apoi la al tau. daca circuli asa faci praf cardanul si e pacat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.