Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum leg boxele?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
oviduru
Salut !

Am achizitionat asa :

Radiocasetofon Sony XR-3700RDS

4 x 20w
================================
Modulator Fm
================================
2 sateliti de la un sistem audio,in incinte de lemn

10w si 4 ohmi fiecare satelit
================================
2 difuzoare blue tech ydd200lpp pt bass

60w si 4 ohmi fiecare difuzor
================================


Acum uitati care e problema.Am un break din 93,si as vrea sa fac cumva sa am un sunet cat de cat acceptabil,cu low buget smile.gif

Satelitii au incintele lor,si cele 2 difuzoare le-am pus intr-o incinta de lemn,totul facut ca la carte,numai ca nu am filtre.Daca le conectez pur si simplu la casetofon s-ar putea sa se auda foarte nasol.

As vrea cumva sa fac un fel de filtru sa separ frecventele joase de cele medii.Si nu ma puneti sa fac bobine si placi cu circuite ca nu am timpul si sculele necesare.Am inteles ca se pot pune niste condensatori pe cablurile de la difuzoare,sau ceva de genu?

Astept cateva idei. unsure.gif
bygy007
e asa de greu de cautat ? uite aici
oviduru
poti sa ma faci prost,dar nu inteleg care-i treaba cu formula aia...la C1 mi da ceva de genu 756 ..e bun asa sau am gresit pe undeva?
tuti
pai, fara bobine nu poti face prea multe.... cun un condensator (pus in serie) poti taia sunetele joase, adica ar merge pus dar numai pe twittere, in rest ... nu prea.

Vezi ca se gasesc filtre de basi pe la vreo 20 ron/buc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.