Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bara fata cn3
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex1988
din cate stiu bara de cn3( cea cu proiectoare patrate) este din 3 parti formata. cea din mijloc si lateralele. partea dreapta este crapata. se poate demonta doar acea parte laterala din dreapta fara a da toata bara jos? Multumesc
Lucian MC
Se poate face dar te chinui mai mult asa sincer ... eu unul am prinsa bara doar in suruburile ei si prefer sa desfac 2 suruburi decat sa stau cracanat sub masina si sa ma belesc la degete....bafta cu reparatia
alex1988
la mine e bine ca este prinsa pe mijloc pentru ca sa crapat si urechea care tine surubu din drespta. Daca nu era prinsa pe mijloc imi cadea pe drum. o sa incerc sa o lipesc fara sa dau acea parte jos. Vad eu maine cum e mai bine. Multumesc

<span class='edit'>5 Feb 2010, 18:49:</span>
Am gasit eu un surubel acolo unde se imbina acele 3 parti undeva jos acela este singurul surub sau mai are si sus pe sub far? sa stiu ce ma asteapta
CRISTI IF100CSY
CEL MAI BINE,DACA VREI SA SCAPI DE COSTURI,DESFACI DOAR COLTUL DE BARA,VEZI CA ARE UN SURUB PE ARIPA JOS SI UNUL SAU DOUA SURUBELE ACOLO LA IMBINARE smile.gif
alex1988
o sa dau doar partea laterala. mie mia pocnit bara la surubu 1 si nu mai sta in el. Am vazut ca mai are un surub jos (2). As vrea sa stiu daca mai este si un surub (3) undeva sub far. sa stiu daca ar mai trebui dat jos faru. Multumesc
Lucian MC
de obicei sunt si acolo suruburi.
alex1988
la mine e rupta urechea din dreapta si se tine doar in cea din stanga . Si se poate trage bara in fata , am vazut se tine in vreo 5 surubele, am sa fac o poze sa postez poate va fi de folos cuiva. Am fost in magazin o parte costa 23 lei, luni am sa cumpar una sa o schimb
alex1988
Azi am vrut sa schimb partea crapata si ca sa desfac surubul de pe aripa trebuie o cheie in stea ( trox) si nu am asa ceva. Acum ca sa schimb bara trebuie sa cumpar cheie. Stie cineva ce numar trebuie sa fie acel trox?
al3x69
[[alex1988]]
si eu am bara sparta..defapt numai coltul din dreapta si am inteles ca o bara noua ajunge la vro 300 lei...doar atat costa coltul ala 23 d lei??de unde esti??si unde pot gasi si eu coltul ala la banii astia?biggrin.gif
alex1988
sunt din bacau. Am gasit la mai multe magazine la unul era 23 la altul 25. Acum ca sa o schimb imi trebuie cheie trox si sa ma duc sa cumpar, dar nu stiu ce nr este
al3x69
nu stiu cum e cheia aia de care zici tu...yo la a mea o desfac cu o tubulara de 14 si o fixa d 13 pentru contra..acum nu stiu cum e la tine..poate difera
cudry
cel mai eftin cumparati suruburi noi ca pe alea vechi nu le desfaci chiar daca tise potriveste cheia trox se duce repede surubu si nul deschizi decat sprei apa sau ceva carei ia din corosiune dupa ce dai bara jos so prinsi numai cu doua din parti si gata la inbinarile aripilor barii baga cat mai multe suruburi catise deschide din nou pe hopuri
sorin1983
Asa arata surubul torx:
[attachmentid=1627591684]

Daca nu merg desfacute suruburile(cred ca poti sa incerci si cu un imbus care se potriveste acolo sau o surubelnita dreapta- in prealabil dai cu spray degripant pe interiorul aripii) le tai cu flexul si pui altele de preferat cu cap de cheie normala. Inainte sa le pui le dai prin vaselina bine de tot. E posibil ca si pe cele mai mici care prind colturile de plastic sa le desfaci greu spre foarte greu. In schimb gasesti cleme de tabla si holzsuruburi pentru acolo.
alex1988
am schimbat partea crapata. Surubul cu problema l-am taiat cu o panza de bomfaier, iar bara intradevar este prinsa in 2 suruburi cele de pe aripi, am reusit sa schimb partea cu problema fara sa desfac si din partea stanga, ipartea mijloc si cea din dreapta este prinsa cu vreo 5 sau 6 surubele. Fiind crapata urechea din dreapta am reusit sa trag bara in fata si sa schimb pe cea crapata. Suruburile care sunt deja pe masina sunt practic imposibil de desfacut sunt ruginite
Kiraly
vreau sa schimb si eu bara fata de CN3 cu una de CN4.se potriveste perfect sau trebuie sa modific ceva?
ghitza
ai fata de zambet la masina?daca nu o ai nu se aseaza la colturi bine,era odata o poza cu o masina cu fata de CN3 si bara CN4 si la colturi nu se aseza cum trebuie ramanea o distanta mica la fiecare colt
Kiraly
da am fata de zambet.am vazut si eu asa ceva la una de CN3.
Andyno
am montat eu bara pe fata de zambet in 30 min...este foarte usor de montat.

am stat mai mult sa reglez teava de fier si sa i sudez niste prelungitoare din platband ptr ca nu se mai lasa in jos la colturi si sa o tina bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.