Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] motor renault alpine
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
SB04AKI
motorul nu este al meu ci a unui prieten care este mecanic auto, el si la pregatit pt dacia lui dar nu la mai pus pt ca a avut un mic accident cu dacia (praf) motorul este in stare de functionare.

pt cei interesati lasati PM.

Pret: 300 Euro negociabil

o sa vad sa fac si poze cu el sapt viitoare.
mirel vicaru
salut, de la ce masina provine motorul? Renault 5 Alpine este de 1400 cmc
SB04AKI
am intrebat si este de pe un renault alpine A 110 dat jos initial, si pe urma a fost pe un renault 12 de pe care el la dat jos. motorul a fost refacut pt a participa la curse cu el (dacia sport)

6 Feb 2010, 23:59:
am gasit ceva date despre motor pe net (wikipedia)

Specifications A110 1600S (1970-1973)

Engine: Renault 1565 cc Straight-4
Power Output: 138 hp SAE (103 kW) gross (125 PS DIN (93 kW))

Performance
Top speed: 210 km/h (130 mph)

UP

dacia_gpg
Nu prea cred sa fie dat jos de pe un A110!Ar fi ca si luat de mine sa fie asa cum spui!Dar ceva poze m-ar lamuri.Indicat ar fi cu chiulasa data jos ca sa ce vada capul pistonului si camera de arde a chiulasei!
popasan
Ne multumim si cu niste poze din exterior biggrin.gif
payty
pe bucati nu il vinde?
SB04AKI
QUOTE(popasan @ 8 Feb 2010, 10:57)
Ne multumim si cu niste poze din exterior biggrin.gif
*



pozele maine am vb cu el.

QUOTE(payty @ 8 Feb 2010, 14:01)
pe bucati nu il vinde?
*



dc ar vinde un motor functional 100% pe bucati, intrebare, u ti-ai vinde motorul care e ok pe bucati eu nu prea cred.
dacia_gpg
QUOTE(SB04AKI @ 9 Feb 2010, 01:04)
pozele maine am vb cu el.
dc ar vinde un motor functional 100% pe bucati, intrebare, u ti-ai vinde motorul care e ok pe bucati eu nu prea cred.
*



Pentru ca am fi cativa potentiali clienti si ai iesi in castig!
popasan
QUOTE(dacia_gpg @ 9 Feb 2010, 09:48)
Pentru ca am fi cativa potentiali clienti si ai iesi in castig!
*


Si sa se intample de ex. ca la un motor de alpine, toti vor chiulasa si pistoanele, blocul nu-l mai vrea nimeni.
Hai cu pozele sa vedem ca ai acolo, inima de alpine, sau motor de r5 alpine cu set de 1.6.
mirel vicaru
joi dupa amiaza trec prin sibiu si stau pana vineri, as vrea sa vad motorul - zi-mi cum te contactez

0757100970

tks
QUOTE(SB04AKI @ 6 Feb 2010, 23:39)
am intrebat si este de pe un renault alpine A 110 dat jos initial, si pe urma a fost pe un renault 12 de pe care el la dat jos. motorul a fost refacut pt a participa la curse cu el (dacia sport)

<span class='edit'>6 Feb 2010, 23:59:</span>
am gasit ceva date despre motor pe net (wikipedia)

Specifications A110 1600S (1970-1973)

Engine: Renault 1565 cc Straight-4
Power Output: 138 hp SAE (103 kW) gross (125 PS DIN (93 kW))

Performance
Top speed: 210 km/h (130 mph)

UP
*


SB04AKI
si cateva poze cu motorul.

PS are si carcasa ambreiaj, lipseste carburatorul, delcoul este dar pus intr-o cutie de acea nu se vede in poze la fel si alternatorul.
popasan
Alpine? Fara chiulasa crossflow? Din cate stiu eu toate aproape toate motoarele de pe alpine avea crossflow, exceptie facand modelul 1300VC, care are motor de Renault 12 nedumerire.gif
dacia_gpg
Asta-i nu Alpine(Gordini) de nici o culoare! Ce crossflow, webere DCOE, bujii in capul pistonului, bloc motor din aluminiu samd!
Nici de Renault 12 nu pare a fi!
cj98czh
din poze seamana cu cel de 1.6 de R18, Fuego.... nu cred insa ca are caii aia... are doar 92... s-au a avut... variantele de 138 si 140 aveau bloc de aluminiu si o cilendree de 1605 cmc

Mai multe detalii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alpine_A110
payty
cel din poze e un motor de Renault 16 TL. 68 de cai. capacitate 1565 cmc.

sau mai poate fi de 1470 de renault 16 GL. Ambele arata identic, doar capacitatea difera.


de alpine nu e in niciun caz.

<
SB04AKI
eu am si zis ca nu e al meu si nu ma pricep care cum arata, asta mi-a zis asta am scris si eu aici, in orice caz am condus masina pe care era pus motorul si mergea super.

daca stiiti mai exact ce motor e poate imi mai dati niste detalii.

eu am motor de 1.6 bloc motor de dacia papuc, chiuloasa rectificata si luata cam 3 mm din ea, pistoane si camasi de renault 12 gordini aduse din franta, tacheti si tije de renault 11, volanta usurata si restul pieselor din motor is tot de renault, adica de afara arata ca cel de dacie obisnuit dar inauntrul lui e totul renault. pot sa va zic ca motorul merge ca si uns.
motorul a fost facut tot de prietenul asta care e pilot de curse si si mecanic auto si isi pregateste singur motoarele, doar asa a zis ca poate avea incredere ca ii functioneaza totul 100%.

11 Feb 2010, 00:29:
se poate inchide. rog pe unul din moderatori sa-l inchida.
madmaxhwz
acelasi motor il am eu de vanzare pe renault 18 aspirat,are capacitatea de 1647cc si 58kw (conform cartii de identitate si a seriei de fabr) scuze de off da pretul e exagerat pentru un motor aspirat,la banii astia eu dau mot turbo complet de r18
(aviz amatorilor)
solidconvert
[quote=cj98czh,10 Feb 2010, 14:49]
din poze seamana cu cel de 1.6 de R18, Fuego.... nu cred insa ca are caii aia... are doar 92... s-au a avut... variantele de 138 si 140 aveau bloc de aluminiu si o cilendree de 1605 cmc

Eu am avut pe Fuego motor de 1.6 injectie, turbo si avea bujiile in capul pistoanelor...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.