Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vitezometru cu fiže
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Salut la toata lumea! biggrin.gif

Ma urc in masina, merg 5km, vitezometrul indica bine. Dupa 15 min plec iarasi, nu mai merge deloc (sta la zero). Sau, invers: plec, nu merge, stau, plec iarasi - merge.

Cablul este nou, are vreo 6 luni, nu cred sa fie probleme cu el.

Imi face problema asta de ceva timp incoace. La inceput ceda la vreo doua capace (cateodata zdravene) blush.gif peste bord. Acum degeaba mai dau in ea.

Vreo idee?!
bygy007
cind nu merge vezi daca se invirte cablul , daca da atunci vezi aparatul indicator , daca nu se invirte , vezi pinionul din cutie, si evident cablul
dacia_slk
Eu banuiesc ca este ceva din ceas ...

Cablul si melcul cred ca sunt in regula, dar am sa verific.
03hzp
am patit sa faca figuri deastea.. am dat vina pe ceas-ul din bord dar cu timpul sa dovedit a fi pinionul din capacul cutiei.. daca e ala si sa fereasca doamne doamne sa nu fie ala. k nu prea ai putin de munca.. va trebui demontat jugul de la cutie + capac ... e ceva de mestesugarit pe acolo.
C@talin
ai cablu zdreantza si agata pe furtunu lui .Schimba cablu .
tichondrius95
kiar dak ai schimbat cablul mai recent, posibil sa fi fost prost de nou si sa se fi stricat iar, la a lui taicamiu, facea zgomot urat, schimbat cablu nou, in 3 luni facea si ala, iar schimbat, si vad ca de vreo 2 ani, nu a mai facut figuri. poate fi si din cutie, dar dak zici k ii aplicai cate una sanatoasa si isi dadea drumu si mergea, inseamna k ar fi ceasul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.