Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A imbatranit cutia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tichondrius95
Intra f greu in viteza a 5-a, cand ii dau a 5-a trebuie sa imping bine de maneta schimbatorului si pocneste urat knd intra a 5-a, plus k sub 90 nu intra de loc. Dar sunt momente cand intra f usor, ca si cum ar fi normal. Precizez ca are peste 500.000 km sofer1.gif
vi_escu
Sincroanele.
Mirciulik
Cred ca ar putea fi si din timonerie. Eu am ceva joc, si pentru a 5-a freaca in partea dreapta.
tichondrius95
Sa se incalzeasca un pic si o sa o desfac. daca e sincronu wise_guy.gif
sukaru
mai bine iei una de la dezmembrari eu asa am facut si merge super am dat pe ea 1mil
tichondrius95
E cam riscant, ca nu prea stii ce iei si de acolo! De desfacut o desfac eu. Acum nu stiu cat o fi un sincron, si ce marca sa fie mai de calitate, k dak pun unu prost, muncesc degeaba. Sau credca dak tot o sa umblu sa le schimb pe toate. Numai sa gasesc o shema, ceva de demontare a pinioanelor.
adrianadrian
am eu o cutie de dacie 5 trepte...sunt din iasi...daca ai pe cineva pe aici sa o vada...discutam,negociem
tichondrius95
Mai intai sa o desfac pe a mea, si sa vad ce e in ea, si daca e varza o sa te contactez.
ghitza
zilele astea m-am bagat si eu sub masina si am vazut ca patina aceea de jos de schimbator 3 roasa tare rau mai are un colt din ea.dauneaza cu ceva cutiei?imi fluiera in a 5-a pana pe la 80 peste nu se mai aude
tatabobu
Patina aia ghideaza levierul schimbatorului de viteze. Las-o in pace daca-ti cupleaza corect.
ghitza
de cuplat cupleaza frumos si usor doar la rece tre sa trag de exemplu a 2-a mai tare cred ca e uleiu rece si gros in rest nu am treaba
Minel
QUOTE(ghitza @ 9 Feb 2010, 22:06)
de cuplat cupleaza frumos si usor doar la rece tre sa trag de exemplu a 2-a mai tare cred ca e uleiu rece si gros in rest nu am treaba
*



Parca ma vad si pe mine in situatia ta ...... patina la mine fiind noua cat si toata timoneria ! smile.gif
ghitza
sa inteleg ca e normal sa mearga putin mai greoi a 2-a cand e rece(ma refer la vremea asta cu temperaturi sub 0) am si schimbatorul putin taiat dar cum am zis merge usor doar ca in a 2-a tra sa trag mai tare ca sa intre cand e r5ece dimineata de exemplu dupa ce merg is da drumul
tatabobu
Tine de ulei, nu de altceva.
ghitza
aha k mss mult de rasp.si cu treaba cu fluieratu in treapta a5-a dar peste 80 dispare ce sa fie oare?
GJ83BMC
scuze ca ma bag am patit si eu dar eu am avut un suport de motor umpic rupt si imi intra tot greu a 5 a ai putea sa verifici totusi
tatabobu
Verifica daca ai suficient ulei in cutie, ca daca nu-i - abia la viteza de care spui tu ajunge suificient ulei sa-ti unga si angrenajul de a V-a.
La alea-n 4 trepte era mai simplu, asa fluierau ele smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.