Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Audio Connection Box
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2
dragos01
salut,

Acelasi lucru se intampla si in Pitesti, singurul dealer Renault din oras, Amat, nu a mai montat niciodata asa ceva. Am dus eu munca de convingere pentru a le justifica ca exista acest tip de accesoriu si acum astept sa vina comanda pentru al monta. Interesant este ca dupa cum observ nici macar in Bucuresti nu prea se stie despre acest lucru...
rino
de montat puteti sa-l montati cu mana ...
remarc
Pai am inteles ca se conecteaza cu radio-cd-ul printr-un cablu care se trece printr-o gaura din torpedou spre mufa de magazie... eu sincer habar nu am ce inseamna asta...si cum se face....
remarc
Nebunii astia de la Serus imi iau 180 ron pt montajul cutiei blink.gif
rino
1. se da torpedoul jos
2. se scoate radio cd (fara a fi scos de tot)
3. se gaureste torpedoul cu scula furnizata odata cu ACB.
4. se introduce capatul cu mufa prin gaura din torpedou.
4' se introbaga oringul furnizat in kitul acb in gauroaca facuta mai sus.
5. se fixeaza cu ajutorul lipiciului dublu furnizat unitatea acb pe peretele torpedoului
6. se baga mufa in radiocd
7. optional se fixeaza cablul cu soricei
8. se fixeaza torpedoul si radiocd

.... deci cu mana


dragos01
salutare,

am montat pe un fluence echipare dynamique cu radio cd standard un audio conexion box dar nu reusesc sa selectez optiunea CD charger pentru a "vedea" stick-ul usb. Aveti ceva sfaturi?

multam
remarc
Salut, poti sa imi zici care a fost codul ACB-ului pe care l-ai montat? Si ce ai pe masina, Radio CD de 4 x 15W sau Arkamys de 4 x 30 W cu Bluetooth?
dragos01
am montat
AUDIO CONNECTION BOX V3 FAKRA Référence : 7711426074

pe masina am radio cd Radio CD de 4 x 15W
remarc
Dragos, vezi ca problema nu e de la radio cd in sine ci se pare ca de la softul masinii pentru partea audio. Si eu am patit la fel ca tine, am pierdut o zi intreaga in service si nu vedea Arkamysul meu nici o sursa auxiliara conectata prin ACB. Cica s-a facut sesizare in Franta si se asteapta o rezolvare. Citeste postul meu de pe topicul de Fluence.
clr
Intrebare: are cineva un catalog de compatibilitati dupa cod?
Am un ACB pe care l-am folosit pana acum cu succes pe un tuner list.
Cod 77 11 423 607
Ma intereseaza compatibilitatea lui cu mp3-ul update list pus la MII pe masinile dupa 2006.

Merci.
hellcat
Da, e un acb V1 (prima versiune), e compatibila si cu updatelist.
clr
Merci frumos!
andivl
Salutare! Am montat un Audio Connection Box acum un an si putin. A iesit din garantie. De la inceput avea o problema, insa mi-a fost lene sa ma duc la service. Dupa doua minute se aude un fasait usor, apoi melodia continua cu mai multe inalte. Uneori e dupa doua minute, alteori dupa 30 de secunde. Poate fi ceva naspa?
SwatKat
Voiam un ACB pt masina mea mai mult sa pot conecta telefonul pt radio online (evident nu din RO).. Am updatelist, nu ma doare la o adica sa rescriu cduri asa ca voiam mai mult pt partea de radio online.

Mi-au zis de un pret de circa 500 lei.... as fi inghitit mai greu, insa ma gandeam serios... Ziceau insa ca trebuie neaparat sa merg la ei ca au doat 2 buc pe stoc si avut probleme cu niste masini, nu se potriveau etc...
Citind inainte pataniile celor cu Fluence, intreb de cod... bineinteles ca ei aveau cele 2 ACB v3 pt Arkamys.

Intreb de ala pt Updatelist... 640 lei WFT? Inteleg ca cu cat e masina mai veche cu atat te jupoaie mai abitir de bani...

Cautand mai adanc, am dat de alte topice si vad ca pot sa trag un cablu de la mufa de aux in ... se poate si confectiona insa am gasit si pe ebay ceva..

In acest sens, rog un mic ajutor daca produsul de mai jos e compatibil cu ceea ce am eu nevoie pt updatelistul de pe masina?

Cablu pt aux-in
Multumesc.

PS. Am gasit si tutorialul acesta, la o adica ma apuc singur insa as fi preferat sa iau de gata, sa nu ma mai complic...
dan22y
Este un user la bursa care vinde asa ceva. tongue.gif
lucian_radu
O intrebare pentru cei care si-au montat Audio Connection Box sau CD-changer : Cum se face selectarea sursei pentru Audio Connection Box/CD changer, in meniu mai apare o optiune suplimentara pe langa cea de mono-CD, radio FM, AM, AUX sau se selecteaza sursa mono-CD si atunci CD-ul aparatului nu mai poate fi folosit ? sau e detectat si trebuie selectat AUX si atunci intrarea de AUX (mufa verde cu 6pini) nu mai poate fi folosita ?
melcu
Si eu am ceva nelamuriri cu ACBul asta. Am dat un email la reno luni dimineata, dar nu s-au obosit sa raspunda.
Am TunerList (Cabbase) cu magazia de CDuri. Sunt constient ca nu pot avea si ACB si Magazie, dar pe TunerList se poate monta ? (pe mufa albastra, aia de la magazie ??? )

Inca stau in dubii: sa dau 650 lei pe ACB sau sa ma complic si sa inlocuisec TunerList cu UpdateList+afisaj... am presimtirea ca o sa ies mult mai ieftin!
R19/16v
Te poti descurca cel putin decent si cu un xcarlink.
melcu
Am auzit ca nu-i chiar asa de rasarit procesorul ala de sunet...
R19/16v
Las' ca nici difuzoarele nu-s tocmai high-end...
Nu zic ca am vreo ureche muzicala, da' mie mi se pare ca se aude decent.
Acu' e drept ca eu am schimbat si difuzoarele, dar HU a ramas acelasi. Si de ce crezi ca procesorul de sunet e in xcarlink/acb? Nu e in HU?
melcu
Hmm defapt ai (ca intotdeauna) dreptate! Nici CD-Change-ul nu are procesor de sunet pentru ca HU face toata treaba.
O sa incerc intai sa caut un UpdateList care ciste si Mp3 si display-ul aferent pentru Laguna II, dar nu stiu de ce, am o presimtire ca NU o sa gasesc. Daca nu ma duc la XCardLink / DMC si asta e. Cand se blocheaza scoatem alimentarea radmasa.gif

P.S: Mie personal imi place maxim sunetul din Laguna (si slava domnului am condus o tona de masini care mai de care mai noi/vechi, tehnologizate sau nu), dar simteam o nevoie acuta de bass. Nu mult, dar practic pe Cabbase si pe difuzoarele stoc bassul este inexistent. Ca si fidelitate/claritate sa sti ca suna foarte bine pentru varsta si tehnologia ei. Nu comparam cu S-Classe 2012, dar totusi!

Daca vreti senzatie, Honda Civic cu sistemul JBL suna absolut delicios!
lucian_radu
melcu@, cum selectezi din HU sursa de intrare sa fie <magazia de CD-uri> , mai apare o optiune suplimentara pentru magazia de CD-uri la butonul de selectie SRC ? se mai poate folosi si CD-ul din HU avand conecatata si magazia ?

melcu
Pai daca pui Xcarlink/DMC/BlueBird renunti la cd-changer (magazie). In locul mufei de la magazie (8 pini - albastra) conectezi device-ul. Iti va aparea tot ca CD changer cu 9 discuri (cred)-nu ca alta optiune.

Inca nu am minunata interfata, dar din ce citesc pe net, cam asa ar trebui sa functioneze.
R19/16v
Exact wink.gif
need4spd
Am si eu cateva intrebari pentru cei care au idee.

1. Comenzile de pe volan functioneaza cu cablul de aux?
2. Se merita 147eur (647ron) actual pentru un acb nou original de la renault?
si
3. Are cineva asa ceva
http://www.ebay.com/itm/YATOUR-REN8-USB-AU...=item3397949efe
si daca functioneaza ca acb-ul original?
vallixx
1. Numai volumul
2. Nu, dpmv
3. Nu stiu
cj98czh
Are cumnatul meu pe o Laguna 2 din 2006.

Merg toate butoanele, nu numai volumul.

ca si un mare minus .... se aude mult mai incet volumul decat de pe radio sau CD. Estimez ca undeva cu 25% mai putin.

vallixx
Tu vorbesti de ACB sau de cablul de AUX?
dan22y
QUOTE(need4spd @ 2 Apr 2015, 15:17)
Am si eu cateva intrebari pentru cei care au idee.

1. Comenzile de pe volan functioneaza cu cablul de aux?
*



Doar volum +/- si mute.

QUOTE(need4spd @ 2 Apr 2015, 15:17)
2. Se merita 147eur (647ron) actual pentru un acb nou original de la renault?
*



Daca suma nu conteaza, merita tongue.gif

si

QUOTE(need4spd @ 2 Apr 2015, 15:17)
3. Are cineva asa ceva
http://www.ebay.com/itm/YATOUR-REN8-USB-AU...=item3397949efe
si daca functioneaza ca acb-ul original?
*


Nu functioneaza ca ACBul original. E o chinezarie... asteptarile sunt modeste...
cj98czh
Eu ziceam de asta ...

[attachmentid=1627994095]
vallixx
La aia da, intrebarea era daca merg comenzile cu cablul de AUX, nu cu ACB-ul.
Ori la mine cu cablul de AUX nu merge decat volumul si mute, dar mute e mute nu pause, adica doar taie sonorul nu opreste si melodia, aia merge in fundal fara sonor.
Iar melodia o schimb din telefon, nu din satelit.

Iar de ACB ziceam ca nu merita 647 RON pt. ca eu mi-am luat XCARLINK care a fost 520 RON cu tot cu kit bluetooth. Deci in banii astia am si aux firless si carkit.

Se aude decent, un pic mai incet ca cd-ul dar nu cu mult si din cand in cand am un mic bruiaj sub forma unui pacanit in boxe. Dar numai cand il apuca, nu tot timpul.
micleadragoscostin
Cine imi poate spune cum pot conecta un ACB la o Laguna din 2009?

Am 2 mufe RCA in cotiera (rosu si negru) si o magazie de CD-uri in torpedo.

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.