Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: semnalizator aripa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
tomi70
buna ziua.Va rog da-mi spune-ti daca stiti cum se schimba semnalizatorul lateral , cel de pe aripa.Va multumesc anticipat.
felceru
din cate imi amintesc,trebuie sa tragi de el incet are doua cleme.bafta
fuzzzy
nu tragi de el... iei o surubelnita in cruce, desfaci 2-3 surubele de sub aripa, unde e imbinarea cu plasticul, bagi mana si gasesti semnalul [lucasul] si de acolo strangi cele 2 cleme laterale, sau macar una ca sa poti trage din exterior fara sa il rupi...
Maskatu
Ce rost are sa desfaca mizeria aia de aparatoare de noroi cand poate sa traga pur si simplu de el? Oricum banuiesc ca vrea sa isi puna altul nou deci celui vechi poate sa ii si rupa clemele. Eu le-am schimbat pe cele vechi cu unele noi transparente. Am tras de cele vechi si din cate imi aduc aminte nu le-am rupt. Clemele sunt facute in asa fel incat semnalul sa poata fi scos chiar din exterior. Poti sa fortezi marginea stanga sau dreapta cu o surubelnita invelita intr-o carpa cpentru a nu zgaria vopseaua.
fuzzzy
Nu e vorba doar de carpa si de cleme... dar tu ai incercat sa tragi de semnal? Iti ia mai putin timp sa desurubezi si apoi sa bagi putin mana decat sa te chinui sa tragi aiurea...
Maskatu
Intr-adevar se trage greu de el, de aceea am si sugerat o surubelnita in minus cu o carpa in capat pentru a putea scoate mai usor o clema, apoi poti sa tragi de el si iese si cealalta clema. Te murdaresti prea tare daca scoti aparatoarea de la aripa.
fuzzzy
Decat sa tragi de nebun de plasticu ala prefer sa bag putin mana pe sub aripa... si te poti sterge repejor cu o carpa apoi...
Relu_GTT
prima data se da jos cauciucul din jurul lui si apoi se trage e mult mai simplu decat sa dai aparatoarea de sub aripa jos
Bogyciu
cea ma simpla solutie gasita de mine esrte urmatoare: tragi de garnitura de cauciuc pana o dai jos de tot (e de cauciuc, se intinde), spoi cu o cartela, card, impingi clemele si tragi usor de semnalizator... Iese garantat, cu clemele intregi wink.gif
and_rei
tragi fara probleme.nu se rupe nimic.ale mele alea vechi nu au avut nimic.si le-am scos fara sa scot cauciucu' ala.am tras pur si simplu
Onyx
are 2 cleme dalea in capete...tragi intr-o parte ca sa aiba loc sa iasa. vezi sa nu scoti aripa cu totu. apropo cine vrea piese de supernova din dezmembrare? biggrin.gif
Tince1290
toata lumea isi pune transparente...numai eu am facut invers smile.gif)
B_i_t_z_a
Vorba colegului,trage cu incredere!Tince mai este o solutie,dar te blameaza co`forumustii
Maskatu
Ideea semnalelor din aripi si de langa faruri, este ca prostanacii care din pacate sunt pe langa tine, sa stie ce intentie ai tu ca "sofer". Daca tot le-ai facut negre, poti sa le scoti de tot becurile, pentru ca ziua in amiaza mare "tot aia e". Si nu baga replica ca "se vad ca inainte" ca nu ai facut tu masuratori cu aparate specializate, sa verifici fluxul luminos inainte si dupa mazgalire. Rusine Dinu Patriciu! mad.gif
Tince1290
wow...asta e culmea negrului (plecand de la ideea stopurilor negre.....eu inteleg ca acel spray e aprope transparent...si ca masina arata mai bine asa dar uneori trebuie sa facem anumite sacrifici.....si sa renuntam la aspect pentru siguranta)....oricum la mine a fost faza ca am vazut pe masina doctorului semnalizari galbene (eu avand transparente) si fiind masinile de aceeasi culoare chiar mi s-a parut ca prinde mai bine galben biggrin.gif...ca cele transparente au o tenta spre gri...si gri pe gri nu vine bine parerea mea....( off: cum de altfel mi se pare o "risipa" faptul ca forumistul care a intrat in posesia stopurilor tunate are supernova gri....ar fi dat mult mai bine pe una albastra, rosie...ma rog....gusturile nu se discuta)

aaa...si am uitat "sa-mi dau si eu acordul" biggrin.gif .....eu le-am scos cu surubelnita si au iesit intacte tongue.gif


PS: mi se pare mie sau initiatorul nu mai raspunde? laugh.gif
and_rei
tince probabil si-a scos semnalele biggrin.gif

maskatule ai si tu dreptatea ta dar sa stii ca am vazut multe masini care aveau stopurile vopsite si care chiar se vedea cand franeaza,semnalizeaza ,etc.chiar si in amiaza mare.nu pot sa spun ca nu am vazut si dinastia cu stopuri negre care chiar nu vedeam cand li se aprindeau becurile
Onyx
QUOTE(ianys_andrey @ 18 Feb 2010, 00:01)
tince probabil si-a scos semnalele biggrin.gif

maskatule ai si tu dreptatea ta dar sa stii ca am vazut multe masini care aveau stopurile vopsite si care chiar se vedea cand franeaza,semnalizeaza ,etc.chiar si in amiaza mare.nu pot sa spun ca nu am vazut si dinastia cu stopuri negre care chiar nu vedeam cand li se aprindeau becurile
*


bati vrun apropo ?
B_i_t_z_a
Mai...nu se stie niciodata cand ajung prin Bucuresti,poate anul acesta cand ma duc la mare,si cu aceasta ocazie Mascatul este primul om care vreau sa`l intalnesc!Sa lamurim odata treaba in legatura cu semnalizarile,stopurile,xenoanele,tobele...etc etc etc.Tomi70 ai reusit sa scoti semnalizarile sau au iesit cu tot cu aripa?
alex3faq
e foarte simplu tragi si ies imediat ... acum cateva zilea leam inlocuit si eu cu unele de solenza sunt mult mai frumoase
boditza
la mine au iesit pur si simplu.. decat am tras de ele... tot de solenza am pus si eu
cornelT
Cele pe care le cumperi sa le montezi in locul celorlalte au aceiasi forma (daca iei albe de supernova). Se gasesc in targ(autovit). forma lor te va edifica. Eu le-am scos prin tragere dinspre un capat mai cu forta si pe urma a iesit usor. Vezi sa nu scapi firele in aripa ca pe urma te chinuiesti sa le scoti pentru mufare. Succes.
seru
Sall All ! blush.gif


scz pt OFFTOPIC:


zicetzimi si mie un magazin ceva de tuning din timisoara sau daca are careva de vanzare pe la bursa nu prea gasesc


sau poate nu am cautat eu bine? wub.gif
slash21
si eu le-am inlocuit si pur si simplu am tras de ele.dar cam am o problema,cand semnalizez dreapta sau stanga nu conteaza se aprind amandoua.poate fii vorba de un scurt ceva?
djasu82
tu sti ce ai pus acolo .
Maskatu
@slash: scoate semnalizatoarele din aripi si verifica firele si papucii. Sa nu fi tras prea mult de ele si sa se fi rupt, iar acum ai scurt pe undeva. Eventual le schimbi intre ele sau le pui inapoi pe cele vechi sa verifici daca se remediaza problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.