Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori Vant
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3
valiaviator
[/QUOTE]Oricum le-am dus inapoi si am incercat o alta versiune (tot turcisme)[QUOTE] Stai linistit ca si alea originale sunt la fel, pana nu le-am retusat putin nu s-au inchis geamurile. Difera doar pretul care e de 3 ori mai mare!
han_1.6 mpi
am montat eu turcisme si le-am si aruncat a doua zi. se cheama kuzgun parca. m-am ales si cu zgarieturi pe geamuri. mare greseala. blocau geamurile total aiurea.
johnnybegoode
Pai nu mai bine le duceai inapoi de unde le-ai luat? Kuzgun astea sunt maro (fumurii) si au inscriptionat pe ele cu font de culoare aurie?
kostake
Am si eu o rugaminte la cei care au(au avut) aparatori de vint.
Spuneti-mi daca atunci cand ploua incet ,daca stai cu geamul deschis se mai uda asa rau marginea usii?
Am prostul obicei sa merg cu geamul deschis si cu cotul pe geam indiferent de vreme.
Nu ma deranjeaza ca ma ud un pic pe mina,ci faptul ca la Logan se uda f. tare si ,,pervazul" (din cauza formei usii) ,fata de berlina.

Este singurul motiv pentru care mi-as pune asa ceva ,deci astept nerabdator un raspunsraspuns
Va multumesc anticipat!
sebi4fc
Daca lasi geamul pana jos ca sa ti mana nu se mai uda 100% se unda numai 80% deci nu rezolvi mare lucru ca sa nu ploaie in masina il poti lasa cam 20cm. Mai utile is acuma cu caldurile astea ca lasi gemurile putin deschise si circula aeru peacolo nu se incalze asa tare in masina.
spmihai
Tocmai le a montat fratele meu pe loganul lui. Originale Dacia, pentru toate 4 geamurile si au costat in jur de 2,5 milioane lei. Arata foarte bine insa au o problema nu mai poti inchide geamul la maxim pentru ca preseaza pe sticla si s ar putea sa ai surpriza sa nu mai poti sa deschizi geamul in cazul geamurilor electrice doar daca le ajuti cu mana. Daca gasiti vreo solutie pt rezolvarea acestei probleme dati ne un semn.
Cristi39
Si eu am patit la fel doar cu geamul fata stang.Nu-mi inchidea tot geamul sau cand il inchidea,geamul o lua cas,de ramanea loc pe lateral de bagai 2 degete...Solutia? simplu:am lipit paravantul stanga fata de cheder(pe exterior) si de atunci nu mai am probleme(nici nu se observa,paravanturile mele fiind inchise la culoare)
P.S. pana sa lipesc paravantul am tot incercat si cu alte modele crezand ca al meu e turnat prost din fabricatie...nici un rezultat... asa ca am recurs la solutia cu lipitul
johnnybegoode
Am gaist azi aparatori de vant la 50 de lei (pt fata) facute de o firma...de o firma...Foarte bune si utile (la caldura si ploaie mai ales).
Atentie insa la montare...clemele care sunt in pachet sunt EXTREM de utile! Lasa geamul sa urce frumos la locul lui...La mine se potrivea destul de bine si fara cleme dar dupa ce am pus clemele geamurile se inchid 99,99% perfect...
valeriu ciprian
Nu va mai certati fratilor ...ca se inchide ,ca nu se inchide,ca zgarie sau nu geamul...etc...faceti ca in foto...putin super glue si gata... radmasa.gif
c-tin
ce ideeeeeeee.............
georgeand21
sal!am si eu un logan si mi am pus paravanturi!sunt ff bune si in iasi costa 650 de mii!si bonus iti dau si pleope de faruri !se monteaza usor cu ajutorul unor cleme in forma e u si nu agata geamul!
c-tin
QUOTE(georgeand21 @ 12 Jul 2007, 23:39)
sal!am si eu un logan si mi am pus paravanturi!sunt ff bune si in iasi costa 650 de mii!si bonus iti dau si pleope de faruri !se monteaza usor cu ajutorul unor cleme in forma e u si nu agata geamul!
*



eu am dat pe un set identic cred cu al tau 57 RON,le-am montat si ce credeti?
isi merita toti banii smile.gif
Catalin Buga
Am cumparat si eu din Vitan cu 35 ron pe fata.
Foarte bune dar forteaza geamurile cu tot cu cleme.
Ar fi fost mai destepti daca puneau mai multe cleme in pachet sau daca aveai de unde cumpara.
Una peste alta merita pentru cei fara AC care nu vor sa tina Loganul o viata. wink.gif
valeriu ciprian
QUOTE(Catalin Buga @ 17 Jul 2007, 21:51)
Ar fi fost mai destepti daca puneau mai multe cleme in pachet sau daca aveai de unde cumpara.


Pai te duci si iti cumperi si pe spate si tot 5 cleme are pentru fiecare...si folosesti doar 3 restul le pui pe fata.. wink.gif
Cristy77
Am vazut in cora fata+spate la 65 ron. A cumparat cineva din alea? Ceva pareri?

cosmin19871
Tot din vitan mi-am luat si eu...55 RON fata + spate + pleoape de faruri. Absolut nici o problema. Se vor zgaria si blah blah...dar la banii astia imi pot permite sa le schimb din cand in cand - pe cand alea la 2 mil...
Curent nu se face in masina cu toate geamurile deschise cca. 10 cm. si de udat pe ploaie nici gand.
Si in plus imi si place cum arata biggrin.gif
johnnybegoode
Dreak sa le ia pe toate! Daca prinzi un fir de nisip pe geam si inchizi geamul de tot clemele iti zgarie geamul. Daca nu pui cleme, nu se inchide geamul bine...Eu am scos clemele (mi s-a zgariat gemul in vreo 3 locuri) am hatanat bine de ele (de aparatori) si acum se inchide bine geamul chiar si fara cleme. M-am obisnuit insa sa nu le inchid complet ca sa nu mai risc zgarierea geamului sau fortarea motorasului...
driverx
Iti dau o idee si mai buna. Da jos gunoaiele alea.
Lostboy
inițial și eu îmi luasem apărători de vânt dar eu am folie pe toate geamurile și exista riscul să dezlipească pentru că geamul ar fi intrat mult mai fortat.
Așa că am renunțat....
BV05RAU
salut...sunt posturi aici din 2007 care imi poate spune cat costa acum paravanturile?si unde pot gasi in brasov
johnnybegoode
Lasa-le dreak de aparatori...Ai sa-ti zgarii geamurile si apoi ai sa te plangi ca...Mai bine renunta....
bogidan21
In brasov gasesti pe strada aurel vlaicu,Costa in jur de 60-70 de ron fata+spate si doua pleoape cadou.Am luat eu acum o saptamana.Incearca la fiecare magazin si o sa gasesti.
BV05RAU
mersi mult frate
ionut_raluca
se zgarie geamurile
nu se mai inchid cum trebuie....."fug" usor intr-o parte si "dauneaza" grav daca geamurile sunt electrice.......macaraua de geam e cam scumpa
am avut si am renuntat la eledin cauzele de mai sus
bogidan21
Depinde cum le montezi pe masina.Acum un an am cumparat pentru fata si le-am aruncat ca nu puteam nici gand sa le folosesc.Trageau geamul spre fata masinii,Si dadusem si vreo 90 de ron doar pentru fata.Dar cu astea care le am acum nu am nici o problema.Am folosit mai putine cleme pe spate si restul le-am bagat pe fata.Nu zic ca arata masina mai bine sau mai rau,dar intr-adevar fac ceea ce se spune de ele(elimina curentul de aer cand e geamul crapat).Eu am un baiat mic in masina si trebuie sa merg cu geamul deschis un pic cateodata.Cel mai mult m-am gandit la el cand le-am luat.Nu pot sa va recomand nici sa va luati dar nici nu pot spune ca daca le luati nu sunt bune de nimic.O sa mai astept cateva saptamani si daca vad ca zgarie geamul o sa decupez buza aia care intra in cheder si apoi le voi lipi de marginea inferioara a chederului.Asa nici nu se va observa ca sunt lipite dar nici nu vor mai intra in contact cu geamul.
JJY
QUOTE(ionut_raluca @ 19 Oct 2008, 20:25)
se zgarie geamurile
nu se mai inchid cum trebuie....."fug" usor intr-o parte si "dauneaza" grav daca geamurile sunt electrice.......macaraua de geam e cam scumpa
am avut si am renuntat la eledin cauzele de mai sus
*


depinde ce model de aparatori folosesti. pe piata sunt mai multe modele (mai multi producatori), unele foarte bune altele mai putin. eu pot sa-ti confirm doar ca sunt si foarte reusite (am eu acum pe masina). si eu am geamuri electrice dar nu am nici o problema (poate niste zgirieturi in partea de sus a geamului, dar sunt inevitabile de la praf).
BV05RAU
Mi-am luat astazi aparatori.La cutie erau si 2 pleoape.55 RON.Si stau f bn acolo.Le-am luat de la 3 babe de pe str.Lunga(Brasov) unde sunt numai piese dacia.
kekeT
Si eu am aparatori ca si BVO5RAU la cutie si cu tot cu pleoape si le am de prin 2006 prin vara si nu am dat deloc mult cum zic cei de pe la inceputul formului,tot in jur de 50 RON din Galati si vin perfect se monteaza usor nu imi forteaza macaraua sau motorasul sau sa imi zgaraie geamul.....si daca dupa 2 ani de acum nu s-a intamplat nimic inseamna ca nu afecteaza cu nimic buna functionare a geamului si e actionat electric!

4 Dec 2008, 13:09:
Aici am si niste poze cu paravanturile!http://www.daciaclub.ro/style_images/daciaclub/folder_post_icons/icon12.gif
dl_dr25
hai sa dezgrop acest topic happy.gif
stie cineva de unde se pot cumpara aparatori de vant Heko ( www.heko.pl ) ??
george_scala_2004
aici

sau aici

bafta,
rue
azi am luat si eu de la un magazinas cu accesorii. ma gandesc ca tot felul de turcisme si chinezisme. 40 lei pt usile fata.
problema celorlalti e prezenta.
initial nu am bagat clemele si am observat ca prinde geamul si il impinge in fata.
am bagat 4 cleme pe stanga si tot asa face.
de lipit pe exterior poate doar la taxiuri infoliate cu galben.
ce e de facut?
1 sa le duc inapoi si sa mai caut.
2. sa mai verific, eventual ceva sfaturi
3. sa polizez la subtiere zona care intra la cheder ca poate merge bine pe urma.

..?????????
johnnybegoode
Eu le-am polizat pana le-am subtiat....Oricum geamurile s-au zgariat....
tdan08
QUOTE(rue @ 10 Apr 2010, 17:05)

ce e de facut?
1 sa le duc inapoi si sa mai caut.
2. sa mai verific, eventual ceva sfaturi
3. sa polizez la subtiere zona care intra la cheder ca poate merge bine pe urma.

..?????????
*



4. sa le vinzi
Serby22
Salutare. Am cumparat un Logan care are montate aparatori de vant as vrea sa le dau pe cele de la geamul pasagerului pentru ca imi limiteaza vizibilitatea in oglinda. Aveti idee cum se demonteaza? Din ce am citit sunt niste cleme in U in cheder, nu stiu daca e nevoie sa dau jos chederul si cum se procedeaza. Merci
george_scala_2004
Sint prinse cu niste cleme de plastic sau metalice in spatiul din rama superioara a usii unde intra geamul...se pot scoate cu un cleste cu virf lung sau penseta de electronist...
JaguarXF
Probabil nu le gasiti pentru ca le cautati ca aici in topic sub denumirea aparatori vant , ele se numesc paravanturi , am si eu pe masina cele de la AutoLUx, se aseaza perfect , si sunt foarte multumimt, o sa gasiti pe google daca cautati paravanturi autolux
rue
Cineva isi cauta in Severin paravanturi pentru megane 2. Ceva sfaturi si preturi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.