Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie rupta dacia papuc 1.9D
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gabrielgsm
Salutare...

Am nevoie de niste sfaturi, de unde as putea cumpara piese mai accesibile la pret pentru motorul din topic.
Mentionez ca, mi s-a rupt cureaua de distributie in timpul mersului(am comis-o)
Fiind sambata, am lasat-o la un service auto, fara sa deschida motorul inca, dar baietii de acolo m-au anuntat ca ma va costa undeva spre 3000 ron toata reparatia, cu piesele lor.
Manopera serviceului era undeva in jur de 600 ron plus 3-400 ron planarea chiulasei.
Mi s-a parut un pret exagerat pentru masina asta si m-am hotarat sa caut piesele eu.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat de unde as putea sa le cumpar mai ieftin.
Am mers la un magazin dacia de cartier unde am gasit urmatoarele preturi.

-kit distributie original 265 ron
-kit supape original 340 ron
-garnitura de chiulasa 290 ron
-galet 290 ron


Sigur e posibil ca nu toate reperele sa trebuiasca sa le cumpar, dar pana cand baietii de la service vor desface motorul, trebuie sa am o idee.
Eventual poate imi recomandati un service sau o persoana fizica care sa faca operatiunea asta la un pret mai bun.

Multumesc.

Gabriel
0722.98.50.58
0765.363.890
Yahoo: gabrielgsm
ct-03-tvy
roagate ca ambielaju sa fie ok, ca daca sa rasucit ceva inauntru,piston spart ceva, nustiu cum o sa o scoti la capat, pretu calculat anticipat de catre service e ok avand in vedere ca nu stiu exact ce trebuie schimbat,bazanduse pa ceea ce au gasit inauntru la un motor cu distributia rupta ,in trecut dry.gif
za_kristake
Daca axa cu came a prins o supapa deschisa, poate ai noroc si scapi doar cu schimbarea supapapei, in caz ca nu a rupt ghidurile, oricum sa cam fi acolo cand iti da chiuloasa jos ca poate iti factureaza baietii si piese care nu au defecte.
Apropo cati km aveai?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.