Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GL_07_JRJ
Vreau si eu sa imi reglez carburatorul dar nu prea stiu cum sa fac
am un carburator carfil 32IRM2AM si merge cam zapacit. am tot cautat dar nu am gasit nicio metoda concreta de reglare a tot ce tine de carburator ( reglare relanti, reglare aer, jiclor relanti ). rog pe cineva care se pricepe cu adevarat si a facut reglaje pe acest tip de carburator sa ma ajute. mentionez ca nu vreau performante suplimentare sau consum mai scazut ci doar sa mearga in regim normal atat la mers cat si la relanti. astept metodele voastre. va salut pe toti. smile.gif
br17rfg
Daca este dispus sa vi la Braila ti-l reglez eu .....
krapcarasu
eu l-as curata bine , verifica jicloarele,pompa de sprit, nivelul facut pe masina care sta perfect neinclinata la jum pl inclinat, apoi dupa incalzire reglajul de mersin gol
in plus debitul pompei de benzina
inainte de astea as verifica culbutorii si aprinderea
balang
salut am si wu o problema la carb..astazi mi s-a oprit motorul in mers ..am desfacut capacul l-a carburator si nivelul era foarte mic.banuiesc ca ramane blocat cuiul ponto pe inchis.
vreau cateva pareri daca se poate si a mai patit cineva asa ceva!
deceneu32
N-ai gasit pe forum nici un topic referitor la reglajul carburatorului?Mai cauta! smile.gif
bylexus
Ca sa nu deschid un topic nou, exista vreun forumist priceput din Oradea care ar putea sa aiba bunavoita sa-mi regleze si mie carburatorul "economic" contra-cost?! Sau macar un sfat pentru un service...

Momentan imi mananca 12,15% dovada aici http://www.spritmonitor.de/en/detail/381424.html
Repet: Oradea.

Ms.
Paulorossi
Sunt din Stei,banuiesc ca nu vrei sa vii aici.Pt reglarea corespunzatoare a carburatorului se fac urmatoarele:
1.Demontat carburatorul de pe pata calda,desfacut cablu soc,acceleratie,furtunul de alimentare benzen,furtunul de la capac culbutori si cel care merge la flansa calda(eventual galerie)
2.Desfaci tot carburatorul,scoti toate jiglerele,desfaci pompa de spritz,scoti membrana,desfacut bucsele de la clapeta de acceleratie,surubul cu filtru din capacul carburatorului.
3.Pui carburatorul la fiert cu apa si solutie de vase 40 min, eventual si jigleoarele,fara bucsi si membrana de la pompa de spritzsi, fara garnitura lui(dintre capac si corpul carbelitorului)
4.Dupa ce l-ai fiert suflii cu aer comprimat toate componentele.Te asiguri ca s-au desfundat toate gaurile de progresiune(3 mici imediat peste clapeta de acceleratie).
5.Asamblezi partile din capac:plutitor,tija lui si cuiul pontou.Te asiguri ca etanseaza bine si nu e spart plutitorul.
Asamblezi si restul jiglerelor in corpul carburatorului,asamblezi pompa de spritz.Pui benzina in cnc,dai la pompa,te asiguri ca ciocul de papagal etanseaza perfect,spritzuieste perfect pe langa deschiderea clapetei de acceleratie.Daca nu etanseaza verifica saiblele din cupru ,eventual schimbale.Pt siguranta pune putina banda de teflon pe surubul lui(supapa) fara sa infunzi gaura prin care comunica cu ciocul.Verifici iar spritzul,daca nu spritzuieste corect(un singur jet puternic) si este etans,schimba ciocul de papagal sau curata-l eventual schimba si supapa lui.
6.Pui pe garniturile dintre carburator si flansa calda / galerie putina vaselina(recomandat sa le schimbi).
7.Cureti furtunul de la capac culbutori la capac carb,si cel de la capac carb la flansa calda(sau la galerie).
8.Montezi carbelitorul la loc.Racordezi furtunul cu benzen,eventual cel care pleaca la galerie(daca ai modelul acesta verifica prezenta diuzei de 2 mm in interiorul furtunului)
9.Dai cheie la masina(mai multe chei) pana se umple cnc.
10.Desfaci capacul de la carb si verifici nivelul din cnc.Ar trebui sa fie la nivelul partii interioare a pantei hidraulice(planul inclinat) din cnc.Maxim 1,5 mm peste.In caz contrar regleaza plutitorul din tija lui.Asamblezi la loc.Dai cheie,verifici iar nivelul din cnc pana il regleji coresp.
11.racordezi toate cablurile la loc+furtunele care vin la carburator.
12.Mergi la surubul de la clapeta de acceleratie si il infiletezi vreo 3-4 ture
13.Dai cheie ,eventual tragi socul si lasi sa se incalzeasca motorul.Daca accelereaza prea tare reduci cateva sprire din surubul de acceleratie pana undeva la 1000 tur/min
14.Dupa ce motorul s-a incalzit reglezi relanti: reglezi din surubul de acceleratie 1000 rot/min,mergi la surublui de reglare emulsie relanti(localizat in partea stanga jos),il inchizi complet si-l desurubezi pana atingi prima valoarea cea mai mare de pe turometru.Nu deschizi mai mult.Daca turatia e prea mare,reduci din surubul de acceleratie pana la 900 rot/min.Mergi inapoi la surubul de emulsie si il inchizi partial,moment in care scade turatia,il redeschizi pana la turatia maxima.Nu mai mult.
15.Felicitari,ai reglat carburatorul peacefingers.gif
bylexus
Paulorossi iti multumesc pentru ajutor.Deocamdata nu ma leg la cap daca nu ma doare... inca n-am experienta necesara sa desfac un carburator... eventual voi incerca un carburator cleaner spray sau ceva de genu... si daca nu merge mai astept vreun forumist oradean sau daca nu, stau asa pana in iunie... cand ma pregatesc de ITP si atunci le fac A-Z.
Am consum de 12 in momentul de fata dar tin sa mentionez ca fac 5 kilometri pe centura orasului... apoi opresc masina vreo 2 3 ore apoi mai fac vreo 10 km prin oras pana acasa.
Cum vi se pare 12,15l/100 in acest sezon si acest traseu?!
Paulorossi
Consum rezonabil.
mircea63
daca circuli intre ora 15 si 17 pe centura este un consum super la benzina noastra din oradea. depinde si de unde alimentezi biggrin.gif
GL_07_JRJ
inca o intrebare. carburatorul carfil 32IRMA pt ce tip de motor e? ast rasp
Paulorossi
1300
GL_07_JRJ
cum o sa se comporte masina daca pun carfil 32IRMA pe motor de 1400 cmc?
Paulorossi
DEZASTRUOS!!! nono.gif Nu o sa-ti mai traga deloc.Te vei ruga langa ea popa.gif .In plus nu o sa faci nici o economie,o sa-ti consume si mai mult si o sa-ti distrugi motorul incet.Pt. economie ia doar centratorul de la 32IRMA si pune-l in loc la al tau.O sa scada putin consumul in detrimentrul puterii.
djasu82
mai puturoasa , recomandat e tot cel original ... mai schimbati si voi pompa din carburator se schimba atunci cand accelerezi. Eu o schimbam pe la 5000 de km . Consumul era normal.
baranga
eu am carburator de 1300 pe motor de 1400 si merge foarte bine,ia lejer 130,intradevar e cam puturoasa intre 80-90kmh in viteza a 5a,dar in rest no problem smile.gif

P.S> in legatura cu consumul: o singura data am facut consumul pe benzina:
slobozia-braila si retur(200 km cu 12-13 litrii de benzina),2 persoane si portbagajul full,viteza 90-100 afara,60kmh in localitate biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.