Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: orizontalitate caseta directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nelu_1985
Datele problemei: caseta de directie praf, ma apuc de demontat de pe rabla in scopul reconditionarii sau inlocuirii dupa caz;
Stiind de excentricele buclucase am zis sa iau masuri sa nu patesc ca unu care pune mana prima data pe masina, cu alte ocazii chiar dadusem sfaturi pe forum si nu numai cu referire la aceasta operatiune, dar oricum am comis-o;
Descrierea circului: ....zic inainte sa desfac suruburile casetei, sa pun niste silicon in jurul lor in speranta ca se vor lipi cat de cat de traversa si nu le iau cu caseta cu tot dupa mine (cauze lesne de-nteles - vaselina, antifon pe langa etc..); m-am gandit ca-i mai bine asa ca nu aveam de gand sa ma bag cu punctator sa fac semne ca asta ar fi insemnat sa-mi cada o lopata de pamant in ochi cand bat cu ciocanu. Dupa ce am pus siliconul, demontez baterie, tavita ei, depresez bielete, desfac suruburile de la flansa elastica, iar dupa vreo 30 de minute ma apuc de demontat caseta ca s-o fi intarit siliconul cat de cat; Suruburile de sus merg repede, cele de jos e o placere sa le desfaci, mai ales ca tre sa ti contra in interiorul traversei. In cele din urma am scos caseta afara si m-am apucat de desfacut, eram bucuros ca n-am miscat excentricele, desi siliconul nu era intarit (dar poate pana maine cand o pun la loc se va'ntari). Partea misto acu'-ncepe, in timp ce spalam la caseta in garaj, incepe un vant urat care tranteste capota, ca un cascat a lasat-o deschisa si neasigurata si cu masina ridicata de fata juma de metru, deci in bataia vantului; acum e usor de-nteles ce s-a intamplat, cand s-a izbit capota a cazut un excentric, iar celalalt doar s-a miscat putin inspre spate (probabil silicon partial intarit).
Intrebarea, pot face reglajul in regie proprie cu niste masuratori cunoscute de unii dintre cei care astept sa-mi raspunda, sau treaba asta se face doar cu vreo supersculasuperspecializata la service-ul unde se face geometria? Oricum trebuie sa trec pe la aia ca (,) cu ocazia asta trec la bielete tip nou si poate nu mai gasesc hartiuta cu turele numarate pana maine...
Minel
Superscula my ass .... laugh.gif

Sa revenim , eu cred ca am schimbat vreo 3 casete si am demontat de vreo 8 ori si nu exagerez caseta ( casetele ) de pe masina ...

Referitor la excentrice , uita-te atent la marginea excentricului trebuie sa fie intr-o parte indoita , ( ca masura de asigurare pe trasersa ) iar "conjugata" acelei indoituri se va observa si pe trasersa ! ( de obicei sau tot timpul , indoitura este in partea de jos ) .

Prima data am facut si eu ca tine si nu a fost bine deloc ca, tot cadeau , ma rog, le-am dat jos , am curatat bine de tot , pus silicon si abia apoi puse excentricele !


Sau , nu stiu daca zic bine acum ... unsure.gif pune-o pe un teren drept si pune caseta la boloboc .... happy.gif

Bafta !
nelu_1985
Exact cum banuiam, indoiturile exista si-s in partea de jos, oricum cred ca am reusit sa le pun corect la loc;
m-am gandit si la boloboc, dar ma gandesc ca prima data trebuie adusa caroseria pe un plan perfect, verificata traversa (tot cu "adevaru") si montata caseta si pus bolobocu' pe ea
Adrian_Boy
Nu vreau sa patesc cine stie ce dracie... asa ca am nevoie de putin ajutor de la voi...

Am ajuns sa schimb si eu caseta de directie cu un model mai nou (ca si bielete).

Intrebare: ce se puncteaza, ce se noteaza ca sa ramana in acea pozitie?
>am facut si doua linii unde cred eu ca am sa actionez.
- linia albastra e doar o intaritura acea tabla?
- linia portocalie, acolo trebuie sa punctez cu ceva? biggrin.gif
ghitza
nu trebuie nimic ,eu nu am puncatat nimic si innainte sa iau caseta noua acum 2 ani si eu tot dadeam jos pe ele ca bateau ca dracii si am pus acele saibe excentrice cum zice si MINEL mai sus cu indoitura in jos si am pus caseata dreapta dupa ochi si nu am avut nici o problema .Bineinteles dupa operatiune am facut geometria
diaconuliviu
Oricum, dupa ce schimbi o caseta orizontalitatea celei noi nu mai e cu excentricele in aceleasi pozitii. Ca atare tot va trebui sa faci un reglaj al geometriei. Asa ca nu mai nota mare lucru.

Dupa ce ai montat caseta masori ca distanta intre jante pe planul central-orizontal sa fie aceeasi in partea din fata si cea din spate, facind un reglaj aproximativ. Dar, imediat dupa, mergi la geometrie; acolo ii explici lui nenea ce ai facut tu si va sti si el ce sa faca.
paul-tm
Cine are o poza cu excentricele de la caseta de directie, sa vad si eu cum arata . Am intrebat la magazin si nu aveau. Azi am schimbat caseta de directie si nu am asa ceva, decat niste simple saibe.

Mersi
Adrian_Boy
Lasa ca ma duc si fac eu ceva poze azi pe acolo... e greu cu tehnica in ziua de azi.

O intrebare... daca la noua ceseta de directie nu am acea saiba de blocare lipsa la una din parti, ce se poate intampla... ideea este ca nu gasesc asa ceva sad.gif

<span class='edit'>18 Apr 2011, 16:09:</span>
Si ceva poze cu excentricele de care se tot vorbeste.

Buna idee cea a lui nelu_1985, cu siliconul... numai ca eu nu am pus in jurul lor si am facut altfel:

- m-am bagat prima oara sa umblu la suruburile de sub masina (2 in total), caseta fiind sustinuta de cele de sus... am desfacut piulitele, am dat jos acele seibi mari (surubul l-am lasat mai in spate, sa nu se miste ceva pe acolo) pe care le-am smirghiluit ca sa faca aderenta siliconul pe care l-am aplicat pe toata saiba si pusa ulterior pe caroserie (pe caroserie perie de sarma).
- mai greu a fost sa bag peria pe partea dreapta a casetei de directie, unde nu prea ai loc, dar de desfacut e mai usor, pentru ca poti pe sus sa umbli la desfacerea surubului.
- am pus silicon rosu de etansare, am lasat la uscat cam 30 min. sa fiu sigur.

Nu stiu daca am procedat in cel mai corect mod, astept comentariile voastre eventual biggrin.gif

Am pus si un filmulet cu jocul care l-am avut la modelul vechi.
paul-tm
biggrin.gif Mersi Adriane. Sa confirmat ca timp de 2 ani am mers fara excentrice la caseta de directie.Ieri am fost la dezmembrari si am luat de pe o dacie de export o caseta de directie(t.v) impecabila cu doar 20 de lei. Excentricele erau indoite in partea de jos, si tot in aceasi pozitie am pus caseta si la mine. Aseara am dat o tura cu masina si pare ok.
Adrian_Boy
O intrebare - pot sa pun bot in bot bieletele de directie deja montate pe casetele de directie, ca sa nu mai merg cu masina sa fac unghiurile?
Minel
Pe langa ca le pui bot in bot , incearca si masoara niste cote gabaritice care sa te ajute ....
diaconuliviu
Pai si cum le pui? o eroare la executia conului de la levier sau al piesei conjugate - care se misca in articulatie sau la alezajul pt surub..iti da peste cap tot. Cum le compari?
Adrian_Boy
Exact... nu prea am cum sa le compar, din cauza uzuri prea mari ale modelului vechi din cauza cauciucului prea uzat... sunt jocuri prea mari.

Pot sa le pun doar asa ca sa-mi dau seama de cate ori sa infiletez capetele noi de bara, atunci cand montez totul pe masina... dar tot trebuie sa ajung la un service... sau sa aplic metoda lui BOA (nelu)
cristicipaian
QUOTE(Adrian_Boy @ 19 Apr 2011, 12:33)
O intrebare - pot sa pun bot in bot bieletele de directie deja montate pe casetele de directie, ca sa nu mai merg cu masina sa fac unghiurile?
*



Personal am incercat prin comparare, dar tot trebuie sa merg la unghiuri.
Costy2000
Salut ! am si eu o intrebare de ce trag asa greu de volan tragii de ti se lungesc mainile ca sa virezi stanga sau dreapta.Cum sau daca se pot sa gresez caseta de directie ?

dry.gif
ghitza
o desfaci bucati
Costy2000
asa ziceam si eu mai bine o las asa smile.gif
Adrian_Boy
QUOTE(Costy2000 @ 22 Apr 2011, 21:09)
Salut ! am si eu o intrebare de ce trag asa greu de volan tragii de ti se lungesc mainile ca sa virezi stanga sau dreapta.Cum sau daca se pot sa gresez caseta de directie ?

dry.gif
*



Arunca un ochi aici

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2063641
Adrian_Boy
In timp ce mesteream pe la masina, mi-a cazut o saiba de la caseta... si am zis sa pun o poza poate mai deslusim din mistere.

Acuma nu stiu daca la toata lumea e indoita asa, sau fostul proprietar a indoit-o
ghitza
e bine cum e ,la toti este asa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.