Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [HELP]Coduri becuri DSN!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
free2ride
Am nevoie de codurile de la becurile de pe DSN!

Pozitii: W5W ?
Faza lunga/scurta: H4
Semnalizare: ?
Lumini bord: ? (cele din spatele ceasurilor)
Proiectoare: ?
Stop eleron: ?
Stopuri: ?

Pentru DSN fabricatie 2002!
Maskatu
Pozitii: H6W
user posted image

Faza lunga/scurta: Din fabrica are R2 / P45T dar cu ajutorul unor inele de plastic (adaptoare) , intra si H4 fara probleme
user posted imageuser posted image

Semnalizarea de langa far: PY21W , semnalizarea din aripi cred ca tot H6W ca la pozitii, doar ca sunt portocalii...

Lumini bord: 10d sau 10s, nu stiu sigur

Proiectoare: H3
user posted image

Stop eleron: are leduri, nu becuri.

Stopuri: P21/5W pentru pozitie si frana, PY21W pentru semnalizare
user posted image
free2ride
mersi
GrOzOy
Fratilor , mi s-au ars vreo 4 becuri prin bord si vreau sa le schimb dar nu dau de ele la niciun magazin de piese ! :| Nu au , am fost la vreo 7 mag si nimic ! Unde pot gasii sau improviza cu altele ca sa rezolv cu iluminareaa ca sa mai schimb becurile cu altele nici nu ma gandesc daca nu gasesc nici pe cele stock :| ! HELP !!!!!
Maskatu
In Bucuresti se gasesc beculetele pentru bord la mai toate magazinele de piese. Probabil cei din Buzau nu sunt atat de bine provizionati. Scoate si tu un bec si dute cu el in mana la piese auto. Alt inlocuitor nu cred ca poti pune. Acela este becul si evident trebuie acelasi bec, pentru a putea intra in soclul acela. In Bucuresti se vand cu tot cu soclu si sunt 1-2 lei bucata.
caphonne
Super postare.
gcgeorgescu
alea micute de sub bord se gasesc la benzinarii dar fara soclu, le bagati in soclul vechi, au doar doua lite. nu mai stiu ce benzinarii dar au multe.
SERGIULICA04FUX
mai bine schimbale cu leduri de 5mm si o rezist de 820 ohmi si nu mai ai treaba

7 May 2010, 18:31:
becurile din bord sunt becuri de 1,2 wcu soclu uf, si sunt si cu soclu mf

7 May 2010, 18:32:
alea mf is cu tot cu plastic
Maskatu
Nu recomand cumparaturi din benzinarii, in nici un caz. Au adaos comercial mare de tot = nesimtit. Daca vreti becuri (far) spre exemplu, cumparati de la piese auto sau hiper-market-uri, dar in hiper market-uri singurele becuri pe care le recomand sunt evident philips-urile, nu panaramele alea de becuri "umplute cu xenon" la 20 de lei setul care sunt niste mizerii. Cat despre becurile din bord, gasiti la piese auto. Acum depinde si de unde sunteti si de magazinul respectiv pentru ca nu toti au in stoc asemenea beculete, pentru ca nu prea se cumpara. Ceasul meu original nu avea nici un beculet ars.
GrOzOy
Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste leduri ca pe la mine pe aici nu gasesc deloc ...un site ceva de unde le-as putea procura ???ms
Maskatu
Vinde sharky la bursa tot felul de leduri...
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Pozitii-plaf...t168518-s0.html
bafta
Maskatu
Ma uitam azi prin manuale si am zis ca merita sa pun acest tabel...

bafta
alexdivri94
Unde pot gasi inele adaptoare ca sa pot pune becuri H4 in far?
Maskatu
La aprozar. huh.gif Pe bune acum, tu unde crezi ca ai putea gasi? La piese auto ai putea incerca. Plus de asta cum vrei sa te ajutam daca tu esti secretos si nu ai scris locatia la profil?
alexdivri94
Da ai dreptate. Scuze.
Eu sunt din Cluj.
Mi-am cumparat niste becuri Osram Cool Blue H4. Nu am stiut ca nu potrivesc pe dsn.
Am vrut sa le montez si am constatat cu nu le pot pune.
Nu aveti careva niste poze cam cum arata aceste adaptoare?
Va multumesc!
Maskatu
Nu se potrivesc pentru ca super nova are din fabrica becuri de tip vechi, nu h4. Se pot pune si fara adaptoare insa o sa aiba joc. Adaptoarele costa 2-3 lei bucata.
user posted image
alexdivri94
Am incercat sa le pun fara si nu stateau deloc.
Cu adaptoare alea sa inteleg ca nu o sa am probleme?O sa stea fix?
Va multumesc de ajutor!
Va doresc sa aveti un Paste Fericit!
Maskatu
Stau foarte bine cu ele insa eu unul am crestat putin cu cutterul incat sa blocheze mai bine acele agrafe.
alexdivri94
Ce becuri sunt la numar?
Sunt ca cele de la plafoniera?
Daca puteti sa puneti si o poza v-as fi foarte recunoscator.
Va multumesc!
BoR
Da, sunt la fel.
http://www.piesenet.ro/image/cache/data/be...ips-500x500.jpg
alexdivri94
Si becul de la cutia de acte este la fel?
Am incercat sa il scot, dar nu am reusit.
adrian.petrov
Salutare,
Problema asta cu becurile o am de mult.
Pentru Maskatu, de unde iau aceste adaptoare .
Banuiesc ca tin la caldura, ca altfel se topesc.
Merci anticipat. cheers.gif
adrian.petrov
Le-am gasit la al doilea magazin pe strada Muntii Carpati acum 3 zile.
Le-am si montat.
Merci Maskatu. 124.gif 124.gif 124.gif
Maskatu
Se usuca plasticul la un moment dat si crapa. Este bine sa le inlocuiesti o data la 2-3 ani.
Potri
[Vand] eu set de becuri care imita xenonul, ma rog.. dau lumina rece si de asemenea becuri de pozitie care dau aceasi lumina rece, cu o mica tenta albastruie.. Se vede la avatarul meu cam cum arata.. Becurile vin insotite de adaptoare.. SCUZE ca postez pe aici, la bursa nu am stiut unde sa postez.. Cei interesati veniti voi cu un pret.. smile.gif toate bune!

Ps. Becurile sunt de la NARVA smile.gif

http://www.narvaromania.ro/h4-halogen-range-power-white.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.