Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trage Dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mumulacke
Salut.Ieri am mai descoperit cate ceva pe la masina,chestia cea mai grava este ca a inceput sa traga destul de tare dreapta si la unele curbe se aud niste pocanituri pe dreapta,imi poate spune cineva de la ce ar fi problemele astea si cum le-as putea rezolva cu costuri cat mai mici....
Si ar mai fi inca o problema cu frana,se apasa foarte greu,ca si cand nu as avea sau nu ar merge servofrana,rog pe cineva sa imi spuna ce ar trebui verificat si schimbat...
Multumesc anticipat
asmodeus_
Si mie imi face cam aceleasi figuri, trebuie sa rezolv directia in cel mai scurt timp. Deci: ar putea sa-ti traga dreapta din mai multe cauze: geometrie proasta a rotilor, echilibrare care trebuie facuta (!!!numai dupa ce iti schimbi tot/ce e defect la directie, nu inainte). La mine trage dreapta si stiu ca e capatul de bara de la directie de bai. O sa rezolv cat de curand. S-ar putea ca bataia sa fie de la planetara (si poate chiar si faptul ca-ti trage tie dreapta). O planetara noua e cam 150 lei (noi),dar daca trebuie sa o schimbi, n-ai de ales. Nu miza pe planetare reconditionate ca nu stii niciodata...
Concluzia mea e una: incearca sa mergi la un mecanic care se pricepe la directie, iti ridica masina pe cric si iti face un diagnostic, iei frumusel o foaie si un creion si notezi ce iti spune sa cumperi; cumperi si schimbi, nu o sa te coste mult.Eventual, daca tu vrei, poti sa mergi cu lista pe care o vei avea facuta la un magazin de piese auto sa-ti zica aia preturile sa faci un calcul.
Cam atat. Sa vii inapoi pe urma si sa ne zici care era baiu'.
haiducro
Posibil sa ai rupt suportul de tirant de pe lonjeron. Mie mi s-a rupt odata pe dreapta si tragea rau de tot in partea aia. Daca e asa, vezi ca pe cel nou sa-l sudezi cu autogen, nu cu arc electric, ca tine mult mai bine si nu risti sa te trezesti cu el dezlipit pe viitor.
ionut L.
mie imi tragea dreapta dupa ce am schimbat bucsile alea in cruce de la volan, le stransesem prea tare.
fitza
QUOTE(mumulacke @ 11 Apr 2005, 09:09)
Salut.Ieri am mai descoperit cate ceva pe la masina,chestia cea mai grava este ca a inceput sa traga destul de tare dreapta si la unele curbe se aud niste pocanituri pe dreapta,imi poate spune cineva de la ce ar fi problemele astea si cum le-as putea rezolva cu costuri cat mai mici....
Si ar mai fi inca o problema cu frana,se apasa foarte greu,ca si cand nu as avea sau nu ar merge servofrana,rog pe cineva sa imi spuna ce ar trebui verificat si schimbat...
Multumesc anticipat
*




bataia este sigur de la planetara.schimb-o cat mai sufla masina.cu frana e mai simplu:o aerisire,mai bagi putin lichid.verifica si conductele de servo sa nu fie uzate.am patit-o si am iesit in peisaj.
mumulacke
cu franele am cam rezolvat-o...am facut azi aerisirea dar totusi frana de pe fata-stanga nu blocheaza roata,din ce cauza ar putea sa fie???
pentru directie joi dupa-masa cred ca ma duc la un mecanic si se uita la ea,trebuiesc si echilibrate rotile pentru ca pe la 120 km/h incep sa am trepidatii....geometria cum se face??
Oricum va multumesc la toti pentru sfaturi....
Sir_Alex
Mai poate trage pe dreapta si daca ai schimbat o bieleta de directie si nu au cabrat-o. Pacanitul mai mult ca sigur este de la planetara, dupa cum ti s-a mai sugerat.
diaconuliviu
QUOTE(mumulacke @ 11 Apr 2005, 21:08)
cu franele am cam rezolvat-o...am facut azi aerisirea dar totusi frana de pe fata-stanga nu blocheaza roata,din ce cauza ar putea sa fie???
pentru directie joi dupa-masa cred ca ma duc la un mecanic si se uita la ea,trebuiesc si echilibrate rotile pentru ca pe la 120 km/h incep sa am trepidatii....geometria cum se face??
Oricum va multumesc la toti pentru sfaturi....
*



Esti sigur ca nu ai roata partial infrinata pe partea dreapta?
fitza
QUOTE(mumulacke @ 11 Apr 2005, 21:08)
cu franele am cam rezolvat-o...am facut azi aerisirea dar totusi frana de pe fata-stanga nu blocheaza roata,din ce cauza ar putea sa fie???
pentru directie joi dupa-masa cred ca ma duc la un mecanic si se uita la ea,trebuiesc si echilibrate rotile pentru ca pe la 120 km/h incep sa am trepidatii....geometria cum se face??
Oricum va multumesc la toti pentru sfaturi....
*



nu se blocheaza etrierul?
Nano_nanu
sal. decat sa cumperi o planetara noua sa te tina un an maxim doi mai bine ei de la dezmembrari si te tine trei, sunt unele la dezmembrari care daca te duci cu cineva priceput(mecanic dacia,da nu dastia din fata blocului cineva care stie si a lucrat in asa ceva) ai sansa sa o iei ca noua la pret de nimik.

mumulacke
etrierul nu are nimica se misca bine nu are nici o problema(dar nu l-am desfacut)....sa merg zilele astea pe la un mecanic si o sa ii zic sa se uite si la etrier....
Geometria la roti cum se face???si cam cat ar costa??
referitor la directie eu nu am schimbat nimica la directie de cand o am(adica de vreo 3 luni)si nici nu am avut probleme cu directia pana acum cateva zile....
Multumesc tuturor pentru ajutor si o sa va tin la curent cu ce am rezolvat pe la ea....
andu911
QUOTE(mumulacke @ 12 Apr 2005, 21:10)

Geometria la roti cum se face???si cam cat ar costa??
referitor la directie eu nu am schimbat nimica la directie de cand o am(adica de vreo 3 luni)si nici nu am avut probleme cu directia pana acum cateva zile....

*



Ciudat...daca deodata a inceput sa traga dreapta, vezi sa nu ai un cauciuc mai desumflat...

Geometrie costa in functie de ce ai tu acolo...100.000 daca e perfecta biggrin.gif, 3-400.000 daca e ceva de reglat ...poate sa fie si mai scumpa daca trebuie sa iti traga vreun lonjeron, etc...io zic sa schimbi mai intai ce ai de schimbat si dupa aia sa faci geometrii...asta ca sa nu dai banii de 2 ori
to_the_limit
haide-ti mai,planetara poti fi sigur ca e ea daca bate cand accelerezi in curba,sau in frana de motor..in rest poate fi si o bieleta..
asmodeus_
De vreo 4 zile am fost cu masina la mecanic. Tragea dreapta din cauza la capatul de bara de la bieleta de directie. Plus ca am aflat ca inclusiv trepidatiile care le resimteam in volan erau tot de acolo. S-a inlocuit, cu tot cu bieleta de directie, plus bieleta de directie stanga, plus bieleta antiruliu stanga, plus bucsi tiranti. Merge foarte bine acum. Sa va zic ce am vazut, asa off-topic. Surubul de la rotula inferioara (pivot) nu avea piulita. Asa am umblat cu masina de aproape un an, nestiind ca o groapa mai mare riscam sa rup roata cu totul. Am mers si cu 140 cu masina, fara sa stiu. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt inca in viata.
Asa... acum mai trage f putin dreapta, merg sa fac geometria si e ok.
salut
mumulacke
Astazi in sfarsit am ajuns pe la mecanic.concluzia a fost ca tragea dreapta din cauza pivotului superior si din cauza ca era blocat etrierul de la frana si era roata un pic infranata...cu ocazia aceasta am scpat si de bataile pe care le aveam
Multumesc tuturor pentru sfaturile date
padual
cam cat te-a costat toata treaba???
mumulacke
pai mi-e mi-a schimbat si garniturile la baia de ulei,a bagat la loc pedalele de ambreias si acceleratie in suport si mi-a mai bagat niste viteze...manopera a fost 1mil lei(dar a si lucrat mult,cam 7-8 ore) si piesele cam 300 klei,dar a meritat ca acum merge super nu se mai aude nici o bataie,intra mai usor in viteza si prind franele mai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.