Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema urgenta pls reply
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
djgarcea
Am o problema .... am strans arborele cotit pe blocul motor .... am strans si bielele pe arbore si am o dubie ......

-nu pot invarti arborele cotit ca si cum ar fi intepenit .. e normal ?

i-ar dak slabesc suruburile bielelor il pot invarti ....

Model dacia 1300 din 80 ....

Pls Help



Multumesc Mult!
CGDBZ
Prima data trebuie sa fii sigur ca arborele si cuzinetii sunt la aceeasi cota.
Normal cand pui cuzineti trebuie sa-i ungi cu ulei , dupa ce strangi arborele il invarti sa vezi cum merge , trebuie sa mearga greu dar ar trebui sa-l poti invarti , apoi pui bielele . Eu am pus pe rand bielele si invarteam de arbore .Trebuie sa ungi bine cu ulei si camasile , pistoanele , bolturile .
ciufulitul
da,asa cred si eu...sa nu fie cuzinetii pentru alta cota,ai rectificat arborele?sau e nou?eu am schimbat arborele acum un an si jumatate,am pus nou,la fel si cuzinetii si nu am avut probleme
krapcarasu
eu cand am pus arbore si cuzineti noi puneam cate un capac, invarteam , apoi urmatorul,etc., bine uns cu ulei, se invartea tot mai greu, la final invarteam f greu, dar dupa vreo cateva ture mergea putin mai usor, dar tot greu.Ai respectat ordinea si semnele la toate componentele?
dacia_gpg
Normal trebuie sa se invarta cat de cat arborele.Monteaza volanta si intre de 2 suruburi infiletate partial bagi o surubelnita mecanica sanatoasa sau un mic levier si incerci sa misti arborele Daca nu desfaci tot si incepi lucrarea de la cuzinetul central unde sunt si cei axiali.Cureti lacasul cuzinetulul cu un smirghel fin de 400, ungi bine cu ulei si il asezi dupa regula "siguranta pe siguranta" sau degajare pe degajare , strangi bine prezoanele si lovesti cu un ciocanel usor capul prezonului ptr eliminarea tensiunilor.Normal ar trebui sa se invarta la mana.Daca nici de data asta nu da rezultate treci la pasul urmator care este mai delicat si presupune ceva experienta.Vorbim!
djgarcea
deci la mn problema este semicuzineti de la biele ......
semicuzineti de la paliere i-am strans si puteam sa il invart cu mana de volanta

Capetele de biela au o ordine ???

Am reusit ... M-am uitat mai bine si capetele de biele erau numerotate ...le-am pus corepunzator si am reusit....


Multumesc tuturor pt ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.