Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme mari inchidere cetralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
buna dimineata,

de dimineata cand sa plec la servici pauza nu mai merge inchiderea, nu mi actioneaza usile sad.gif. Am alarma cu inchidere de aprox 7 ani si nu mi-a facut nici cea mai mica problema ... pana azi sad.gif. Usa de pe partea dr i-am desfiintat deschiderea din cheie, pe partea soferului o am ... dar nu mai merge nu stiu de ce a scapat ceva si nu se deschide cu cheia. Cum fac sa deschid masina?

20 Feb 2010, 09:05:
chiar nu stie nimeni cum pot forta sa deschit o usa pe spate sau pe fata, unde e mai usor
alin12
cheama un hot laugh.gif
acum la modul serios, incearca cu o surubelnita sa fortezi incuietoarea (nu butucul), ci broasca, adica printre portiere...cred ca ai inteles
ionut L.
o sa incerc smile.gif sa vedem ce iese
al1n
intra prin portbagaj, nu e o gluma eu am intrat de mai multe ori pana sa rezolv incuietorile.
N E S
Cum doamne iarta-ma ai intrat prin portbagaj colegu? blink.gif Ca vad ca ai din 99 masina....n-ai portiunea aia unde e stopul de frana de la luneta, din metal?? ca la mine asa e de mi-am luat teapa cand sa pun boxele acolo
Lunaticul
Ia un electrod de 2 sau 2 jumate. Intr-o menghina sau cu un patent indoaie la 90 de grade un capat (circa 5 mm) al electrodului. Faci un fel de carlig de 90 grade. Il bagi intre portiere in zona in care e piesa aia mobila care se misca atunci cand apesi butonul, si tragi de el. Nu o sa o descui din prima, dar dupa 5-6 incercari merge. M-am crucit si eu cand am constatat cat de usor se deschide o Dacie.
panter1
Usor dupa 4-5 incercari smile.gif)

un prieten de al meu cu o supernova uitase cheile in masina cu butonul de centralizata actionat de 10 secunde, iar dupa alte 20 de secunde s-a incuiat masina cu cheile inauntru. Mi-a cerut cheia mea de la dacia berlina si a deschis-o imediat


<span class='edit'>23 Feb 2010, 03:25:</span>
A.. era sa uit.. Ionut.L vezi ca s-ar putea sa te fi lasat bateria.. nu mai are suficient curent sa actioneze acele bobine care trag parghia, acum banuiesc ca decat iti piuie cand actionezi telecomanda dar nu deschide, snt patit. Bine ca la mine merge cu cheia o singura usa si am putut intra tongue.gif
ghitza
am o intrebare:am pus si eu IC pe masina din telecomanda si nu piue sau sa se aprinda avariile cand deschid sau inchid masina?cineva mi-a zis ca nu are iesire pt aa ceva?e adevarat sau trebuie legat ceva anume?de mers merge frumos se inchid si se de schid usile
alin12
daca atunci cand o lovesti, nu suna alarma, inseamna ca e pe modul service!
bagi cheia in contact, inchizi usile, pui contactul (M) si tii apasat cateva secunde pe butonul descuiat. ar trebuie sa se auda un piu piu si gata.
daca o lovesti si alarma suna, dar nu se aprind semnalizarile, inseamna ca nu sunt legate. ptr detalii vezi instructiunile
ghitza
eu nu am alarma decat inchidere numa din telecomanda.si o am legata direct pe baterie ci siguranta pe firul ei cum a venit ea din cutie
alin12
aaa. alarma e cea raspunzatoare ptr clipocitul semnalizarilor. sad.gif
ghitza
mda,k acuma mam linistit deci trebuie neaparat alarma.si dc oare imi functioneaza butoanele invers?adica daca este inchisa trebuie sa apas pe inchis ca sa se descuie si invers
alin12
sunt legate firele la actuatoare pe dos
ghitza
pai sunt legata dupa culori.sau ce anume trebuie inverst de ex:albu cu maro sau albastru cu verde.am legat pe culori.alb la alb si fiecare cu culoarea lor.explicami te rog
alin12
normal daca tu ai respectat culorile, greseala e undeva la legaturi la unitatea centrala, dar nu pot spune unde, nu cunosc pe de rost. ideea e asa:
actuatoarele din fata au 5 fire: 2 din ele sunt ptr actionare (odata vine minus pe unu si plus pe celalt si se deschide, a doua oara vine plus pe primu si minus pe al doilea si atunci se inchide).........restul de 3 fire indica pozitia actuatorului (inchis sau deschis, pentru a nu il suprasolicita (ex:daca e inchuiata masina si mai selectezi odata inchis, motorasele nu mai primesc impuls)) un fir e comun, unul ptr inchis unul ptr deshis
actuatoarele din spate au 2 fire: doar cele 2 de actionare
in principiu daca interschimbi aceste 2 fire totul ar trebui sa fie bn. dar e multa munca sa desfaci fiecare portiera, si sa schimbi.
sper ca m-am facut inteles.
ghitza
mss alin":dar are 5 fire doar cel din portiera soferului nu si celalalt.in rest pleaca doar 2 fire la fiecare portiera.de inversat nu leam inversat ca au culori si am pus culoare la culoare iar mufa in unitatea ei nu ai cum sa o pui invers decat intrun sens.uite si schemele

28 Feb 2010, 22:21:
ma ajuti si pe mine ?daca mai e ceva ce nu am facut bn ti-as fi recunoscator
mecanick_maverick
Salut @ghitza !

Încearcä sä inversezi firele "alb" cu "maro" , cele care merg la usa soferului .
Dar întîi verificä unitatea centralä dacä nu are un comutator care sä permitä inversarea comenzilor ...
baftä !
ghitza
k.cam asa sta treaba .mam dus de dimineata sa inversez cele 2 fire alb cu maro de la usa soferului caci numai acolo am aceste culori si 5 fire.am inversat si a inceput sa se inchida si sa se deschida incontinuu fara sa apas telecomanda.pe urma am inversat albastru cu maro si to asa facea.am pus innapoi firele cum erau pe culori si merge asa cum mergea adica inversul la butoane(cand e inchisa apas inchis)nu am cei face poate asa e ea.astept sugestii si mss de sfat "Mecanick"
alin12
era de asteptat.
daca tu zici ca ai modelu cu 5 fire numa la portiera soferului, incearca sa inversezi firele de alimentare, adica albastru cu verde. dupa ce ai facut asa, o sa vezi ca atunci cand o sa apesi pe deschis, se va descuia portiera soferului si celalte se vor incuia. tiam zis ca e munca, dar trebuie sa inversezi firele la toate portierele.
incearca doar la o portiera si daca se comporta cum am zis eu, atunci poti continua, daca nu, spune si vedem unde am gresit
ghitza


<span class='edit'>1 Mar 2010, 19:11:</span>
k am sa incerc sa vad .de timp am timp ca sunt in concediu saptamana asta.mss de indicatii o sa va zic ce iese.


am schimbat cum ai zis si a inceput iar cum am scris si mai sus sa se inchida si sa se ddeschida incontinuu.eu zic ca asa e ea nush ce sa ii mai fac
Minel
Ce zici tu am patit cand am montat o I.C. cu telecomanda la un prieten ( nu avea fire pt semnalele vizuale / semnalizari ) , ce am facut eu a fost sa inversez firele de la modulul I.C. cel alb si cel maro !

Bafta ! smile.gif
ghitza
cum adica de la modul?ca sunt in mufa bagate.poate cele de la usa ce vin la motoras(actuator) acolo poti am si incercat si am scris cum se manifesta mai sus.eu cred ac asa e ea nam ce sa ii mai fac.caci daca inversez orice fir cu altul incepe si se inchide si se deschide singura.explica mai pe inteles ce anume ai inversat tu.
panter1
nu cumva ai montat ceva invers?? nu stiu daca la usa din stanga se monteaza la fel ca pe dreapta.. la parghia aceia ma refer.. nu stiu cum sa explic.. iti dai tu seama.. blush.gif
Minel
QUOTE(ghitza @ 1 Mar 2010, 21:38)
cum adica de la modul?ca sunt in mufa bagate.
*





Exact , din modul , firele din acea mufa sunt usor de scos ( sunt introduse si asigurate in mufa cum papuc tip clema ,apesi pe acea clema si tragi usor de fir,ar trebui sa iasa usor si fara bataie de cap ) le inversezi si vezi ce si cum !

Bafta !
ghitza
aha mss o sa incerc si esta.,


dar nu e tot una daca schimb la modul sau la usa mea ca tot cam acelasi lucru e nu?ca l;a usa am schimbat si am zis cum face.intreb doar

2 Mar 2010, 19:24:
dea exact cum ma asteptam.face exact cum am scris mai sus incepe si se inchide si deschide singura de nebuna

2 Mar 2010, 19:26:
panter1:despre ce parghie e vba ?la usa mea are 5 fire din modul si la celelalte merg doar 2 fire care au culori,eu le-am legat dupa culori,adica:verde cu verde albastru cu albastru si la usa mea tot asa dupa culori ca si in schemele de mai sus fiecare cu culoarea lui ,nu am ce sa gresesc,are un + un - si restul culoare la culoare.Eu cred ac asa e ea nam ce ii face
panter1
ghitza.. ma refeream la lucrul mecanic de tragere a parghiei. Daca o roata o tragi in jos din partea dreapta ea se va invarti spre dreapta, daca o tragi tot in jos din partea stanga ea se va invarti in stanga.. trebuie sa inversezi lucrul mecanic care se petrece acolo nu firele.. la asta ma refeream.. Ca principiu iti spun, iar la usa ai o clapita.. vezi daca poti sa pui sa o traga invers.. in loc sa o deschida sa o inchida.. sau sa ii faci o modificare de ordin mecanic sa traga invers.. caci cu firele daca ai respectat culorile putin probabil sa fie de la fire.. cred totusi ca ai inversat ceva mecanic nu electric, uita-te atent acolo si vezi ce poti face..
ghitza
da inteleg ce zici panter1.dar am facut exact cum se explica pe un topic pe aici cu inchidere(doar ca eu am facut si dupa mam uitat ,dar e la fel facut,doar ca am in + si geamurile electrice)_,scos afara broasca gaurita acea clapita in parte de jos frumos pus actuatorul corect firele pe culori si gata eu nu cred ca am gresit ceva dar se si poate nu zic ca nu o sa ma mai uit.diare acea clapita face o miscare de dute -vino si actuatorul la fel nu prea cum sa o pacalesti si pozitie sa ii schimbi cursa .mss si ma uit sa vad
daca mai aveti idei va rog sa scrieti caci eu tind sa cred ca asa e de la ea



ah si inca ceva :comanda o da centrala nu?prin cheie cand dau inchis din cheie ia se deschide si invers deci e treaba cred eu dun creierul ei nu din parghii sau fire sau ate chestii de montaj.asa cred eu.astept pareri sii mss de sfaturi
alex1988
am cumparat si eu o alarma. stiu sa o instalez . Unde ati pus unitatea centrala de la alarma si de la inchidere la bord CN?
si cum ati pus firele de la semnalizare? Cumva la butonul de avarie? Nu va afecta releul de semnalizare?
ghitza
eu cutia de la IC ca doar asta am deocamdata am pus-o acolo in stanga volanului cum umbli la tabloul cu sigurante
panter1
Ghita.. ma gandeam acum la o alta varianta tot de ordin mecanic daca electric nu ai putut rezolva, daca intorci cumva acuatorul invers.. vei obtine ceea ce doresti,cand el va vrea sa inchida de fapt va deschide si invers, numai ca va trebui sa mai indoi parghia intr-un alt mod.. am facut si un desen.. cam cum sa iti dai seama mai bine
biggrin.gif [attachmentid=1627599020]
ghitza
da mss panter1,inteleg ce zici dar iti dai seama cata bataie de cap e mai ales ca pe fata am si motorasele de la geamuri si asa nu prea e loc si pozitie dapai sa mai si fac manereli.e buna ideea ta si iti multumesc de sfat dar e prea mult de munca zic eu si nu merita ,pt ca impulsul il primeste din UC-ul ei prin telecomanda ca si cum asa ar fi memorat comanda.itt dai seama ce ar insemna sa ma iau inca odata fiecare usa la puricat.chiar nu are rost sa ma sparg atata dar e bun sfatul tau
panter1
daca ai tija.. va trebui sa o tai, indoi sa apara ca in desenul meu.. poti pune acuatorul mai sus sau mai jos.. de preferabil mai sus pentru ca mai jos ai motorasul de geam electric.. nu este greu deloc.. nu mai trebuie sa inversezi nici un fir, ai spus ca doar la o usa ai problema ca se deschide cand dai sa se inchida si invers nu? Ai vrut o idee despre cum sa intorci acuatorul si sa rezolvi problema.. eu ti-am dat-o pe cea mai simpla posibila.. este alegerea ta daca o pui in practica sau nu.. Si chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu luatul pe fiecare usa in parte.. procedezi asa doar la usa cu problema..
mecanick_maverick
Salut @panter1 !

Nu era vorba doar de o usa , toate functionau simultan in acelas sens - dar invers specificatiei butoanelor de la telecomandä . Cea mai simpla solutie e biggrin.gif inversarea butoanelor la telecomenzi .
E vorba de comunicarea telecomenzii cu unitatea centrala , ceva inversat la programare .
ghitza
exact panter1:mss de sfaturi dar la mine e la toate usile nu doar la una cum zice mecanick.e ceva din partea de comunicare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.