Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sugestii tuning exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
LiviuN
Salut.
Am pus pe masina cam ce pune toata lumea (filtru sport,toba sport, jante pe 14") si ideea e ca m-am impotmolit la exterior. Tot ce am vazut pana acum pe alte masini erau niste bari din fibra de sticla care nu prea se potriveau(lufturi cat casa).
In ultima vreme am vazut o solenza care arata ceva mai bine, dar atat.
Ma interesaeaza daca stiti unde pot sa gasesc si la ce bani, un kit exterior (bari, capota,eleron) facute frumos si care sa se potriveasca bine.
Multam!
free_fiber
incearca la tuningshop.ro. tipul de acolo face la 120E/spoiler. e ca o fusta a spoilerului si in felu asta nu mai apar lufturi....

Gata, te-am ginit. Ai jentile la care eu visez de mult... hai posteaza si in topicul meu detalii (pret, de unde le-ai luat, ce pneuri... etc) pls. biggrin.gif
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=17348
Antrax
Iti pot da nr de tel a lu unu din tm care lucreaza dupa catalog si face tot ce vrei, inclusiv kitu de capota. Am vazut la el un kit de capota frumos dar trebuie sa-ti decupezi prea mult din capota si astfel am ales o simpla priza de aer. Pe priza am dat foarte putin (400 000) si daca tot ii asa ieftina ma gandeam sa-mi mai iau una dar putin mai mica sa-mi pun pe plafon, ceva de genu cum era in 2 fast 2 furios tongue.gif
djtzeava
de ce nu ti-ai si bara stabilizatoare?
eu asa o sa fac..
o sa-mi iau bara stabilizatoare (cred ca sparco) si dupa aia filtru sport k&n
Antrax
Nu stiu de ce. Nu aveam in plan pe atunci chestia asta dar acum chiar o sa am nevoi. Tu cat dai pe bara si de unde??
MMihai
Salut! ti-am remarcat masina prin oras de-a lungul timpului parca stai ceva mai incolo de optinova.
Filtrul l-ai luat de la magazinul ala nou dupa dumbravei? ca vad ca are acei suporti care imi trebuiau si mie si nu am gasit! daca vrei sa ne int o data cand ai timp sa vb imi dai un PM
micutz
LiviuN,n-o mai vinzi?Parca era de vanzare pe autovit.Sau ma insel?Si parca ti-am vazut masina la Raliul Brasovului in ziua a doua pe Valea Cetatii?
LiviuN
QUOTE(micutz @ 14 Apr 2005, 16:06)
LiviuN,n-o mai vinzi?Parca era de vanzare pe autovit.Sau ma insel?Si parca ti-am vazut masina la Raliul Brasovului in ziua a doua pe Valea Cetatii?
*



Daca ofera cineva pretul pe care l-am cerut POATE o vand.Imi este foarte greu sa ma despart de ea pentru ca merge super bine.
Da am fost la raliul Brasovului, merg aproape in fiecare an.

Ceva meseriasi care lucreaza cu fibra de sticla prin Pitesti stie cineva???
eminescu0
esti la 2 pasi de bucuresti, de ce nu vii aici ?
MMihai
QUOTE(LiviuN @ 15 Apr 2005, 15:40)
Ceva meseriasi care lucreaza cu fibra de sticla prin Pitesti stie cineva???
*



sunt si la noi oameni care lucreaza chiar foarte bine in fibra.. daca e vorbim la intalnire te mai anunt eu cand facem
thunder
Care magazin pe dumbravei ? E KN original ? La ce bani ? Si cand ma gandesc ca trec pe langa el in fiecare zi ohmy.gif .
MMihai
la D20 ... reprezentanta Rieger
este pe partea stanga cum te duci inspre Blue Night ca oricum e sens unic. la intrare e un afis mare cu un vw bora tunat iar intrarea e cam ingusta. daca stii unde pune folie acolo ei bine este exact langa
MMihai
Am fost eu ieri la D20 si au zis ca au 2 tipuri de filtre K&N pt acest tip de motor:
unul care se inlocuieste cu cel original in cutia filtului.. (60E)
iar kitul cum are liviu la (99E)
klausu25
[quote=LiviuN,11 Apr 2005, 13:31]
Salut.
Am pus pe masina cam ce pune toata lumea (filtru sport,toba sport, jante pe 14")


Salut. La ce e bun filtrul asta sport?
LiviuN
Un + la demaraj si la sound-ul motorului wub.gif
klausu25
QUOTE(LiviuN @ 26 May 2005, 09:03)
Un + la demaraj si la sound-ul motorului  wub.gif
*




De unde se poate achizitiona si cam cat costa? Influenteaza cumva consumul de carburant?
Besstie
Influenteaza dar nu cu foarte mult daca nu-ti schimi stilul de condus. Numai ca datorita soundului mai sportiv care ti-l da, te face sa calci mai tare pedala de acceleratie si de aici .....rezulta un consum mai mare.
motorsport_2005
am auzit despre existenta unui anumite modalitati de dirijare a aerului pe sub masina. parca se numea profil venturi.
era folosita in trecut la curse.
nu cunosc mai multe detalii.
dar as vrea sa aflu.
stie cineva ceva?
LiviuN
Am pus schimbator din aluminiu SPARCO biggrin.gif
Am si pedale dar inca nu le-am montat
Alex NOS
Pune-i semnalizatoare albe de Solenza ca dau bine...Un parasolar misto poate...Un vinil pe masina(te tine cam 3-4 ani)..neaparat niste praguri...punind praguri nu mai arata masina a jeep...Nu mai bate la ochi asa rau garda f inalta a masinii...
LiviuN
Stie cineva un atelier meserias in Pitesti unde sa-mi pot regla(micsora garda la sol) amortizoarele???
Mentionez ca sunt de cupa nova reglabile pe inaltime.
gabriel999
QUOTE(MMihai @ 20 Apr 2005, 09:35)
Am fost eu ieri la D20 si au zis ca au 2 tipuri de filtre K&N pt acest tip de motor:
unul care se inlocuieste cu cel original in cutia filtului.. (60E)
iar kitul cum are liviu la (99E)
*



Scuza-ma te rog filtrul asta K&N 60E merge si la LGN 1.4 ?
Multumesc pentru orice lamurire.
tud.
merge,e acelasi motor ca la dsn smile.gif
MANUTA BV-10-LIH
cam aceeasi intrebare am si eu de unde un kit de exterior ,meseriasi in fibra as gasi da de u iau matrite le construiesc eu sau cum se face ca sant cam noob in astea eu am luato inceputa pt modificat si as vrea sa o termin eu ca am mai avut o sn si am facuto praf nam avut grija de ea si acum o dezmembrez poate sa ma ajute cineva sant din brasov bv10lih id meu de mes ne mai auzim acolo respect baieti
AdrianSavu
Asta e supernova cu bot de solenza biggrin.gif
djasu82
faci rost de un flex si in cateva ore nu mai ramane nimic din ea .
enice
se potrivesc masca si capota de solenza sau mai trebuiesc aranjate si cam la ce pret sunt
ineriorul nu-mi place
robyvol33
Un articol despre cum sa-ti faci un tuning la masina
Sursa /www.auto.ro/stiri/

In urma cu ceva ani a aparut un vers memorabil: “M-a stresat ... atata gri metalizat”. Dincolo de cuvintele “indecente” alese pentru a impulsiona soferii sa opteze pentru o masina spectaculoasa, omul chiar are dreptate.

Daca in casa sau la birou alegem diverse accesorii pentru a ne pune amprenta personala si pentru a ne simti in largul nostru, de ce nu am repeta experienta si cu masina pe care o conducem?! De ce sa alegem sa purtam un soi de uniforma auto, cand ne-am putea personaliza masina dupa gusturi si dupa posibilitati? Daca militezi pentru discretie, atunci te poti opri din citit aici, caci in cele ce urmeaza nu veti gasi sfaturi cuminti.

Opteaza pentru un exterior agresiv

Si pentru ca in orice exista un inceput, iti recomand sa faci primul pas si sa alegi un set de jante din aliaj de dimensiune superioare celor standard. Pentru patru exemplare rezonabile va trebui sa scoti din buzunar in jur de 2.000 lei.

Apoi poti trece la dimesiuni din ce in ce mai mari (bineinteles, daca iti permite masinuta). Acestea vor da un plus de sportivitate “bolidului” tau. Iar pentru ca nu se poate altfel, va trebui sa achizitionezi si un set de anvelope pe masura.

Daca ti-ai schimbat jantele cu unele noi, este indicat sa iti upgradezi si suspensiile cu unele sport, acestea din urma fiind mult mai “dure”.

Acum ca ai prins gustul, poti opta pentru un sistem de evacuare sport. Pe langa sunetul naravas asigurat, acest sistem iti mareste puterea motorul cu cativa caluti. Acest rezultat este posibil datorita evacuarii mai rapide a noxelor. Daca nu te multumeste sunetul, poti adauga si un filtru de aer sport pentru un plus de agresivitate.

Pentru a desavarsi aspectul masinii tale, apeleaza la faruri si/sau stopuri cu tehologie LED sau la asa-numitele Angel Eyes si Devil Eyes. Pretul mediu pentru doua inele Angel Eyes este de 250-300 euro. Stopurile cu LED te costa in jur de 100-200 euro/bucata. Faurile/stopurile mai pot fi infrumusetate cu ajutorul unor folii transparente pe diferite culori (albastru, galben, verde etc.).

Stiu ca te-ai saturat de nuanta insipida a caroseriei! Iar daca nu ai inca suficient curaj pentru a i-o schimba total (curcubeu, cameleon, orange, mov, verde sau orice nuanta mata), poti apela la stickere auto. Este doar chestiune de timp pana iti vei vopsi masina intr-un negru mat ... profund.

Daca bugetul este restrans poti apela la o colantare full care costa de la 800 lei pana la 1500 lei, in functie de dimensiunile masinii tale. Pentru a iesi in evidenta si mai mult, alege sa aplici autocolantul numai pe capota sau poti alege stickere auto in genul Fast &Furious. Si oglinzile retrovizoare pot fi personalizate un ajutorul unor stickere special create.

Amintim aici si parasolarele stilistice, aplicate nu numai pentru a te apara de soare, dar si pentru a spori agresivitatea bolidului tau.

Pentru ca ai intrat in hora, trebuie sa joci pana la capat si sa-i montezi si un eleron. Cu siguranta nu vei trece neobservat la semafor. In plus, vei mari aderenta la sol. Iar atunci cand se face verde si vei pleca in tromba, cu siguranta vei naste invidii in jur.

O alta solutie estetica o reprezinta restilizarea pragurilor laterale acestea potolind putin din setea oricarui sofer pasionat de supercaruri.

Iar acum, ca am cheltuit mai mult decat putem duce pentru un aspect exterior ca la carte, facem o scurta pauza, pana saptamana viitoare, cand vom reveni cu sfaturi de infrumusetare a habitaclului.

PS: Aveti mare grija cum asociati toate aceste accesorii pentru a evita aspectul "kitschos".
kydutz
Asa.. acum sa pun si eu pt prima oara poze cu super nova mea. AStept pareri !


Masina se poate vedea si aici, nu stiu cum sa pun mai multe poze pe acest forum sunt incepator aici !

http://dacia.anunturi-auto.4tuning.ro/anun...1-11292089.html

jaaL
Oare de ce trage a BORA?
talibanu
QUOTE(kydutz @ 8 Jun 2012, 11:30)
Asa.. acum sa pun si eu pt prima oara poze cu super nova mea. AStept pareri !
Masina se poate vedea si aici, nu stiu cum sa pun mai multe poze pe acest forum sunt incepator aici !

*



Masina asta e Nova, nu SuperNova icon_mrgreen.gif ....asta daca nu m-a lasat vederea cool.gif ...in rest...interesanta blink.gif
M_OVidiu
la prima vedere m-a trimis cu gandul la un Mitsubishi Lancer. Parca e mai scurta decat o Nova normala .... Poate e doar parerea mea .... Oricum e foarte "fain" aranjata!
ORIJINAL21
QUOTE(kydutz @ 8 Jun 2012, 12:30)
Asa.. acum sa pun si eu pt prima oara poze cu super nova mea. AStept pareri !
Masina se poate vedea si aici, nu stiu cum sa pun mai multe poze pe acest forum sunt incepator aici !

http://dacia.anunturi-auto.4tuning.ro/anun...1-11292089.html
*



kydutz - asta nu este cumva o dacia nova din 96??
superr aranjata:) aplauze.gif
si inca ceva..
tu esti petrow?(hip-hoper-ul?)
kydutz
Da , masina este din 96" daca intri pe 4tuning o gasesti , Si nu nu sunt petrow. Eu sunt kydu .
evolio
QUOTE(kydutz @ 8 Jun 2012, 11:30)
Asa.. acum sa pun si eu pt prima oara poze cu super nova mea. AStept pareri !
Masina se poate vedea si aici, nu stiu cum sa pun mai multe poze pe acest forum sunt incepator aici !

http://dacia.anunturi-auto.4tuning.ro/anun...1-11292089.html
*


Fara suparare dar exceptand desenul de pe ea poate ca ai dus ideea de modificari un pic cam departe blink.gif blink.gif
Iulikk
Desenu-i fain... restu nu imi place.
BoR
[attachmentid=1627824415]
...o sugestie pentru cei pasionati de ''race-car'' smile.gif .
BoR
Am descoperit intamplator pe un forum ukrainian dedicat Dacia-Renault cateva elemente de tuning aplicate pe SuperNova:
[attachmentid=1628052178] [attachmentid=1628052179] ,
precum si solutii de inaltare a suspensiilor fata-spate:
[attachmentid=1628052180] [attachmentid=1628052181] [attachmentid=1628052182]

Personal nu sunt iubitor de tuning, insa acele triple mi-au parut interesante.

http://www.renault-dacia.com.ua/index.php?...231372#pp231372
revo7
Photoshop?
Adrian Frigo
QUOTE(revo7 @ 13 Jan 2017, 17:49)
Photoshop?

Wtf? blink.gif radmasa.gif
BoR
Da, e tot de pe acel forum și sigur e Photoshop. Personal, îmi place cum arată.
MyKe89
Al treilea geam e copiat după al doilea, deci e Photoshop. biggrin.gif
catalinski
Dar distantierele alea la flance ce fac?
Sa mai inalte masina?
BLUE R 19
Evident !

Ar fi fost un break reusit, practic, avand botul mai scurt ca 1310. Parca seamana cu Volvo 850 break biggrin.gif
Se facea la o firma din Craiova un haion pt. Solenza, dadea masinii forma de break.
Iulikk
Sa vezi aici zdrănganeli smile.gif)
RazvanTi
am sunat eu la ei... din pacate nu se mai face asa ceva...
BoR
Atata timp cât a fost doar un proiect, neomologat de fabrică, cred că oricum ar fi ilegal montajul acelui haion.
BLUE R 19
Pai...era pe site, eu inteleg ca atunci cand oferi spre vanzare asa ceva il si omologhezi. Nu afecteaza cu nimic structura, doar ca trebuie sa aiba o prindere buna si sa nu se rupa/dezintegreze. In mod normal ar fi trebuit sa-l poata omologa usor, numai Uzina le putea pune bete-n roate.

Imi aduc aminte ca exista si o capota portbagaj pt berlina 1300/1310, tot din fibra, marea volumul portbagajului fiind orizontala deasupra. Probabil erau turcesti (?), am vazut pe mai multe masini cu niste ani in urma.
BoR
Chiar daca nu este afectata structura, in certificat tipul caroseriei apare ca fiind berlina, insa aceasta masina se transforma de fapt intr-un break. Aici zic eu ca ar interveni problema legalitatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.