Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A cumparat cineva de pe Ebay ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
emil_t
Am gasit pe ebay unele lucururi mai ieftine pe net decat la noi (cabluri). Si m-am gandit sa-mi iau cate ceva.

A mai cumparat cineva de pe Ebay ?

http://cgi.ebay.co.uk/5ft-DVI-I-to-3-RCA-C...=item3359e13185

TheFastOne
Exista cineva care n-a cumparat de pe ebay ? blink.gif
Merced
Eu.
Lostboy
Nici eu nu am cumpărat de pe e-bay.
vis-a-vis
Idem...
cosmin_2300
QUOTE(TheFastOne @ 21 Feb 2010, 17:43)
Exista cineva care n-a cumparat de pe ebay ?  blink.gif
*


Ce increzut esti ... nici eu n-am cumparat de pe ebay smile.gif
vijelie
Nem tudom ebay
Victoras2001
Fi-ti-ar ibeiu' al dracu' sa-ti fie! Da cine e ma Ibei asta, de trebuia sa cumpar eu de pe el?
vijelie
cica e cu 2 lei mai ieftin
paul_damian
On topic: de exemplu eu cumpar in mod curent de pe eBay (pana acum vanzatori din Germania, Marea Britanie si Hong-Kong), platesc cu PayPal, tepe inca n-am luat. O singura data am avut probleme cu un produs (platit si nelivrat), dar PayPal mi-a returnat banii. Mai trebuie sa vezi si de la cine cumperi...
TheFastOne
Well, nu credeam sa existe cineva sa nu fi cumparat de pe ebay macar prin intermediul unui prieten. In fine, ideea e urmatoarea, gagiu asta de la care vrei sa cumperi tu are 10 feedbackuri negative. Citeste-le pe toate, dupa care te hotarasti daca vrei sa cumperi de la el sau nu. Cauta mai multe oferte, nu te uita la pret. Multi baga o parte din pretul produsului in pretul expedierii ca sa nu plateasca prea mult la ebay. Intreaba-i pe fiecare daca nu esti sigur cat ajunge coletul cu transport cu tot. In general cei care raspund sunt cei care nu prea trag tepe.
Ai nevoie de un card paypal dar ti-l poti face si tu pe paypal.com. Spor !

LE. Atentie ca posta nu e moca. Mai costa o lira in cazul tau. In general, pachetele din china fac cam o luna pana in romania si se ridica numai de la ofiiciile de vama ale postei romane. Nu inteleg de ce vinde asta in lire fiind din hong kong. In general chinezii vand in dolari USA. blink.gif
Marty
3.80 cablu' si cel putin 10 transportu'. Ajungi la cca 14 lire (65.8 lei), fara sa punem la socoteala o eventuala taxa vamala. Daca tu crezi ca merita...
TheFastOne
Sub 10 dolari parca nu se platesc taxe vamale. Transportul n-ar trebui sa fie mai mult de cat e specificat acolo, si-anume 1 lira, dar e bine sa-l intrebi pe chinez.
daniM
QUOTE(TheFastOne @ 21 Feb 2010, 19:59)
Sub 10 dolari parca nu se platesc taxe vamale.
*


Ar trebui sa-mi aduc un Mercedes pe bucatele...
fost membru
Nu am cumparat nici eu.
Alydor
de pe ibeiu romanesc se pune?

Suma respectelor, Alydor
fost membru
Nu am reusit.
emil_t
QUOTE(Marty @ 21 Feb 2010, 19:53)
3.80 cablu' si cel putin 10 transportu'. Ajungi la cca 14 lire (65.8 lei), fara sa punem la socoteala o eventuala taxa vamala. Daca tu crezi ca merita...
*



10 lire transportul e chiar mult, avand in vedere ca daca e defect nu-l pot returna (nu renteaza).

eu ma uitam la "postage and packaging" si zice 1 lira pentru romania.

QUOTE(TheFastOne @ 21 Feb 2010, 19:39)
Well, nu credeam sa existe cineva sa nu fi cumparat de pe ebay macar prin intermediul unui prieten. In fine, ideea e urmatoarea, gagiu asta de la care vrei sa cumperi tu are 10 feedbackuri negative. Citeste-le pe toate, dupa care te hotarasti daca vrei sa cumperi de la el sau nu. Cauta mai multe oferte, nu te uita la pret. Multi baga o parte din pretul produsului in pretul expedierii ca sa nu plateasca prea mult la ebay. Intreaba-i pe fiecare daca nu esti sigur cat ajunge coletul cu transport cu tot. In general cei care raspund sunt cei care nu prea trag tepe.
Ai nevoie de un card paypal dar ti-l poti face si tu pe paypal.com. Spor !

LE. Atentie ca posta nu e moca. Mai costa o lira in cazul tau. In general, pachetele din china fac cam o luna pana in romania si se ridica numai de la ofiiciile de vama ale postei romane. Nu inteleg de ce vinde asta in lire fiind din hong kong. In general chinezii vand in dolari USA.  blink.gif
*



Eu am vazut ca este "registered airmail with tracking number" care e o lira in plus, care din cate inteleg poti sa vezi cam unde iti este comanda, si cat timp mai are pana sa ajunga, si da am sa aleg si optinuea aceea.

Trebuie sa platesc ceva la posta de unde ridic coletul ? Zice Marty de un 10 lire transportul cu totul.

Am vrut sa intreb cat costa cu totul, ca eu credeam ca e pretul produsului + pretul de la postage and packaging (care am vazut la unele ca e si gratuit).
Marty
Eu mi-am luat o pereche de faruri. Costul transportului figura a fost dublu pina la urma pentru ca erau... 2 colete (ce vina aveam eu ca doua faruri veneau in 2 colete?).
membru_DC
QUOTE(paul_damian @ 21 Feb 2010, 18:23)
On topic: de exemplu eu cumpar in mod curent de pe eBay (pana acum vanzatori din Germania, Marea Britanie si Hong-Kong), platesc cu PayPal, tepe inca n-am luat. O singura data am avut probleme cu un produs (platit si nelivrat), dar PayPal mi-a returnat banii.
*



cum iti faci PayPal sau despre ce e vorba? de exemplu daca vreau acum sa-mi achizitionez ceva de pe eBay, ce trebuie sa fac? unsure.gif
cosmin_2300
Vezi daca nu citesti complet site-ul ce se intampla ?
Scrie pe ebay ca pentru informatii suplimentare sa suni la 112 ! icon_mrgreen.gif
paul_damian
QUOTE(membru_DC @ 21 Feb 2010, 23:08)
cum iti faci PayPal
*

Tu te-ai gandit sa cumperi, da' cum sa platesti te-ai gandit? wink.gif

Paypal e un intermediar de plati. In sensul ca iti ia banii de pe cardul tau si ii vireaza in contul vanzatorului. Fara Paypal nu prea ai cum sa dai banii vanzatorului, nu sunt prea multi care sa aiba implementat un sistem de plati prin card, iar prin transfer bancar nu cred ca o sa mai vrei dupa ce afli cat sunt comisioanele bancare.

Sa-ti faci cont la Paypal e relativ simplu. Intri la ei pe site, faci contul, si apoi trebuie sa iti inregistrezi un card la ei - cel de pe care iti iau ei banii. Partea ceva mai complicata e confirmarea cardului. Ei o sa-ti ia de pe card o suma (1,50 euro), care apoi iti e creditata in cont, nu sunt bani pe care ii pierzi. Iar in descrierea tranzactiei de pe extrasul de cont o sa apara un numar din patru cifre. Trebuie sa obtii un extras de cont cu acel numar (daca ai un serviciu tip internet banking e simplu, il obtii pe loc) si sa-l introduci la Paypal, dovedindu-le astfel ca acel card e al tau.

Dupa aceea e simplu. Dupa ce cumperi de pe eBay de la un vanzator care accepta Paypal, cand vrei sa platesti esti trimis pe site-ul lor, introduci numele de utilizator si parola, confirmi plata, si gata. Ai grija numai sa ai destui bani in cont, sa nu ne faci de rusine smile.gif
b76bgaarh
eu am cumparat de pe ebay, din franta, o consola clima de reno... pretul cu tot cu tranpost a fost mai mic de jumatate din ce era tarifat la firme de dezmembrari...

plata a fost facuta cash, am trimis bani intrun plic pe adresa vanzatorului....


paul.. interesanta informatia cu paypal...
l@u
Cine ma poate ajuta cu o achizitie de pe e-bay....platesc anticipat....teparii sa se abtina caci am rezervorul plin la duba.Multumesc !
bmwh548
l@u vezi aici: http://forum.4tuning.ro/508-vanzari-cumpar...bay-amazon.html

Respectivul e user serios, nu a avut niciodata calificative negative. Stiu ca anuntul e pentru machete auto, dar ma gandesc ca poate te ajuta si cu alte "obiecte".
l@u
ms ...il contactez ! alte sugestii ?
bmwh548
Daca vrei iti dau numarul lui de telefon pe privat.
l@u
te rog !
corbex
QUOTE(paul_damian @ 22 Feb 2010, 02:44)
Sa-ti faci cont la Paypal e relativ simplu. Intri la ei pe site, faci contul, si apoi trebuie sa iti inregistrezi un card la ei ......................
*


Cu card de debit merge?
C a t a l i n
Da.
corbex
Multam fain !
bmwh548
l@u ai PM.

corbex: Daca nu ma insel trebuie Visa sau Mastercard. Oricum se efectueaza niste verificari care dureaza destul de mult uneori si risti sa pierzi licitatia care te intereseaza.
C a t a l i n
Dupa ce inregistrezi cardul pe site-ul paypal, trebuie "activat". Iti va lua o suma de pe card (parca 1.5 $), iar pe extrasul de cont sau pe interfata de internet banking va aparea o tranzactie catre paypal, unde apare un cod PIN. Trebuie sa introduci acel cod pe site-ul paypal, iar dupa ce faci asta poti plati oriunde fara probleme. Suma aia este returnata apoi in contul paypal.

Eu am comandat si licitat in repetate randuri pe e-bay, fara sa apelez la astfel de intermediari... Avantajul in a licita / cumpara singur e ca dureaza mai putin din momentul platii pana cand primesti coletul (intermediarii dau comenzi cam o data pe luna, deci se asteapta mai mult), dezavantajul e ca la unele produse se plateste vama daca nu se apeleaza la intermediari, acestia avand de obicei "pile" la vama.
corbex
Nu la licitatii ma gindeam, ci la magazine virtuale chinezesti de la care poti lua Tablete pc, clone Ipad, pe la 1/4 pret. Astia au vesnic tolba plina si preturi, de regula, in scadere. Accepta si plata prin Western Union, dar n-am eu incredere. Destinatarul e un simplu nume, de persoana fizica, fara adresa, fara nimic. Imi suna neobisnuit.
C a t a l i n
Am comandat si la astfel de magazine chinezesti, n-am avut probleme...
Prin paypal, in termen de 1 luna de cand faci plata, poti contesta, si daca ai suficiente dovezi, in caz de inselatorie, ti se returneaza banii...
bmwh548
Cataline cam asa e procedura, doar ca un amic a vrut sa liciteze la ceva si din cauza verificarii contului (a durat vreo saptamana) a ratat licitatia respectiva.
Din ce spune corbex nu se pune problema timpului pentru ca probabil produsele respective se gasesc mai mereu la vanzare.
C a t a l i n
Daca ai internet banking pe contul cardului, dureaza maxim 1 zi.
corbex
Eu am. Dupa ce reusesc sa am si malaiul, va merge brici.
l@u
hai ca iti dau tie link-ul ca sa imi iei ce vreau.
corbex
Ce vrei? Sa stiu sa vorbesc cu Visu, tot il batea gindul sa faca pravalie virtuala. Fac o asociere cu el si ne punem pe tuns DC-ul.
l@u
251.gif
madalin18
si daca cumpar o masina de pe ebay, cum intru in posesia ei?
l@u
se trimite pe componente in urmatorii 10 ani
Lostboy
QUOTE(corbex @ 30 Sep 2010, 22:10)
Ce vrei? ....
*



E secret bre.
corbex
QUOTE(madalin18 @ 30 Sep 2010, 22:14)
si daca cumpar o masina de pe ebay, cum intru in posesia ei?
*


Nu mai pierde timpul, trimite-ne comanda pentru primele 10 saibe !
bmwh548
Pe adresa lui Marty pentru saibe.
corbex
De AG-7 n-au, o sa ma aibe in vedere cind vin primele camile cu contrabanda din URSS.
Cine l-a pus sa-si ia lansator ?
bmwh548
driverx?
4x4
Anul curent 2017.

Zic hai sa imi fac si eu cont pe ebay, poate cumpar ceva cu tehnologia online.
Imi fac cont pe paypal, (avea telefonul de verificare fixu care nu mai exista fizic din 2014), fac cont pe ebay, tot bun si frumos, 20 de minute mai tarziu
Your eBay account has been suspended


fmmmmm post-336-1110552439.gif
[attachmentid=1628078025]

Ce fac?
radian
Emigrezi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.