Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Matematica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
nWo
Am un nepotel care mi-a dat o "bataie de cap" in aceasta dimineata.

Juniorul este clasa a VI-a si are ore dupamasa, si imi spune sa-l ajut la matematica la un exercitiu cu fractii.

Eu nu am prea iubit matematica, asa ca imi bat capul de o ora aici cu fractiile astea.

Exercitiul e in atasament.

Help please.
Sudsemnatu
mie mi-a dat 0,5
ady77
-5/6
Marius97fer
sper sa fie de folos

LE bacaul la putere biggrin.gif
bucatzel
1/2 + 1/3 *2 - (1/2 : 1/4) =

3/6+ 4/6 - 1/8 =

7/6 - 1/8 =

55/48 =

1 7/48


L.E. shit.

1/2 : 1/4 e 2, nu 1/8 sad.gif

-5/6
ady77
Bucatel: 1/2:1/4=2 nu 1/8 wink.gif
nWo
QUOTE(ady77 @ 22 Feb 2010, 09:34)
-5/6
*




QUOTE(Marius97fer @ 22 Feb 2010, 09:36)
sper sa fie de folos

LE bacaul la putere  biggrin.gif
*




si mie tot asa imi dadea, dar credeam ca nu poate sa dea cu minus.....dar asa da


Multumesc mult tuturor worship.gif worship.gif worship.gif worship.gif
Andy_ACS
Hint:
1. se respecta ordinea operatiilor
2. se aduce la acelasi numitor (sau se calculeaza cu numere reale (0.5 in loc de 1/2))

-5/6 imi da si mie wink.gif

Bafta!
bucatzel
QUOTE(Andy_ACS @ 22 Feb 2010, 09:56)
sau se calculeaza cu numere reale (0.5 in loc de 1/2)
*



NICIODATA nu se calculeaza cu numere reale. Aici e matematica, nu fizica.

Ca sa fiu scurt in exemplificare...
1/3

L-oi putea face tu 0.33, dar perderea asta din rotunjire o sa-ti dea calculele peste cap.

Problemele astea se rezolva prin aducerea la numitor comun a fiecarei bucati mai mici, simplificarea fiecarei bucati aduse la numitor comun, apoi se mai face o aducere la numitor comun a ceea ce ramane, daca mai e nevoie.

Apropo... un hint ca ai gresit e rezultatul final.

Trebuie sa iasa ceva frumos. daca da 1 7/48, cum mi-a dat mie mai sus tongue.gif , inseamna ca ai sanse mari sa fi gresit.

Andy_ACS
@bucatzel - sfatul cu calculatul cu numerele reale este ca sa nu iti dai cu stangul in dreptul la 1/2:1/4. Daca nu stii cu fractii bagi repede cu numere reale in calculator si vezi ce iese, macar ca ordin de marime.
Daca imparti ceva la 1 da acel ceva. Daca imparti la un impartitor subunitar e clar ca rezultatul va fi mai mare decat deimpartitul.
Evident ca in unele cazuri nu poti ajunge la rezultatul exact cu numere reale, ideea e sa actionezi ca un inginer - cand nu stii ceva exact gasesti o sulutie, macar sa vezi care e ideea, sa te ajute, etc.

Bafta!
bucatzel
Acolo mi-am dat cu stangul in dreptul din neatentie.

Destul de nasol pentru mine, ca asta-i scopul principal la exercitii de genul asta...
vis-a-vis
Io-s mai lenes de fel biggrin.gif

http://www.google.ro/search?hl=ro&safe=off...932066&aq=f&oq=
nWo
Multumesc mult pentru promptitudine.

Stima si respect tuturor.
Markos
QUOTE
si mie tot asa imi dadea, dar credeam ca nu poate sa dea cu minus.....dar asa da


asa a patit si Boc, însa rezultatul e corect.
TheFastOne
-0,8(3) mi-a dat mie biggrin.gif
vi_escu
Cand o sa ajungeti la de-ale cu "de trei ori mai multe capre decat gaste si au impreuna 42 picioare" sa va vad! radmasa.gif
Rezolvare aritmetica, c-asa-i la a IV-a
Iulikk
de sters radmasa.gif

Edit: mie mi-a dat -7/6, imi daduse 1/2, dar nu era bine.
kog
imi aduc aminte de o faza penibila de la facultate. Am mers la biroul de contabilitate, sa-i bage colegului bursa. Pana aici ok. Examineaza contabilul foile si spune ca tre sa-i scada 10% (pentru nu stiu ce taxe ce a trebuit sa plateasca acuma in ultimul an, etc.) 10% fiti atenti. Suma era de 600 de lei. Scoate contabilul o foaie a4, calculatorul de birou si incepe sa descompuna, sa calculeze, sa bage si sa scoata radicali, umpluse nebunul pagina de calcule blink.gif . Spune transpirat la sfarsit: "60 de lei" nu mi-a venit sa cred, ne uitam cand la moaca lui, cand la foaia de calcule. radmasa.gif radmasa.gif
deci 10% din 600 cere un calcul complex ce se intinde pe o coala A4....
bucatzel
QUOTE(vi_escu @ 22 Feb 2010, 12:15)
Cand o sa ajungeti la de-ale cu "de trei ori mai multe capre decat gaste si au impreuna 42 picioare" sa va vad!  radmasa.gif
Rezolvare aritmetica, c-asa-i la a IV-a
*



Din nefericire, eu asa le rezolvam si atunci:
4*c + 2*g = 42
c = 3 * g
...
14 g = 42
=>
3 gaste
=>
9 capre

Hai sa incerc si o rezolvare de a IV-a

Capra are patru picioare (in afara de cazul in care-i berbec)
Gasca are doua.
Asta inseamna ca putem inlocui fiecare capra din multime cu doua gaste.
Asadar copii, de 6 ori mai multe gaste decat gastele care erau inainte in multime, impreuna cu gastele initiale, au 42 de picioare.
6 plus 1 face 7, deci de 7 ori mai multe gaste, au 42 de picioare.
Cate picioare au doar gastele?
Clasa: "saaaaapse"
Si daca toate gastele la un loc au 6 picioare, cate gaste sunt?
"Treeeeeei"
Bravo.... si daca sunt de trei ori mai multe capre decat gaste, ce iese?
"Ferma"
Nu, copii, vroiam sa intreb, cate capre sunt?
"S-a sunaaaaaaaaaat. URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA" (scanda, imbranceli, exit stage right)

Zi-mi daca m-am apropiat.
vis-a-vis
Sa vezi in ce stil calculeaza cate unii pretul cu tot cu TVA... 04.gif
SiloS
½ + 2/3 - ½ * 4

½ + 2/3 – 2

3/6 + 4/6 – 12/6

5/6



Oleeee!

Mai aveam putin si uitam ce inseamna cmmc, cmmdc, cum se impart fractiile.

Acum vreo 2 saptamani ma chinuiam sa imi aduc aminte care e perimetrul cercului. Dar aria lui?
Dar inaltimea unui triunghi? Dar mediana lui? Dar mediatoarea lui?

Astea sunt de baza si nu trebuie uitate.

Ah, dar o ecuatie cu "i" pe cand se anunta ?
vis-a-vis
QUOTE(SiloS @ 22 Feb 2010, 19:09)
Acum vreo 2 saptamani ma chinuiam sa imi aduc aminte care e perimetrul cercului.
*

radmasa.gif radmasa.gif Si l-ai gasit ma... sau dai si acum din colt in colt? (coltul cercului, bineinteles tongue.gif )
SiloS
pfff.... 2 pi r ?

Parca asta e circumferinta cercului, nu ? tongue.gif
vis-a-vis
Da, circumferinta sau lungimea cercului... doipier
SiloS
Dar daca eu plec de la buzau catre vis-a-vis la bucuresti (100km intre noi) cu 130km/h si vis-a-vis pleaca inspre mine dupa 10 minute cu 65 km/h, la cati kilometri de buzau ne vom intalni ?
vis-a-vis
Cu motoru, cu masina, cu bicla sau pe jos? tongue.gif
SiloS
Cu un trabantel.
(am trecut viteza ta de deplasare)
vis-a-vis
Stiu ca se face un sistem de ecuatii, dar mi-e lene si o iau babeste...

In 10 minute parcurgi 130/6, adica 21,(6) kilometri mai raman de parcurs 100-21,(6)=78,(3) kilometri cu viteza de 130+65=195 km/h

Bagi o regula de 3 simpla care zice ca daca intr-o ora parcurgi 195 de km, 78,(3) km in cat timp parcurgi?
Asta inseamna (78,(3)*60)/195=24,1 minute la care aduni alea 10 minute si-ti da vreo 34 de minute, daca n-am gresit la calcule
vi_escu
QUOTE(bucatzel @ 22 Feb 2010, 18:29)
Zi-mi daca m-am apropiat.
*


aplauze.gif
Nu atat pentru rezolvare cat pentru... interpretare.

@ SiloS
Raspuns: fix in dreptul radarului de la Cotorca. Tu esti pieton 90 zile, basca amenda, si celalat 2-3 puncte amenda si 2 pct penalizare. biggrin.gif
silviu_79
~73.8 km de buzau.
Andy_ACS
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Feb 2010, 18:43)
Sa vezi in ce stil calculeaza cate unii pretul cu tot cu TVA... 04.gif
*



Ete aici biggrin.gif :


Bafta!
vis-a-vis
Bun asa radmasa.gif
SiloS
Ridic o noua problema:

Se da o bara de densitate necunoscuta notata "d", de lungime X si cu diametrul de 60mm.
Se mai da inca o bara din acelasi material si cu aceeasi lungime ca prima, dar cu diametrul de 100mm.
Cu cat la suta este mai grea bara de 100mm fata de cea de 60mm ?
vi_escu
177.77%, acolo unde exista camp gravitational. Altfel 0.
Markos
Pai greutatea este direct proportionala cu masa, deci cu volumul si cu densitatea. Densitatea barelor fiind aceiasi, ramane volumul. Lungimea fiind aceeasi, ramane aria sectiunii. Aria este direct proportionala cu patratul diametrului.

Ar iesi ca (A1-A2)/A2 = A1/A2 - 1 = (D1/D2)2 - 1 = (100/60)2 - 1 = 1,(7)

Deci aia de 100 este mai grea cu 177,(7)%

mellow.gif
SiloS
Aha. Multumesc mult pentru rezolvare.
@Markos, multumesc mult, nu stiam ca "Aria este direct proportionala cu patratul diametrului.".
Markos
Pai da, fiind vorba despre o sectiune circulara, aria este egala cu pipepatru de inmultit cu patratul diametrului.
Asi
consideram o acceleratie gravitationala constanta, deci din relatia G=m*g, G~m (direct proportional).
Cum densitatea "d" (sau ro as zice eu) este constanta, din relatia m=ro*V => m~V
Iar cum V=A*L (aria*lungime) iar lungimea este constanta (ipoteza) => V~A
Iar aria A=pi*r^2, unde pi este o constanta => A~r^2
Adica ajungem la G~r^2

Asadar pentru aflarea diferentei procentuale (care este proportionala cu oricare marime de greutate, masa, volum, arie, sau patratul razei) este suficient sa fac diferenta procentuala doar uneia dintre marimi. (patratul razei in acest caz)

Adica r^2, 10000 fata de 3600, adica 10000*100/3600=277,(7)% fata de bara mai subtire
si cu 177,(7)% mai grea

qed
vi_escu
Bre Asi, omul a intrebat "cu cat la suta" nu "de cate ori" (si asta exprimat in procente nedumerire.gif ), sesizezi difenta? Vezi ca ai gresit, derutezi omu' si ramane fisu' repetent.

Daca tot ai editat, corecteaza pana la capat.
Marty
Ba nene, daca era cu baruri, stiam! Cu bare... habar n-am!
vi_escu
Stai frate ca adaptam problema: unul bea mastica prima cu un pahar cu diametrul de 60mm, altu' cu 100mm, bla, bla. Asa mai vii de-acasa, nu?
ady77
Ala de bea cu 60 mm e mai fraier? rolleyes.gif
vi_escu
depinde cine plateste
ady77
Copos? wink.gif
Victoras2001
QUOTE(SiloS @ 4 Mar 2010, 22:53)
Ridic o noua problema:

Se da o bara de densitate necunoscuta notata "d", de lungime X si cu diametrul de 60mm.
Se mai da inca o bara din acelasi material si cu aceeasi lungime ca prima, dar cu diametrul de 100mm.
Cu cat la suta este mai grea bara de 100mm fata de cea de 60mm ?
*


N-ai incercat sa rogi pe cineva sa ti le dea pe carca? Nu de alta, da aflai imediat diferenta de greutate. tongue.gif
bucatzel
QUOTE
Ala de bea cu 60 mm e mai fraier?


nu, are mana mai mica biggrin.gif
ady77
Eu credeam ca are probleme cu sorbu' biggrin.gif
MihaiD
Am si eu o nepotica care m-a rugat sa o ajut la o problema(vad ca sunt matematicieni pe forum, poate o rezolva ei)...

Care sunt solutiile ecuatiei urmatoare user posted image daca n=5 ?
(x,y,z sunt numere întregi nenule)
Marty
Auzi ma, nu stiu raspunsu' la intrebarea ta, da' din cauza neapoata-tii era sa-mi pierd serviciu'. I-auzi vorba la ei: "va rugam sa va rezumati la problemele de serviciu!"
vi_escu
Ado la noi c-o rezolvam imediat. Pe nepoata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.