Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Automodele, aeromodele, elicoptere, navomodele
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Maskatu
Am dat un mic search pe forum si nu am gasit nici un topic dedicat, decat cel cu machete care nu prea are legatura cu automodelismul amator sau profesionist. Mi se pare un "hobby" destul de interesant. Eu unul nu detin un automodel, dar pe viitor, niciodata nu se stie...

Prea multe piste nu cred ca sunt in Romania, tara unde acest "sport" este undeva la inceputuri. Am avut placerea sa asist vara trecuta la micile demonstratii din parcul Tineretului, parc unde primaria a amenajat o mini "pista" pentru automodele cu motor electric sau termic (arata chiar foarte bine, cel putin anul trecut...). Pot sa spun ca am ramas impresionat de grija pentru automodele, a celor de acolo. Sub "tribuna" de unde stateau cei ce comandat masinutele, se afla un adevarat "service" pentru masinutele in cauza. rolleyes.gif

Sa vedem cati pasionati avem pe forum...

user posted image
user posted image
user posted image
Fygaro
eu detin chinezaria asta dar din pacate a cazut intr-un lac. mad.gif cand voi dispune de ceva banuti voi lua alt elicopter.

aici am un clip cu primul zbor. laugh.gif


modelul e asta
&feature=related
Ov
radmasa.gif cum s-a inaltat chinezaria la stele radmasa.gif
Fygaro
biggrin.gif
Maskatu
Frumos fygaro. Am vazut cateva modele la preturi destul de accesibile. Dupa telecomanda pareau "replici" daca se poate spune asa, pentru ca banuiesc ca majoritatea sunt facute in china sau thailanda. Si aveau si multe leduri colorate... bleac. Dar "in aer" erau chiar ok, stateau foarte bine la punct fix, si aveau si raza de actiune destul de mare.
Ov
da, si acumulatorul te tine fix 2 minute
Maskatu
Am avut placerea sa ma joc un pic cu un elicopter mai bunicel, la 500 de lei si acumulatorul tinea 10-15 minute. Intr-adevar nu foarte mult dar majoritatea cam atat tin. Acumulatorul modelelor mai scumpe se incarca cu incarcator special, iar acumulatoarele modelelor mai ieftine se incarca direct de la rc cu ajutorul unui cablu subtire. Nu prea are cum sa tina mult pentru ca acumulatorul este mai mic decat o baterie obisnuita de telefon, si mult mai usoara, dar distractia este garantata. biggrin.gif
Ov
am si eu un avion chinezesc. M-am jucat de vre-o 2 ori cu el, cel mai mult am reusit sa "zbor" 30 de secunde prin politehnica dupa care m-am chinuit o ora sa-l dau jos din copac. La o singura cazatura i-a zburat bot-ul si trenul de aterizare (desi nu se poate ateriza cu el pe roti ci doar prin prabusire). Parerea mea e ca daca ai acest hobby, constati in scurt timp ca e foarte costisitor (ca orice alt hobby) daca vrei ceva mai de calitate. Mai ieftin ar fi o masinuta RC, undeva pe la 800 de lei iti faci ceva decent.
Maskatu
Ai dreptate. Am vazut si eu in real un mini elicopter rc la 120 de lei, facut din polistiren. Era ceva in genul celui pe care il ai tu. Nu prea ai control asupra lui, nu poti sa aterizezi corect si nici timp de zbor prea indelungat. Si evident, este pentru interior pentru ca afara daca il ia cel mai mica adiere, zboara direct in copac. Elicopterele mai de "firma" nu au probleme cu cazaturile, avand palele cu prinderi speciale si din materiale speciale, nu plastic ordinar.

M-am uitat un pic pe ofertele dealerilor de pe internet si gasesti masinuta 4x4 scara 1:10, la 500-600 de lei, cu sau fara acumulatori. Piesele pentru ele sunt destul de scumpe si difera de la masinuta la masinuta si de la producator la producator.
Fygaro
Am gasit modelu asta pe ebay da e scum domle scump
1800E
in oricecaz e ceva calitativ si nu cred ca pentru incepatori.
Maskatu
1800 de iepuroi sau 800 de iepuroi ? Ca vad a ai schimbat de la 800 la 1800... blink.gif In orice caz este pentru profesionisti. Frumos video. wub.gif
Fygaro
am scris gresit la inceput smile.gif
Maskatu
Deci este 1800... buuuuun biggrin.gif
ionut81
vezi ca eu am gasit ceva despre radio comanda pe forum, dar parca era din 2005. baieti se intanleau jos la Academia Militara.
eu am ceva slabut fata de alti.
Fygaro
elicopterul al mic din poza functioneaza? adica stie sa zboare? biggrin.gif daca da cu cat l-ai cumparat?
ionut81
da. stie sa zboarea
nu mai stiu cat a costat ca il am de ceva timp. 80-100ron
cosmin_2300
Nu stiu daca este topicul ideal , dar intentionez sa-mi construiesc o masina electrica ..... de unde as putea cumpara piese pt ea ( gen telecomanda , roti , "caseta" de directie , etc ) ?

P.S. : am si eu un elicopter de 80 ron din Cora ... interesanta chestie ... foarte greu de controlat , dar autonomia e destul de mare ( peste 5 minute de mers continuu blink.gif )
Fygaro
please o poza cosmin biggrin.gif
cosmin_2300
Asta e jucaria mea ... cam prafuita ca n-am mai folosit-o de ceva timp ( facultatea e pe primul loc ) ...
Elicea din spate este FOARTE sensibila .... sunt la a 3-a . Problema e ca nu se gasesc . A trebuit sa merg la ei la firma si sa ma cert pt 1 elice ....
Fygaro
frumos!
bygy007
e bine ca jucaria aia de 1800 de iepuroi nu este electrica
Maskatu
@cosmin: cam asa ceva au in hiper-market-uri la 80-120 de lei. Cred ca dai cu el in toti peretii biggrin.gif
MihaiD
Niste poze cu jucariile mele biggrin.gif


HPI nitro RS4 - e special facuta pentru drifting, 2 diferentiale, 4x4, unghiuri ajustabile la suspensii...
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image



Trainer Alpha 40 facut de Hangar9, motor pe metanol de 7.5 cc, anvergura 1.6m, greutate ~ 2.5 kg, facut din lemn de balsa
user posted image
user posted image
user posted image

T-Rex 450 S-CF, elicopter de acrobatii, fuselajul este din fibra de carbon...
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

In ultima poza in spate se vede si un RED HAWK din arcel (un fel de spuma rezistenta), nu e de acrobatie e mai mult de viteza (motorul are ~400W, trage de doua ori greutatea avionului) si mai am un moto-planor DG-1000 cu anvergura de 2.6m pe care-l dotez cu echipamente FPV, un Sukhoi31 de 2.5 cc pe metanol si inca alte cateva rolleyes.gif ...
Maskatu
@MihaiD: blink.gif ohmy.gif Foarte tare! In cat timp le-ai achizitionat? Banuiesc ca participi si la evenimente.... cand am drum prin Brasov vin la tine sa ma joc biggrin.gif

Ps. cat prinde masinuta? unsure.gif
MihaiD
Ma joc cu d'astea de mult, nici nu vreau sa ma gandesc cat am dat pe ele tongue.gif, de participat la evenimente mai rar, ca nu prea e timp, si oricum zbor mai mult singur pentru ca am vazut multe accidente naspa din cauza de neatentie (si crede-ma e naspa sa te loveasca un avion de ~3 kg sau chiar si un elicopteras ca al meu, la care rotorul principal se invarte pe la 3000 rpm si eliciile sunt din carbon-lemn)...

Masinuta nu e de viteza, e de drift, habar n-am cat prinde,ca nu prea merge bine in linie dreapta biggrin.gif

Ps.: Daca vrei sa vezi avioane rc in Bucuresti se intalnesc baietii pe Chitila in fiecare weekend...
Maskatu
Nu stiu unde este in chitila. O sa merg in tineretului la pista pentru rc-uri din parc. Distractie maxima acolo. Elicopterul vad ca sare de 200 de iepuroi. Ce autonomie are?
cosmin_2300
QUOTE(Maskatu @ 23 Feb 2010, 09:05)
@cosmin: cam asa ceva au in hiper-market-uri la 80-120 de lei. Cred ca dai cu el in toti peretii biggrin.gif
*


Pana m-am invatat cu el , am "chelit" cateva flori din sufragerie icon_mrgreen.gif
In aer liber se descurca foarte bine , dar daca este soare nu functioneaza telecomanda sad.gif
MihaiD
QUOTE(Maskatu @ 23 Feb 2010, 12:06)
Nu stiu unde este in chitila. O sa merg in tineretului la pista pentru rc-uri din parc. Distractie maxima acolo. Elicopterul vad ca sare de 200 de iepuroi. Ce autonomie are?
*



Elicopterul sare de 500 de euro RTF (cu telecomanda/receptor, giroscop bun, servouri digitale) si oricum nu e recomandat incepatorilor. Ca un mic exemplu, uite ce poate sa faca:


Uite coordonatele GPS pentru terenul de zbor de la Chitila, gasesti pe rhc.ro mai multe detalii

http://wikimapia.org/#lat=44.4851168&lon=2...33&z=15&l=0&m=s
Maskatu
Acum inteleg de ce nu iesi cu elicopterul afara... este de-a dreptul.. "mortal" biggrin.gif
MihaiD
De zburat zbor p-afara si cu heli, doar ca prefer sa nu fie multi oameni prin jur. Am zburat heli prin casa de l-am dat de tavan si sa facut praf sad.gif

Apropo de zburat in casa, ghici ce se intampla daca pierdea ala controlu blink.gif

Ov
QUOTE(MihaiD @ 23 Feb 2010, 12:21)
Ca un mic exemplu, uite ce poate sa faca:

*



OMFG ohmy.gif ohmy.gif
Maskatu
Eu prima oara am crezut ca se stricase radmasa.gif Dar de unde... blink.gif
DragosP
QUOTE(MihaiD @ 23 Feb 2010, 12:21)
Ca un mic exemplu, uite ce poate sa faca:
*


Câte o fi paradit nenea ăla? nedumerire.gif
MihaiD
Multe, dar nu-l intereseaza, e pilotul oficial al celor de la Align(compania care le face).

Uite ce face cu un t-rex 700 nitro (e ditamai magaoaia de elicopter)


Si apropo de crash, aici il da cu coada de pamant, dar reuseste sa-l aterizeze
Fygaro
da ce zice-ti de jucaria asta? biggrin.gif
koldun
Asta da! E data dreaq! up.gif
Maskatu
Interesant...
dorul3t
prieteni... cine are de vanzare asa ceva?
eu sunt amator de automodele... navomodele.. si aeromodele... orice e telecomandat..
haide-ti ajutati un copil pasionat tongue.gif smile.gif biggrin.gif:D
freemind
Bistrita, Botosani si forumurile specializate. Daca vrei mai multe detalii, da-mi un PM.

Dupa atatea zburatoare, hop si eu cu o barcuta.
Locatia: Herastrau:

Respect!
C a t a l i n
G I M
Are cateva zeci de kg bune cap tractoru ala smile.gif
C a t a l i n
Cel puțin fumul e fake.
Maskatu
Doresc si eu ceva sfaturi in ceea ce priveste achizitionarea unui automodel. Ma gandeam la acest model. E ok de terfelit prin parc? Mai are nevoie de acumulatori pt radiocomanda, deci ajunge la aproape 600 lei. Si as mai fi vrut inca un set de acumulatori pt mars. Cei cu care vine masinuta sunt cam mici ( 1800 mah ) . Ar trebui macar 3000 sa iti ajunga 30-40 minute...
cristyz
De asta ce zici?
&feature=player_embedded
Maskatu
Cu banii de pe aia imi iau masina (adevarata). Eu intrebam serios. smile.gif
cosmin_2300
Ce mașină-ți iei tu cu 720 ron?
Diferența între 600 și 720 ron nu e chiar atât de mare smile.gif
Maskatu
Ah scuze. Nu am stat sa caut si credeam ca-i pe benzina aia. Puneti si voi linkuri daca tot recomandati. Ce stie sa faca in plus aia din video fata de cealalta.
cosmin_2300
QUOTE(cristyz @ 21 May 2011, 20:02)
De asta ce zici?
*


Păi mașinuța din link e aia din video mellow.gif
Maskatu
Ah, da. Ma uitasem de pe telefon si nu vazusem link-ul. Astia de pe hpi sunt cam saracaciosi in detalii dar am aflat ca acumulatorul de mars este mai mic cu 300 mah, fata de cel pentru buggy-ul xstar. Si asta de ziceti voi este la scara mai mica ...1:8 fata de 1:10 cat e cealalta masinuta. Cercetarile continua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.